FKTK apliecina, ka Latvijas banku sistēma izturētu arī vairāku simtu miljonu latu izņemšanu no nerezidentu kontiem, Mixnews.lv

FKTK apliecina, ka Latvijas banku sistēma izturētu arī vairāku simtu miljonu latu izņemšanu no nerezidentu kontiem

фото

Ekonomika | 2013. gada 5. martā plkst. 10:09

Latvijas banku sistēma mierīgi izturētu, ja vienas dienas laikā no nerezidentu kontiem tiktu izņemti vairāki simti miljonu latu, aģentūrai LETA apliecināja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Kristaps Zakulis, vaicāts par sekām šāda scenārija gadījumā.

Viņš skaidroja, ka no nerezidentu noguldījumiem - apmēram sešiem miljardiem latu - liela daļa naudas ir ieguldīta "gana uzticamās bankās Rietumeiropā un Amerikā", kā arī pasaules valstu vērtīgākajos vērtspapīros.

FKTK ir identificējusi, ka nerezidentiem ir iespēja "jebkurā brīdī dot komandu" izņemt naudas līdzekļus no bankām, un to, ka šis nerezidentu apkalpošanas modelis prasa atbilstošus pasākumus. Līdz ar to šo līdzekļu likviditātes prasības bankām ir stingri noteiktas, uzsvēra Zakulis.

Viņš norādīja, ka FKTK vairākkārtīgi ir informējusi sabiedrību par dažādiem aspektiem saistībā ar nerezidentu naudas noguldījumiem.

Jau ziņots, ka Latvijai turpinot virzīties uz eiro ieviešanu, ekspertu diskusijās parādīsies jautājumi, kāda ir mūsu politika attiecībā uz nerezidentu noguldījumiem un to radītajiem riskiem, februārī Saeimā notiekošajā konferencē "Pieredze un gatavošanās eiro" sacīja Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle (VL-TB/LNNK).

Viņš norādīja, ka, piemēram, 2012.gadā rezidentu noguldījumi pieauga par 530 miljoniem latu, bet nerezidentu noguldījumi par 876 miljoniem latu. Līdz ar to Latvijai šajā jautājumā ir jābūt piesardzīgai un jāspēj sniegt atbildes uz visiem gaidāmajiem jautājumiem.

Nerezidentu noguldījumu apmērs kopējā noguldījumu īpatsvarā pērn gada beigās bija 48,9%.

Foto: db.lv

Komentāri