"Latio": Zemes cenas pieaugums vairākas reizes pārsniedz depozītu likmes, Mixnews.lv

"Latio": Zemes cenas pieaugums vairākas reizes pārsniedz depozītu likmes

фото

Ekonomika | 2013. gada 21. martā plkst. 19:54

Privātās apbūves zemes gabalu vidējās cenas Rīgas mikrorajonos un Pierīgas labās vietās gada laikā augušas par 10-13%, tādēļ zemes iegādi patlaban var vērtēt arī kā izdevīgu brīvo līdzekļu ieguldīšanas iespēju, jo tās cenas pieaugums pārsniedz banku depozītu ienesīgumu, kas patlaban ir 2-3% robežās, informēja nekustamā īpašuma kompānijas "Latio" tirgus pārskatu projektu vadītājs Roberts Kārkliņš.

Savrupmāju būvniecībai piemērotu zemes gabalu 1000 līdz 1500 kvadrātmetru platībā vidējā cena Rīgas mikrorajonos šā gada sākumā bija par aptuveni 13% augstāka nekā pirms gada. Cenu diapazons, kādā notiek darījumi mikrorajonos, ir 40 līdz 55 eiro (28 līdz 38,5 lati) par kvadrātmetru.

Tādās pircēju pieprasītās Pierīgas vietās kā Mārupe, Babīte, Garkalne apbūves zemes gabalu vidējā cena gada laikā pieaugusi par 12%, bet cenas ir robežās no 20 līdz 30 eiro (14 līdz 21 lats) par kvadrātmetru. Carnikavā, Ādažos un Ķekavā privātās apbūves zemes cenas ir desmit līdz 17 eiro (septiņi līdz 11,9 lati) par kvadrātmetru, bet vidējā cena gada sākumā bija par 10% augstāka nekā pirms gada.

Zemes vidējā cena nav mainījusies tādās Pierīgas vietās kā Olaine, Inčukalns, Baldone. Šajās vietās zemes kvadrātmetra cena ir robežās no trīs līdz septiņi eiro (no 2,1 līdz 4,9 lati).

"Pēdējā pusgada laikā interese par zemes gabalu iegādi ir palielinājusies, tādēļ arī vērojams pircēju prasībām atbilstošu zemes gabalu cenas pieaugums. Pierīgā pieprasīti gan ir tikai tie īpašumi, kas atrodas vietās ar attīstītu infrastruktūru, arī zemes gabalam jābūt ar komunikācijām, ērtu piekļūšanu. Nav pieprasījuma pēc zemes tā saucamajās pļavās, tālu no apdzīvotām vietām. Visbiežāk lēmums iegādāties gruntsgabalu privātmājas būvniecībai saistīts ar piedāvāto māju trūkumiem - pārāk lielu mājas un zemes platību, nepietiekamu kvalitāti, neatbilstoši augstu cenu," skaidro "Latio" nekustamā īpašuma tirdzniecības speciālists Atis Skrastiņš.

Augstākais cenu līmenis ir privātās apbūves zemei Rīgas ekskluzīvākajās vietās - Mežaparkā, Ķīpsalā, Vecāķos, kur kvadrātmetra cena ir robežās no 240 līdz 310 eiro (no 168 līdz 217 lati). Šajās Rīgas apkaimēs apbūves zemes vidējais cenu līmenis gada laikā ir palielinājies aptuveni par 5%, bet pret 2008.gada sākumu tas ir zemāks par nepilniem 30%. Citur Rīgā un tās apkārtnē šī starpība veido aptuveni 55%, bet mazāk pieprasītās vietās - ap 80%.

"Pircēju intereses palielināšanās un cenu izmaiņu tendences liecina, ka privātās apbūves zemes iegādi var vērtēt arī kā vienu no brīvo līdzekļu ieguldīšanas iespējām. Labās vietās esošu zemes gabalu cenu pieaugums ievērojami pārsniedz, piemēram, banku depozītu ienesīgumu, kas patlaban ir 2-3% robežās," norāda "Latio" Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības nodaļas vadītāja Vija Gailīte.

Foto: pravo-06.ru, finanso.net

Komentāri