Nebanku kreditētāji: Turpmāk līgumsods nepārsniegs 100 procentus no parāda, Mixnews.lv

Nebanku kreditētāji: Turpmāk līgumsods nepārsniegs 100 procentus no parāda

фото

Ekonomika | 2013. gada 26. februārī plkst. 11:45

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas biedri vienojušies ierobežot līgumsoda apmēru, paredzot, ka tas nepārsniegs 100% no parāda, kas ietver gan aizdevuma pamatsummu, gan komisijas maksu par tā izsniegšanu, ziņo LETA.

Līgumsoda ierobežojumu asociācijas biedri piemēros tiem kredītiem, kas tiks izsniegti no 1.marta.

"Asociācijas biedri iestājas par samērīgu līgumsoda noteikšanu, jo tā mērķis ir panākt, lai pakalpojuma ņēmējs apzinīgi pildītu savas saistības, nevis peļņas gūšanai. Katrs izsniegtais kredīts, kas netiek atdots, rada uzņēmumiem zaudējumus," norāda asociācijas vadītāja Baiba Fromane.

Asociācijas biedri nolēmuši pilnveidot savus klientu līgumus, skaidri un saprotami iestrādājot informāciju par piemērotajiem saistību pastiprināšanas līdzekļiem (nokavējuma procentiem vai līgumsodiem), kas tiek piemēroti gadījumos, ja klients laikus neveic aizdevuma atmaksu.

"Pieņemot lēmumu par līgumsoda ierobežošanu, asociācijas biedri vēlas uzraugošajām institūcijām un politiķiem parādīt, ka nozare atbalsta samērīga regulējuma ieviešanu, kas neradītu riskus tās ieiešanai pelēkajā zonā un vienlaikus radītu papildu aizsardzības mehānismu kredītņēmējiem. Lai gan asociācija ir nākusi ar virkni priekšlikumu nozares sakārtošanai, dialogs ar valsti rada izjūtu, ka politiskā elite nav ieinteresēta kvalitatīvā diskusijā, bet gan populistiskos uzsaukumos," atzīst Fromane.

Asociācijas biedru dati rāda, ka patlaban maksimālais līgumsods biedru pakalpojumiem nepārsniedz 100% līdz 200% no pamatparāda, kas ietver gan pamatsummu, gan komisijas maksu. Vidējais līgumsods dienā asociācijas biedru pakalpojumiem ir no 0,75% līdz 1%.

Lai patērētāji varētu pazīt uzņēmumus, kas vienojušies ierobežot līgumsoda apmēru, asociācijas biedru mājaslapās publicēta atpazīstamības zīme "Atbildīgs aizdevējs", kas apliecina uzņēmuma apņemšanos īstenot atbildīgu un godprātīgu biznesa praksi.

Foto: ceturtdiena.lv

Komentāri