2009.gada grautiņos smagu traumu guvušais jaunietis dodas izciest īslaicīgu cietumsodu (FOTO, VIDEO), Mixnews.lv

2009.gada grautiņos smagu traumu guvušais jaunietis dodas izciest īslaicīgu cietumsodu (FOTO, VIDEO) (9)

фото

Ekskluzīvi | 2014. gada 6. janvārī plkst. 18:21

фото

Nekārtību laikā pie Saeimas 2009.gada 13.janvārī aci zaudējušais rīdzinieks Edgars Gorbaņs pirmdien devās izciest sodu apcietinājumā. Saskaņā ar tiesas lēmumu, jaunajam vīrietim, kurš ir invalīds, cietuma kamerā būs jāpavada divdesmit divas dienas, tā atbildot par savu piedalīšanos piecus gadus senos notikumos.

Atgādināsim, ka 2009.gada janvārī mītiņš, kas norisinājās Doma laukumā un kura laikā tika pieprasīta Saeimas atkāpšanās pārauga nekārtībās, kuru laikā tika izdemolētas kafejnīcas un iestādes Vecrīgā, kā arī demolētāji iesaistījās sadursmēs ar policiju. Policija trakojošo cilvēku savaldīšanai pielietoja asaru gāzi, stekus, kā arī Gorbaņam liktenīgās gumijas lodes.

Šodien Edgaram tā ir pagātne. Pie policijas iecirkņa Ķengaragā viņš atnāca, pār muguru pārmetis oranžu mugursomu, kuras sānu nodalījumā bija ievietotas čības. Viņš teju mēnesi pavadīs izolatorā Čiekurkalnā.

фото

"Bija tiesas sēde, kurā es nepiedalījos un kurā man mainīja piespriesto sodu - 88 stundu ilga piespiedu darbq vietā man ir jāsēž divdesmit divas dienas. Sākumā tiesas pavēstes tika sūtītas uz citu adresi, un es nemaz nezināju, ka ir notikušas kaut kādas tiesas sēdes. Ceturtdien, 2.janvārī man piezvanīja inspektore un teica pirmdien ar mantām ierasties policijas iecirknī. Kaķi Kivi nācās atdot mammai, darbā - atprasījos," pastāstīja Edgars.

фото

Cietumsodu jaunais cilvēks vērtē kā labu mācību nākotnei.

"Sešpadsmit gadu vecumā ir vairāk jādomā ar galvu. Tagad es saprotu, ka 13.janvāris bija vistīrākā provokāciju, kuru sarīkoja policija. bija nepieciešamas kontrolētas masu nekārtības. Un pēc tam piecus gadus televīzijā "grieza" tos puišus, kurus tagad grib iesēdināt uz trijiem gadiem. Ātrāk sodu sāka izciest tie, kuri līdz tam bija iekrituši par laupīšanām, kautiņiem, u.t.t. Bet es līdz šim nebiju tiesāts, nebija arī administratīvo protokolu. Lūk, tagad braucu uz cietumu un domāju - "atšaudīšos un viss būs kārtībā". Domāju, tā būs laba mācība nākotnei. Uzskatu, ka ir vērts nosēdēt 22 dienas, lai nekad tur vairs neatgrieztos," saka Gorbaņs.

фото

Jaunā vīrieša darba vietā ir informēti par šo notikumu un izturas saprotoši. Viņam piešķirtas 22 brīvdienas.

"Ar savu sapni - jūru - dzīvi saistīt es vairs nekādi nevaru. Invalīdi nedodas jūrā. patlaban strādāju celtniecībā un domāju, kādu profesiju apgūt. Patīk psihiatrija. Gatavojos, lasu grāmatas. Arī uz cietumu līdzi paņēmu grāmatas: Peļevinu, Korānu (es arī Bībeli esmu lasījis, taču Korāns esot rakstīts līdzīgā valodā. Vēl teica, ka uz cietumu nevar ņemt labas mantas - centīsies samainīt. Es reliģijā patiešām nemeklēju glābiņu un atbildes. Drīzāk - filosofijā, bet nevis reliģijā," stāsta Gorbaņs.

фото

Tiesāties par taisnību Edgars neplāno. Saka, ka dzīvo ar šo un dodas uz priekšu, kaut arī tās nakts notikumus atceras labi.

фото

"Atceros, ka gāju pie viņiem ar ledus gabalu. Apkārt nebija neviena cilvēka. Pēc tam bija plīkšķis, nokritu un viss. Es zinu, ka mani sašāva "Alfas" komandieris. Šāva galvā no desmit metru attāluma. Rindā stāvēja specvienība (apmēram desmit cilvēku) un ap mani, apmēram desmit vai piecpadsmit metru rādiusā neviena nebija. Ja viņš šautu gaisā, es sabītos un aizbēgtu. Es tiesājos. Taču, pirmkārt, ir pazuduši visi video no tās ielas. Tos vienkārši "apēda" datorvīruss. Otrkārt, ir pazuduši visi liecinieki, nevis no ielas, bet gan no ēkas. Treškārt, neviens neņēma vēra, ka policists nešāva brīdinājuma šāvienu gaisā. Izsniedza 64 gumijas lodes, bet atdeva - 61. Prokurors nesaskatīja nekādus pārkāpumus. Tur neko nevar pierādīt. Bet Eiropas tiesa - tie ir ļoti dārgi advokāti, un, ziniet, es vienkārši dzīvoju ar to tālāk un viss ir labi," skaidro jaunais vīrietis.

фото

Jāuzsver, ka īslaicīgs cietumsods tiek piemērots tikai tad, ja notiesātais izvairās no piespiedu darba. Par to intervijā radio Baltkom pastāstīja, Latvijas probācijas centra piespiedu un sabiedriskā darba nodaļas vadītāja vietniece Ilona Linde, piebilstot, ka tiesa Edgara Gorbaņa lietā notika vēl 2013.gada oktobrī. Pats Gorbaņs Mixnews.lv teica, ka viņš mēģināja apvienot sabiedriskos darbu un ikdienas darbu, taču viņam nekas neizdevās, turklāt traucēja periodiskās galvas sāpes.

фото

Atgādināsim, ka 2009.gada 13.janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.

Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi - tika izsisti logi vairākām ēkām, tostarp stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja AS "Latvijas balzams" produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns "Fīlings". Grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.

Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī paši policisti.

фото

Kopumā par uzbrukumu Saeimas ēkai Latvijas Republikas prokuratūra izvirzīja apsūdzības 68 cilvēkiem, tostarp arī Gorbaņam.

Komentāri 9
mozys čangaleitspirms 5 gadiem
Parasti cieš vismazāk vainīgie. DIEMŽĒL, šis gadījums nav iznēmums.
pYCxsfelpirms 5 gadiem
wen dose oil thieves r still alive , Come on !!! he shuld hv bin told 2 relacpe d cash/items stolenwen pple in high places r stelling billions of naira and yet get away with it
1
Mārtiņšpirms 5 gadiem
Nu dabūja, ko pelnījis. Malacis tas, kas šāva! Un biežāk vajadzētu izmantot gumijas lodes pret šitiem pasistajiem kroplēniem!
2