Uzņēmējiem šogad būtiskākais: jauni tirgi un "izdzīvošana", Mixnews.lv

Uzņēmējiem šogad būtiskākais: jauni tirgi un "izdzīvošana"

фото

Ekonomika | 2013. gada 6. martā plkst. 14:34

Jaunu klientu piesaistīšanu un jaunu noieta tirgu apgūšanu par vienu no galvenajiem izaicinājumiem 2013.gadā uzskata 62,7% uzņēmumu vadītāju, liecina "Citadele Index" pētījuma laikā veikta 750 uzņēmumu vadītāju aptauja, ziņo "Nozare.lv"

Taču 42,9% aptaujāto par vienu no galvenajiem šā gada izaicinājumiem nosaukuši uzņēmuma saglabāšanu un "izdzīvošanu". Tas ir "milzīgs cipars", šodien aptaujas rezultātu prezentācijas pasākumā vērtēja pētījumu firmas SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, atzīstot, ka tik augsts rādītājs viņam bija pārsteigums.

Jaunu produktu vai pakalpojumu izstrādāšana un ieviešana šogad būs izaicinājums 34,8% aptaujāto, darba ražīguma paaugstināšana - 30,6%, darbinieku noturēšana uzņēmumā - 23,3%, bet uzņēmuma vajadzīgā darbaspēja piesaistīšana - 18,3% aptaujāto. Uzņēmuma paplašināšanu kā izaicinājumu 2013.gadā minējuši 22,1% aptaujāto.

Salīdzinoši tikai 13,2% galveno šā gada galveno izaicinājumu vidū minējuši gatavošanos eiro ieviešanai.

Eksporta apjoma palielināšanu galveno šā gada izaicinājumu vidū minējuši 7,3%, bet eksporta sākšanu - 5,8%. Kaktiņš atzina, ka šis gan izskatās mazs procents, taču, to attiecinot uz visiem Latvijas uzņēmumiem, reālais skaits, kas plāno sākt eksportu, ir tūkstošiem uzņēmumu. Kaktiņa ieskatā, ir labi, ka tik daudz uzņēmēju sapratuši, ka ir jāskatās ārpus Latvijas robežām.

Kaktiņš uzsvēra, ka ir būtiskas atšķirības starp eksportējošiem un neeksportējošiem uzņēmumiem, proti, eksportētāju galvenie izaicinājumi šogad ir jaunu klientu piesaistīšana un jaunu noieta tirgu apgūšana, jaunu produktu vai pakalpojumu izstrādāšana un ieviešana, darba ražīguma paaugstināšana, eksporta apjoma palielināšana un uzņēmuma paplašināšana.

Savukārt tie uzņēmumi, kas neeksportē, visbiežāk kā būtiskākos izaicinājumus šogad minējuši jaunu klientu piesaisti un jaunu tirgu apgūšanu, taču otrā vietā ir minēta uzņēmumu saglabāšana un "izdzīvošana". Salīdzinājumā ar eksportētājiem neeksportējošo uzņēmumu vidū ir ievērojami vairāk tādu uzņēmumu vadītāju, kas par galveno izaicinājumu šogad uzskata uzņēmuma "izdzīvošanu".

Aptaujā tika izvaicāti 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāji. Viņi varēja norādīt vairākas atbildes jautājumam, kādi būs viņa pārstāvētā uzņēmuma galvenie izaicinājumi 2013.gadā.

Aptauja veikta pērn decembrī sadarbībā ar pētījumu centru SKDS.

Foto: no vietnes apofoitos.com

Komentāri