Koškins: krievu valoda Latvijā neizkaltīs kā puķe podiņā, Mixnews.lv

Koškins: krievu valoda Latvijā neizkaltīs kā puķe podiņā (1)

фото

Ekskluzīvi | 2013. gada 15. janvārī plkst. 13:49

Krievu valoda Latvijā neizkaltīs kā puķe podiņā, intervijā radio Baltkom rīta programmai paziņoja LU profesors un slāvistikas speciālists Igors Koškins.

"Vai var notikt tā, ka krievu valoda Latvijā pazudīs? Tā nevar nokalst kā puķe podiņā. Salīdzināsim ar vācu valodu Baltijā. Tā šajā teritorijā pastāvēja no 13.gadsimta, tā bija garīdzniecības, tirdzniecības valoda... Taču 30.gados zināmu notikumu dēļ neskaitāmi šīs valodas nesēji izbrauca no Latvijas. To rezultātā mēs šo valodu uz ielām vairs nedzirdam," pastāstīja Koškins.

Viņš atgādināja, ka 20.-30.gados notika aktīvas diskusijas par latviešu valodas konkurēšanu ne tikai ar krievu, bet arī ar vācu valodu.

"Tajā laikā pat augstākā izglītība bija pieejama vācu valodā... Un kas ir tagad? Es gribu teikt, ka kamēr ir krievu valodas nesēji, kamēr šie nesēji atražo sevi (piedodiet par rupjībām), šīs minoritātes valoda pastāvēs. Iemeslus skumjām prognozēm es neredzu," viņš teica.

Viņš piebilda, ka krievu valodas nesēju skaits pasaulē sasniedz 150 miljonus.

"Iespējams, pazīstamais doktors Slucis, runājot par to, ka krievu valoda izmirst, balstās uz valodas izmiršanas terminu... Taču pasaulē dzīvo ļoti daudz krieviski runājošo. Iespējams, viņš domāja šīs valodas prestiža samazināšanos ārpus Krievijas robežām. Mēs, protams, varam meklēt vainīgos, taču ne jau Latvijas teritorijā. Protams, var paskumt par to, ka krievu valoda nenoturējās starpvalstu valodas pozīcijās. Reizēm ir ļoti skumji (es esmu slāvistikas speciālists, nereaģēju tik slimīgi), ka paņemot rokās kādas Eiropas Savienības valsts pasi, ir redzama kirilica, taču tie ir ieraksti nevis krievu, bet gan bulgāru valodā," viņš paskaidroja.

Komentāri 1
rencukspirms 6 gadiem
LATVIJA ,lai paliek ar Latviesu valodu.Krievu tauta ir loti plasa ,ar plasu ietekmi pasaule.Manuprat gadi,kas pavaditi okupacija, ir tie, kas liedz cilvekiem but briviem.Musdienu jaunatne ir ar progresivaku skatijumu uz sim lietam,atvertaki.Grib'etos teikt Pasaule ir pie TAVAM KAJAM,DARI,DZIVO,CINIES!!!!