Pētījums: Uzņēmēji par tonnu, kas tiek tiek izvesta caur Rīgas brīvostu, saņem 9,69 latus , Mixnews.lv

Pētījums: Uzņēmēji par tonnu, kas tiek tiek izvesta caur Rīgas brīvostu, saņem 9,69 latus

фото

Ekonomika | 2013. gada 21. februārī plkst. 19:07

Latvijas uzņēmēji saņem 9,69 latu ienākumu par katru nosacīto kravas tonnu, kas tiek izvesta caur Rīgas brīvostu, bet, ja krava tiek vesta caur valsti tranzītā, tad ienākumi ir 10,32 latu, noskaidrojuši zinātniskā uzņēmuma "Ekspertīžu un informācijas centrs" ("E&IC") pētnieki, ziņo "Nozare.lv".

No šīm summām valsts budžets saņem 1,16 latus, bet pašvaldības budžets - 62 santīmus.

No katra pievienotās vērtības lata, ko rada Rīgas brīvosta, ostā strādājošās komercstruktūras spējot radīt 7,03 latus pievienotās vērtības.

Eksperti, kas veica šo pētījumu, īpaši uzsver, ka minētās summas norāda tikai uz to ienākumu minimālo līmeni, ko privātie uzņēmumi un valsts iegūst no kravām, kas tiek vestas cauri valstij.

Izmantojot multiplikācijas efektu, uzņēmēji bieži vien patiesībā nopelnot vairāk, līdz pat 10 latiem.

"Pievienotā vērtība, ko rada osta, ir labākais rādītājs, pēc kura var novērtēt tās katalizatora lomu, veicinot ekonomisko izaugsmi," norāda Ekspertīžu un informācijas centra zinātnieki.

Pētījums ilga pusotru gadu, un to īstenoja aptuveni 20 cilvēki. "E&CI" ir radoša pētnieciska grupa, kurā darbojās, piemēram, ekonomikas zinātņu doktors Jānis Janovs, kā arī joprojām darbojas bijušais Finanšu ministrijas Nodokļu departamenta direktors Artūrs Kodoliņš, ekonomists Egils Fortiņš, sistemoloģijas speciālists Romāns Vitkovskis un citi.

Zinātnieki, novērtējot Rīgas brīvostas darbību, ņemot vērā daudzu citu ar to saistīto organizāciju darbību, secināja, ka tieši kravu īpašnieks ir svarīgākais visas ķēdes posms. Tieši Krievijai pieder lauvas tiesa no visām kravām, kas tranzītā tiek transportētas cauri Latvijai. Ja Krievijā mainīsies ekonomikas politika, arī šeit mainīsies gan kravu struktūra, gan to apjomi.

"E&IC" pētījumā arī noskaidrots, ka 2011. gadā, apstrādājot 34,07 miljoni tonnu kravu, ostas darbība kravu apstrādes un pārvadāšanas ķēdē ir radījusi vismaz 57,6 miljonus latu pievienotās vērtības, savukārt ostā strādājošie uzņēmumi valsts budžetam ir nodrošinājuši ne mazāk kā 12,9 miljonu latu ienākumu.

Pērn kravu apstrādes un pārvadāšanas ķēdē iesaistīto uzņēmumu darbība valsts budžetam ir nodrošinājusi vismaz 39,5 miljonu latu ienākumu, savukārt pašvaldības budžetam ir nodrošinājusi vismaz 7,5 miljoni latu ienākumu.

Foto: no vietnes riga24.lv

Komentāri