"Liepājas Metalurga" sāga: Zaharjins un Segals piekrīt pārdot akcijas, Lipmans noraida piedāvājumu, Mixnews.lv

"Liepājas Metalurga" sāga: Zaharjins un Segals piekrīt pārdot akcijas, Lipmans noraida piedāvājumu (1)

фото

Ekonomika | 2013. gada 7. maijā plkst. 14:22

AS "Liepājas metalurgs" lielākie akcionāri Sergejs Zaharjins un Iļja Segals konceptuāli piekrīt kreditoru kluba piedāvājumam pārdot akcijas par simbolisku cenu - vienu latu -, otrdien pēc Ministru kabineta sēdes žurnālistiem teica "Prudentia" vadošais partneris un valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš.

Viņš paskaidroja, ka turpmāk notiks sarunas par iespējamo akciju pārdošanu, kā arī notiks diskusijas ar trešo akcionāru Kirovu Lipmanu, kurš ir paziņojis, ka noraida šo piedāvājumu.

Krastiņš piebilda, ka viena nedēļa būtu optimāls termiņš, kurā pēc pušu sarunām varētu kļūt skaidrāka tālākā rīcība.

Otrdien valdības sēdē tika uzklausīts "Prudentia" ziņojums par situāciju ar "Liepājas metalurgu". Kā žurnālistiem teica ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, akcionāri ir izpildījuši tikai vienu no kreditoru kluba izvirzītajām piecām prasībām, tādēļ turpināsies sarunas par turpmāko rīcību.

Viņš uzsvēra, ka šobrīd neviens no iespējamajiem tālākās rīcības scenārijiem netiek uzskatīts par prioritāru. Svarīgākais ir saglabāt uzņēmumu, tādēļ vai nu akcionāri veic nepieciešamos ieguldījumus, vai par simbolisku maksu pārdod uzņēmuma akcijas.

Pēc premjerministra Valda Dombrovska (V) domām, labākais risinājums būtu, ja paši uzņēmuma akcionāri risinātu uzņēmuma problēmas. "Līdz šim esam saskārušies ar to, ka akcionāri nāk ar pretrunīgiem redzējumiem. Laika ir ļoti maz, tāpēc gribētos cerēt, ka akcionāri spēs vienoties par visām pusēm pieņemamu risinājumu," teica valdības vadītājs.

Komentējot piedāvājumu par akciju pārpirkšanu, viņš uzsvēra, ka tas ir kreditoru izteiktais piedāvājums, lai akciju sabiedrība varētu turpināt savu darbu, jo tam ir nepieciešami būtiski uzlabojumi uzņēmuma pārvaldībā. Lai gan optimālāk būtu, ja paši akcionāri ieguldītu savus līdzekļus vai piesaistītu investoru, premjers uzskata, ka iespējams ir arī kreditoru kluba izteiktais piedāvājums.

Savukārt AS "Liepājas metalurgs" akcionārs Kirovs Lipmans pilnībā noraida finanšu konsultanta "Prudentia" meitas uzņēmuma "Prudentia Advisers" un uzņēmuma kreditoru kluba 3.maija vēstulē izteikto piedāvājumu pārdot faktiski visas viņam piederošās akcijas par simbolisku cenu - vienu latu.

Vēstuli ar šādu paziņojumu Lipmans nosūtījis Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V), Valsts kases pārvaldniekam Kasparam Āboltiņam un "Prudentia Advisers" valdes priekšsēdētājam Kārlim Krastiņam.

"Esmu iepazinies ar "Prudentia Advisers" un "Liepājas metalurga" kreditoru izteikto piedāvājumu. Uzskatu šo man izteikto piedāvājumu par kategoriski nepieņemamu un tādējādi noraidu to," norādīja Lipmans. Vēstulē akcionārs atkārtoti norāda, ka ir gatavs personīgi iesaistīties uzņēmuma finanšu situācijas stabilizācijā, tai skaitā piesaistot stratēģisko investoru, taču, lai tas notiktu, nepieciešams izpildīt vairākus nosacījumus - Lipmanan jāļauj iepazīties ar auditorkompānijas "Ernst &YoungBaltic" veiktā "Liepājas metalurga" audita atzinumu, kā arī abiem lielākajiem akcionāriem - Sergejam Zaharjinam un Iļjam Segalam - jāpārdod visas savas akcijas jaunajam investoram. Tāpat jānomaina uzņēmuma vadība.

"Liepājas metalurga" akcionārs vēstulē gan uzsver, ka viņam ir nepieņemama situācija, kurā viņam vienlaikus ar Sergeju Zaharjinu un Iļju Segalu tiek piedāvāts risinājums iespējamības formā, turklāt, lai tas tiktu īstenots, viņam faktiski ir jāatdāvina visas piederošā uzņēmuma akcijas "par baltu velti".

Tāpat Lipmans vēstulē norāda, ka viņa iepriekš minēto nosacījumu nekavējoša izpilde, pretēji "Prudentia Advisers" apgalvojumam, ir iespējama, ja vien šajā jautājumā tiktu izrādīta atbilstoša politiska griba.

"Atsevišķi vēlos atzīmēt, ka atšķirībā no Zaharjina un Segala esmu gatavs arī finanšu ieguldījumiem uzņēmumā un varu arī definēt konkrētas summas, termiņus, ja vien tiks izpildīti manis iepriekš uzstādītie nosacījumi," vēstulē norāda Lipmans.

Savukārt AS "Liepājas metalurgs" lielākie akcionāri Sergejs Zaharjins un Iļja Segals nevēlas publiski atklāt atbildi, kas šodien sniegta finanšu konsultanta "Prudentia" meitasuzņēmumam "Prudentia Advisers", kā arī "Liepājas metalurga" kreditoru klubam saistībā ar 3.maija vēstulē izteikto piedāvājumu pārdot akcijas par simbolisku cenu - vienu latu.

Kā biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja akcionāru pārstāve Simona Laiveniece, atbilde kreditoru klubam ir sniegta, tomēr "no savas puses mēs to nepubliskosim".

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka otrdien AS "Liepājas metalurgs" lielākajiem akcionāriem - Zaharjinam, Segalam un Lipmanam - bija jāsniedz atbilde uz uzņēmuma kreditoru piedāvājumu pārdot sev piederošās - kopā 93% - "Liepājas metalurga" akcijas uzņēmuma lielākajiem kreditoriem vai to norādītajām personām par vienu latu katram no pārdevējiem.

Šāds piedāvājums tika izteikts "Liepājas metalurga" kreditoru kluba pieaicinātā finanšu konsultanta "Prudentia" 3.maija vēstulē akcionāriem. "Prudentia" vēstulē norādīts, ka akcionāriem oficiāla rakstiska atbilde uz vēstuli ar izvirzītajiem nosacījumiem jāsniedz līdz otrdienas pl.12, atbildi nogādājot "Prudentia" Rīgas birojā.

Vēstulē norādīts, ka attiecībā uz akcijām, par kurām pastāv tiesvedība starp Zaharjinu un Lipmanu, starp strīdniekiem jānoslēdz izlīgums un tās pēc iespējas ātrāk jānodod kreditoriem. Zaharjins, Segals un Lipmans savā īpašumā varētu paturēt pa vienai akcijai, kas nodrošinātu to tiesības piedalīties turpmākā "Liepājas metalurga" pamatkapitāla palielināšanā. Izpildot akciju pirkuma līgumu, Zaharjinam un Segalam būtu jānodrošina, ka "Liepājas metalurga" padome pārvēl uzņēmuma valdi uz kreditoru norādītām personām un atkāpjas.

Uzņēmuma lielākie kreditori ir AS "Latvenergo", AS "Citadele banka", AS "SEB banka", "Stemcor" un Valsts kase.

Jau ziņots, ka 26.aprīļa Kreditoru kluba sanāksmē bija paredzēts uzklausīt finanšu konsultanta "Prudentia" ziņojumu par tālākās rīcības scenārijiem, uzņēmuma plusiem un mīnusiem, iespējamā investora atrašanas iespējām.

Divi no lielākajiem uzņēmuma akcionāriem - Zaharjins un Segals - uz valdības un Kreditoru kluba izvirzītajām piecām prasībām, tai skaitā prasību uzņēmumā ieguldīt 25 miljonus latu personisko līdzekļu, patlaban ir snieguši izvairīgu atbildi, ka tiek meklēts investors, bet no atbildes noprotams, ka viņi savus līdzekļus nav gatavi ieguldīt. Trešais lielākais akcionārs Lipmans pauda gatavību piesaistīt uzņēmumam stratēģisko investoru, kā arī ieguldīt tajā pats savus līdzekļus.

Valsts kopā ar Kreditoru klubu ir izvirzījusi piecas prasības, kas ir jāizpilda pašreizējiem "Liepājas metalurga" akcionāriem un uzņēmuma vadībai, lai valsts un Kreditoru klubs sniegtu atbalstu. Tās ir: akcionāriem jāiegulda papildu līdzekļi, uzņēmumam jāpārvēl jauna valde, kuru atbalsta visi akcionāri, uzņēmumam jāiepērk metāllūžņi tepat Baltijas tirgū par cenu, kas atbilst šim tirgum, nevis dārgāk, uzņēmumam jāsamaksā kredīta procentu maksājums Itālijas bankai "UniCredit S.p.A", kā arī uzņēmuma vadībai dažu nedēļu laikā jāizstrādā skaidrs uzņēmuma naudas plūsmas restrukturizācijas plāns.

Tikai pēc šo prasību izpildes un darbības stratēģijas plāna iesniegšanas Kreditoru klubam tiks lemts par turpmāk veicamajām darbībām, Kreditoru klubam paturot tiesības izvirzīt jaunus nosacījumus atbalsta sniegšanai.

Foto: no vietnes kasjauns.lv

Komentāri 1
albertspirms 5 gadiem
Tā *sāga* beigsies ar to,ka mēs VISI maksāsim LM algas un zaudējumus.