Starp visām ES valstīm Latvijā ir visvairāk jūrnieku , Mixnews.lv

Starp visām ES valstīm Latvijā ir visvairāk jūrnieku

фото

Ekonomika | 2015. gada 29. jūnijā plkst. 19:54

Saskaņā ar Latvijas Jūras administrācijas Jūrnieku reģistra datiem mūsu valstī ir 12 909 aktīvie jūrnieki, kas ir 1,3% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita.

Rēķinot jūrnieku skaitu pret ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitu, Latvija ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā (ES) un vienā no pirmajām vietām pasaulē, informē Latvijas Jūras administrācija.

Savukārt pēc kopējā jūrnieku skaita valstī Latvija ieņem 5.vietu ES, mūs apsteidz Grieķija, Itālija, Polija un Horvātija.

Lietuvā ir ap 5000 aktīvo jūrnieku, Igaunijā - nepilni 9000. 11 895 jeb 91,5% no Latvijas jūrniekiem strādā tirdzniecības flotē, pārējie - zvejas flotē un uz iekšējo ūdeņu kuģiem. No tirdzniecības flotes jūrniekiem 6137 jeb 52% ir ierindas jūrnieki (bocmaņi, matroži, motoristi, apkalpojošais personāls), bet 5758 jeb 48% ir jūras virsnieki (kapteiņi, stūrmaņi un mehāniķi).

2010.gadā ierindas jūrnieku attiecība pret jūras virsniekiem bija 54:46. Transporta attīstības pamatnostādņu programmā 2014.-2020.gadam ir noteikta nepieciešamība pārstrukturēt ierindas jūrnieku un jūras virsnieku īpatsvaru, jo to diktē darba tirgus vajadzības.

Gan reālā situācija, gan Jūras administrācijas veiktie pētījumi pierāda, ka Latvijā sagatavotie jūras virsnieki ir pieprasīti un arī turpmāk būs pieprasīti darba tirgū. Savukārt pieprasījums pēc ierindas jūrniekiem samazinās, un jau rodas problēmas ar darbā iekārtošanu. Tas galvenokārt saistīts ar lētā darbaspēka ieplūdi no Dienvidāzijas reģiona.

Lai arī jūras virsnieku sagatavošana ir ilgāka un dārgāka, augstais darba atalgojums to atsver. Šodien virsnieka darba alga vairākas reizes pārsniedz ierindas jūrnieka algu. Virsniekiem nav arī problēmu iekārtoties labā darbā krastā, beidzot jūras karjeru.

Strauji izmainīt esošo proporciju nav iespējams, bet līdz 2020.gadam ir plānots virsnieku un ierindas jūrnieku skaitu izlīdzināt.

Lai palielinātu virsnieku īpatsvaru, sadarbībā ar darba devējiem un arodbiedrībām tiek veikta informatīva kampaņa ierindas jūrniekiem, kurā norādīta nepieciešamība pēc augstākās izglītības, lai turpmāk varētu sekmīgi turpināt karjeru virsnieka amatā.

"Novikontas" Jūras koledža nodrošina speciālas izglītības programmas, ko ierindas jūrnieki var apgūt, nepametot darbu jūrā, tā iegūstot iespēju pārkvalificēties par virsniekiem.

Popularitāti ir ieguvis projekts "Enkurs" - atraktīvs konkurss vidusskolēniem, kas palīdz iepazīt jūras virsnieka profesiju. Tiek pilnveidota jūrniecības profesionālā izglītība visos līmeņos, valstī attīstīta licencēta jūrnieku darbā iekārtošanas sistēma, kad nodrošina Latvijas jūrniekus ar darbu pasaules lielākajās kuģošanas kompānijās.

Komentāri