Ierobežojumi likumā skars 15 vēja elektrostacijas, tai skaitā ar Šķēles ģimeni saistītās SIA "Vēja parks", Mixnews.lv

Ierobežojumi likumā skars 15 vēja elektrostacijas, tai skaitā ar Šķēles ģimeni saistītās SIA "Vēja parks" (1)

фото

Ekonomika | 2013. gada 10. martā plkst. 18:27

Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, nosakot fiksētu atbalstu uz noteiktu laiku vēja elektrostacijām, kopumā skartu piepcpadsmit šādus objektus, tai skaitā ekspremjera Andra Šķēles ģimenei pastarpināti piederošo uzņēmumu "Vēja parks" stacijas, ziņo "Nozare.lv", atsaucoties uz Ekonomikas ministrijas (EM) sniegto informāciju.

Patlaban stacijas saņem atbalstu par cenu, kas noteikta pirms Elektroenerģijas tirgus likuma stāšanās spēkā. Kā skaidro EM, vēsturiski pirmais atbalsts tika piešķirts, ievērojot Enerģētikas likuma 40.pantu. Tas noteica, ka no mazām hidroelektrostacijām un vēja elektrostacijām, kuru jauda nepārsniedz divus megavatus, un saules energoiekārtām, ja šo staciju un iekārtu ekspluatācija sākta līdz 2005.gada 1.janvārim, saražotās elektroenerģijas pārpalikumu astoņus gadus no ekspluatācijas sākuma iepērk par cenu, kas atbilst divkāršam elektroenerģijas realizācijas vidējam tarifam.

Pēc minētā perioda beigām iepirkuma cena atbilst elektroenerģijas realizācijas vidējam tarifam. Patlaban šo tarifu SPRK aprēķina, pamatojoties uz publiskā tirgotāja pusgada faktiskajiem elektroenerģijas tirdzniecības apjomiem un ieņēmumiem no elektrības tirdzniecības saistītajiem lietotājiem.

Grozījumi likumā, kas februāra vidū tika izskatīti Ministru kabineta komitejā, paredz pārejas noteikumus, fiksējot atbalsta lielumu.

"Ņemot vērā, ka vēl aizvien minētajām vēja stacijām nav ierobežots atbalsta saņemšanas periods, ierosināti grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, nosakot, ka no 2013.gada 1.septembra iepirkuma cena ir fiksēts lielums - 0,0796 lati par kilovatstundu (kWh)," skaidro EM. Grozījumi arī paredz novērst situāciju, kad atbalsts tiek saņemts neierobežoti ilgu laiku, nosakot desmit gadu pārejas periodu atbalsta saņemšanai.

EM sniegtā informācija liecina, ka grozījumi attiecas uz SIA "Baltnorvent" staciju Alsungā, SIA "BK Enerģija" staciju Liepājā, SIA "Impakt" staciju Ventspils novada Užavas pagastā, AS "Kursa" staciju Liepājā, kā arī 11 dažādi numurētu "Vēja parka" uzņēmumu stacijām Grobiņas novadā. Minētās stacijas nodotas ekspluatācijā laikā no 1998.gada februāra līdz 2002.gada novembrim.

Ministrijas apkoptā informācija liecina, ka pagājušajā gadā no šīm stacijām obligātajā iepirkumā iepirktas 47 319 579 kilovatstundas (kWh) elektrības, maksājot 3,5 miljonus latu.

2011.gadā no tām iepirktas 53 412 440 kWh elektrības, samaksājot tikpat - 3,5 miljonus latu, bet 2010.gadā iepirktas 40 519 820 kWh elektrības, samaksājot 4,6 miljonus latu.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija iepriekš informēja, ka no 2012.gada 1.oktobra līdz šī gada aprīlim spēkā ir elektroenerģijas tirdzniecības vidējais tarifs 0,0796 lati par kWh, bet no 1.aprīļa būs jaunais tarifs - 0,0781 lats par kWh.

Saskaņā ar EM iepriekš publicēto informāciju par vienu kWh minētajām stacijām obligātajā iepirkumā pērn pamatā maksāti apmēram 0,076 lati par kWh, vienīgi "Impakt" maksāti 0,053 lati par kWh. Savukārt 2011.gadā par vienu kWh pamatā maksāti 0,067 lati par kWh, bet "Impakt" - 0,053 lati.

SIA "Baltnorvent" lielākais īpašnieks ar 49,14% daļu ir Jurijs Roļiks, 43,46% pieder Ventam Čakstiņam, pārējās daļas - vairākām privātpersonām un SIA "Baltaruta", liecina SIA "Firmas.lv" informācija. Valdes priekšsēdētājs ir Sergejs Požarickis, bet valdes loceklis - Roļiks. Uzņēmums 2011.gadā strādājis ar 155 987 latu apgrozījumu un 33 192 latu peļņu.

SIA "BK Enerģija" pieder SIA "Energo Uno", un tās vienīgā valdes locekle ir Ilze Bieze. "Energo Uno" vienīgais īpašnieks ir Kiprā reģistrētā "Manrisa Enterprises Limited ". Savulaik "BK Enerģija" piederējusi Jānim Sprinovskim, bet senāk daļas piederēja arī Jurim Kajakam. Uzņēmuma apgrozījums 2011.gadā bija 4 313 581 lats, bet peļņa - 99 923 lati.

SIA "Impakt" lielākā īpašniece ar 38,10% ir Jeļena Požaricka, 25,4% pieder Roļikam, 15,18% - Mihailam Perhovam, bet pārējās daļas - vairākām privātpersonām, tostarp Požarickim, kā arī SIA "Corvus Company". Valdes priekšsēdētājs ir Požarickis, bet valdes loceklis - Roļiks. 2011.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 122 473 lati, bet zaudējumi - 60 224 lati, liecina "Firmas.lv" informācija.

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas AS "Kursa" īpašnieki Uzņēmumu reģistra datos nav pieejami, jo tā ir akciju sabiedrība, bet uzņēmuma valdes priekšsēdētājs ir Igors Markuševskis, valdes locekļi - Sergejs Aļehnovičs un Dmitrijs Poļetajevs, padomes priekšsēdētāja ir Daina Eihvalde, padomē ir Anatolijs Karpejevs un Alla Finočko. Uzņēmuma apgrozījums pērn bija 1 165 387 lati, bet zaudējumi - 81 221 lats.

Jau ziņots, ka visu SIA "Vēja parks" vienīgais īpašnieks ir SIA "Inpo 5", kuras īpašnieks savukārt ir SIA "Privāto aktīvu pārvalde", kas pieder SIA "Sabiedrība privātajiem ieguldījumiem". "Sabiedrības privātajiem ieguldījumiem" lielākā īpašniece ar 30% daļu ir Kristiāna Lībane-Šķēle, vēl 25% pieder Anetei Šķēlei-Pētersonei, 25% - Madarai Šķēlei, 10% - Edgaram Šķenderam, bet vēl 10% - Ivetai Smilgai-Krongornei.

Kā ziņots, Ministru kabineta komiteja februāra vidū akceptēja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas cita starpā paredz arī mainīt atbalsta nosacījumus nelielai vēja parku daļai, kas saņem atbalstu saskaņā ar likumu. EM biznesa portālam "Nozare.lv" iepriekš skaidroja, ka līdz šim atbalsta termiņš nebija ierobežots un arī tarifs bija dubults, bet tagad regulators noteicis samērīgu apmēru. Pārmetumus par punktu, kas paredz saglabāt augstos tarifus desmit gadu garumā, sēdē izteica premjers Valdis Dombrovskis (V).

EM tagad norāda, ka atbilstoši diskusijai Ministru kabineta komitejā EM pirms grozījumu iesniegšanas izskatīšanai valdībā izvērtēs termiņus, cik ilgi šis atbalsts būtu sniedzams, lai tie atbilstu priekšlikumiem, kā kopumā samazināt obligātā iepirkuma ietekmi uz elektrības gala tarifu.

Foto: no vietnēm industrytap.com, plusbellematerre.com

Komentāri 1
Artispirms 6 gadiem
Raksta autori aizmirsuši pieminēt ka 74% no visas OIK naudas saņem pats Latvenergo par importētās gāzes dedzināšanu TEC.