Sadales tīkla pārstāvis: Reāli darbojas astoņi tirgotāji, mājsaimniecībām elektrību piedāvā trīs komersanti, Mixnews.lv

Sadales tīkla pārstāvis: Reāli darbojas astoņi tirgotāji, mājsaimniecībām elektrību piedāvā trīs komersanti

фото

Ekskluzīvi | 2014. gada 29. janvārī plkst. 19:32

Patlaban ir zināms, ka atvērtajā elektrības tirgū mājsaimniecībām plāno darboties trīs tirgotāji – "Latvenergo", "Baltkom TV" un "BCG Riga", intervijā portālam Mixnews.lv atzina AS "Sadales tīkls" Klientu līgumu direktors Vents Kleikalīdis, uzsverot, ka tirgotāji elektrības piegādi var apvienot arī ar citu pakalpojumu piegādi.

Viens no iemesliem pagaidām nelielajam tirgotāju skaitam ir fakts, ka Ministru Kabineta noteikumi, kas reglamentē elektrības pārdošanu privātpersonām, ir apstiprināti tikai 21.janvārī, tādēļ tirgotāji precīzus piedāvājumus izstrādāt var tikai tagad.

Lielākais elektroenerģijas tirgotājs "Latvenergo" savu piedāvājumu jau ir paziņojis, pārējie tirgotāji to varētu izdarīt tuvākajā laikā, prognozē Kleikalīdis. Tiesa, esot grūti spriest, vai līdz 1.aprīlim mājsaimniecību elektrības tirgum paspēs pievienoties vēl kāds komersants, taču, pēc "Sadales tīkla" pārstāvja teiktā, šobrīd vismaz divi tirgotāji aktīvi izstrādā piedāvājumus un pielāgo uzskaites sistēmas.

Brīvajā elektrības tirgū patlaban darbojas astoņi reāli tirgotāji, kas lielākoties strādā ar juridiskajām personām. Kleikalīdis atgādina, ka teorētiski elektroenerģijas tirgus Latvijā visiem klientiem ir atvērts kopš 2007.gada, taču uzreiz pēc tā atvēršanas elektrību piedāvāja tikai divi tirgotāji. Ar laiku arī privātpersonu tirgū elektrības piegādātāju skaits droši vien pat pārsniegs astoņus, pieļauj sistēmas operatora pārstāvis.

"Sadales tīkla" Klientu līgumu direktors uzsver, ka mājsaimniecībām tirgus atvēršana lielas izmaiņas neradīs. Lielākās izmaiņas ir tās, ka iedzīvotājiem būs iespēja izvēlēties starp dažādiem tirgotājiem un dažādu tirgotāju dažādiem piedāvājumiem. Turklāt atvērtajā tirgū tiks ieviesta lietotājiem ļoti vienkārša sistēma, proti, ir jānoslēdz līgums ar elektroenerģijas tirgotāju.

Savukārt "Sadales tīkls" kā sistēmas operators joprojām turpinās uzturēt kabeļus, līnijas, pieslēgumus, skaitītājus, novērst bojājumus. Informāciju par pieslēgumiem "Sadales tīkls", visticamāk, saņems no tirgotājiem, savukārt bojājumu pieteikšanu un darbības ar skaitītājiem tirgotāji var organizēt divējādi: vai nu norādot klientiem "Sadales tīkla" kontaktus, vai arī vajadzības gadījumā paši sazinoties ar sistēmas operatoru.

Kleikalīdis sarunā ar portālu Mixnews.lv uzsvēra, ka šogad elektroenerģijas sadales pakalpojumi dārgāki nekļūs. Uzņēmums dara visu, lai iespējami efektīvāk apkalpotu pārvades līnijas.

"Izvērtējam, vai kāda līnija nav nelietderīga, iespējams, kaut ko var darīt vēl efektīvāk, jo ir ļoti vienkārši paprasīt lielāku tarifu, bet ir daudz grūtāk ar to pašu finansējumu uzlabot sprieguma kvalitāti un pakalpojumu sniegšanu," atzina "Sadales tīkla" pārstāvis.

Klientu līgumu direktors arī min, ka Latvijā ir salīdzinoši mazs vidējais elektroenerģijas patēriņš uz vienu lietotāju un uz vienu uzturamās pārvaldes līnijas kilometru. Izrādās, Latvijā vēsturiski ir izveidojusies ļoti laba gāzes apgāde, piemēram, Igaunijā daudzas privātmājas tieši vai netieši tiek apkurinātas ar elektrību, tādēļ vidējais patēriņš uz vienu iedzīvotāju Igaunijā ir daudz augstāks, nekā Latvijā.

Šā un vēl citu iemeslu dēļ, salīdzinot ar citu Baltijas valstu tīkla operatoriem, "Sadales tīkla" ieņēmumi ir uz vienu līnijas kilometru apmēram par 20% mazāki un klienti par sadales pakalpojumiem maksā vairāk.

Komentāri