Danusēvičs: Pārejot uz eiro, sīknaudas glabāšanai veikaliem vajadzētu tilpnes kā alus vārīšanai, Mixnews.lv

Danusēvičs: Pārejot uz eiro, sīknaudas glabāšanai veikaliem vajadzētu tilpnes kā alus vārīšanai

фото

Ekonomika | 2013. gada 28. februārī plkst. 11:05

Lai arī vairāki tirgotāji atzīmējuši, ka eiro ieviešanai gatavojas laicīgi, tomēr viņi pauž bažas par kases aparātu lietošanu un naudas uzglabāšanu pārejas laikā no latiem uz eiro, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs.

Viņš norādīja, ka patlaban vislielākās bažas ir saistītas ar kases aparātu izmantošanas iespējām un ar Valsts ieņēmumu dienesta paaugstinātajām prasībām naudas uzglabāšanā eiro un latu paralēlās aprites periodā.

Bažas sagādā arī tas, ka tirgotāji saprot, ka veikalos būs nepieciešamas jaunas naudas lādes, jo eiro banknošu izmēri atšķiras no latiem. Turklāt tas ir saistīts ar papildu izmaksām. Vēl būtiski jautājumi ir saistībā ar sadarbību ar bankām un naudas inkasāciju, arī tīri tehniski jautājumi, piemēram, par santīmu monētām, kas paliks veikalā.

Piemēram, viens litrs sīknaudas sver trīs kilogramus. Vidēji tās būs trīs tonnas santīmu monētu katrā veikalā jeb aptuveni 200 kilogrami dienā. Salīdzinājumam, sīknaudas glabāšanai būtu nepieciešamas tik lielas tilpnes kā alus vārīšanai - 200 litru apjomā, norādīja Danusēvičs.

Kā norādīja Latvijas Tirgotāju savienības, kas darbojas ar veikalu tīkla zīmolu "LaTS", valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis, mazumtirgotājus uztrauc arī procedūras, kas saistītas ar eiro nogādāšanu uz veikaliem. Pirmās divas nedēļas par precēm pircēji norēķināsies latos, bet pretī saņems eiro. Noteikti būs iedzīvotāji, kas neies uz banku, bet vēlēsies naudu mainīt veikalā.

Okmanis atzīmēja, ka ir grūti prognozēt nepieciešamo daudzumu naudas, ko decembrī saņemt no bankas. Uztrauc arī uzglabāšana - ja būs jāpaņem pusmēneša apgrozījums eiro valūtā. Piemēram, ja kopējais apgrozījums ir ap desmit miljoniem latu, tas nozīmē, ka janvārī pieci miljoni latu atradīsies veikalu kasēs, un tas viss ir atbilstoši jāglabā.

"LaTS veikalos vidēji ir no 1000 līdz 1500 pirkumiem dienā. Ja veikalā nav datorizētās kases uzskaites sistēmas, tad pēc tam, kad pārdevējs no pircēja saņem latus, pretī izdodot eiro, būs jāņem kalkulators un jāpārrēķina lati uz eiro, lai varētu izdot atlikumu. Latvija varēja pārņemt Igaunijas pieredzi, kur speciāli bija izdalīti eiro kalkulatori," akcentēja Okmanis. Tāpat Okmanis prognozēja, ka lauku veikalos cilvēki nāks speciāli mainīt latus pret eiro, nevis brauks uz banku pilsētā.

LTA prezidents piebilda, ka mazumtirgotājiem būtiski ir arī jautājumi par tirdzniecības objekta uzraudzību un citiem drošības pasākumiem. Iepriekš tika atzīmēts, ka izmaksas, pārejot uz eiro, kopumā būs 0,2-1% no gada apgrozījuma. Oficiāli eiro ietekme bija, ir un būs 0,3% cenas kāpuma. "Tirgotājiem būs patstāvīgi jāizlemj, kā segt eiro ieviešanas izmaksas. Pārdevējiem arī ikdienā vairākkārt nāksies skaidrot pircējiem, kāpēc cena mainījusies, - ne jau līdz ar eiro ieviešanu vai tāpēc, ka tirgotāji būtu cēluši cenas, bet gan tāpēc, ka ražotāji tās palielinājuši," teica LTA prezidents.

LTA tikusi apstiprināta godīga eiro ieviesēja zīme, kuru varēs saņemt tie tirgotāji, kuri atbalstīs izstrādāto kodeksu. LTA aicina uzņēmējus, kuri pārdod preces un pakalpojumus, iesaistīties šajā kampaņā. Kodeksā galvenokārt akcentēts, ka tirgotāji rūpīgi un taupīgi veic visus pasākumus, kas noteikti saistībā ar pāreju no lata uz eiro.

Danusēvičs skaidroja, ka, kopīgi pārrunājot jautājumus, secināts, ka tirgotāji ir ļoti neapmierināti ar valdības lēmumu par noteikto ilgo laiku cenu paralēlās atspoguļošanas periodam - deviņus mēnešus cenas cenrāžos būs jānorāda gan latos, gan eiro. Ar kalkulatoriem tirgotājiem būs jānosaka katras preces cena. Rēķinot cipars nebūs vienkāršs, piemēram, 0,7 lati par eiro, bet būs pieci cipari aiz komata - 0,702804 lati par vienu eiro. Lai iegūtu cenu zīmē norādāmo summu eiro vai no eiro iegūtu summu latos, katru reizi jāveic atsevišķi aprēķini. Tas arī sarežģī darbu un būtiski palielina cenrāžu sagatavošanas izmaksas.

Tirgotāju uzdotie jautājumi liecina, ka vairāk tirgotājiem nepieciešamas tieši praktiskās norādes, kā rīkoties pārejas laikā, nevis tikai likuma pārstāsts, akcentēja Danusēvičs.

Pirmais praktiskais seminārs tirgotājiem saistībā ar gaidāmo eiro ieviešanu noticis vakar, 27.februārī, tirgotāju apvienībā "Latvijas Tirgotāju savienība".

"Mums ir ļoti svarīgi zināt visu iespējamo informāciju un pieredzi saistībā ar izmaksām un naudas transportēšanas inkasāciju, kā arī atspoguļošanu kases čekos. Tāpēc būs jāveic vēl papildu izskaidrošanas darbs," atzina "LaTS" valdes priekšsēdētājs Okmanis.

Latvija plāno ieviest eiro no 2014.gada.

Komentāri