Ārsts: Faringospray un Laringospray - dabīgi produkti kaklam, Mixnews.lv

Ārsts: Faringospray un Laringospray - dabīgi produkti kaklam

фото

Ekskluzīvi | 2014. gada 21. februārī plkst. 17:20

Kalendārs vēl rāda ziemu, laukā ir īsts rudens, tādēļ ātri vien ir iespējams saaukstēties. Taču mūsu kaklu ietekmē ne tikai gadalaiks, mēs bieži pārpūlējam balss saites, savukārt dažiem darbā nākas daudz runāt vai dziedāt.

Īsti palīgi kakla uzturēšanai kārtībā ir dabīgie preparāti "Faringospray" un "Laringospray". Jādomā, visi aptiekās esam redzējuši šo aerosolu spilgtos - oranžos un dzeltenos - iesaiņojumus. Šie produkti ir Latvijā populārākie kakla sāpju un iekaisumu ārstēšanas līdzekļi.

Par to, kā pareizi lietot šos preparātus, intervijā radio Baltkom atklāja ārsts, Rīgas Stradiņa universitātes profesors, otolaringologs Dins Sumerags.

Rudenī un ziemā otolaringologi ir pieprasīti speciālisti. Latvijas klimats ir diezgan skarbs rīkles gļotādai un balss saitēm, jo gaisā ceļo diezgan daudz vīrusa infekciju. Vispirms rodas parasta saaukstēšanās - faringīts vai laringīts, bet, ja šī infekcija organismā ir ilgāk par piecām dienām, tad tā jau ir baktēriju izraisīta infekcija.

"Faringospray" "Faringospray" sastāvā ir smiltsērkšķu un kliņģerīšu eļļa. Otolaringologu vidū smiltsērkšķu eļļa ir salīdzinoši populāra, jo jau kopš seniem laikiem šī eļļa kopā ar citām eļļām ir izmantota balss saišu dziedēšanā. Un mēs priecājamies, ka ir radīts sertificēts preparāts ar pareizām devām.

Tas ir vietējais preparāts?

Jā, šo preparātu ražo Latvijas uzņēmums "Silvanols". Tas ir jālieto iekšķīgi. Faringospray ir ieteicams arī dziedātājiem, lektoriem, uzņēmējiem, proti, cilvēkiem, kuri runā visu dienu. Starp citu, arī radio un televīzijas diktoriem. Tiem, kuri dienas beigās rīklē jūt sausumu, tieši smiltsērkšķu eļļa var palīdzēt reģenerēt gļotādu.

"Laringospray" mīkstina sāpes, tam ir antiseptiska un pretiekaisuma iedarbība, "Faringospray" ir pretiekaisuma darbība, tas veicina rīkles gļotādas atjaunošanu, tādējādi palīdz ātrāk atveseļoties. Agrāk tika ražots tikai Faringospray, oranžā iesaiņojumā. Tagad esam dzirdējuši par to, ka ārsti iesaka lietot abus preparātus vienlaikus. Tā ir? Kā tos ir pareizi jālieto?

Ja runā par abu preparātu atšķirībām, tad "Laringospray" sastāvā ietilpst arī propoliss spirtā, tādēļ tas ir brīnišķīgi dezinficē. Tas ir efektīvs arī tad, ja kakls jau ir pavisam sarkans un sāp. Protams, garšas ziņā "Laringospray" ir asāks. Ja lietojat abus preparātus kopā, tad vispirms ir jālieto "Laringospray", kas dezinficē, bet pēc piecpadsmit minūtēm - "Faringospray".

"Laringospray" vairāk ir paredzēts balsenes dziedēšanai?

Es tā neteiktu, jo, piemēram, dziedātājiem labāk patīk "Faringospray". Protams, tad, ja kakls stipri sāp, tad labāk ir lietot "Laringospray".

Ražotāji īpaši uzsver, ka tie ir dabīgi preparāti...

Jā, tas ir svarīgi. Pacientiem ļoti patīk medikamenti, kas nav antibiotikas vai hormonālie preparāti, bet ir gatavoti no dabīgām vielām.

Vai šo preparātu lietošanu var apvienot ar citu medikamentu lietošanu? Kuri medikamenti sader kopā ar šiem aerosoliem?

Aerosolu lietošanu var kombinēt ar citām zālēm, jo tie ir gatavoti no dabīgām vielām. Svarīgi ir uzreiz pēc to lietošanas neskalot kaklu, jo tas uz kakla gļotādas veido aizsargplēvīti. Preparātus labāk lietot uz tīras gļotādas, proti, pārtraukums pēc ēšanas netraucēs.

Aerosola forma ir diezgan ērta. Garais dozators ļauj ērti piekļūt kaklam, turklāt precīzi vajadzīgajā vietā, kur sāp. Cik bieži ir ieteicams lietot šo preparātu?

Vispār trīs līdz četras reizes dienā. Piemēram, dziedātājiem profilakses nolūkos pietiek ar vienu reizi pirms gulētiešanas. Ja sāp kakls, var arī biežāk.

"Laringospray" der pieaugušajiem, bet "Faringospray" var lietot arī bērni?

Principā preparātu lietošanai nav vecuma ierobežojumu, vienkārši "Laringospray" pēc garšas sajūtām ir asāks, jo ir veidots uz spirta bāzes. Iespējams, bērniem līdz divpadsmit gadiem nebūtu ieteicams to lietot.

Izrādās, kliņģerītes, kas izmantotas preparātos "Faringo" un "Laringospray" ir vāktas ar rokām Latvijas zemnieku saimniecībās, nevis mehāniski.

Jā, viss tiek vākts ar rokām Latvijas laukos, zemnieku saimniecībās "Rūķīšu tēja" un "Kurmīši".

фото

Daudz cilvēku sūdzas ne tikai par kakla sāpēm, bet arī, piemēram, par stomatītu. Vai šādos gadījumos var lietot "Faringo", "Laringospray"?

Stomatīta gadījumā es labāk ieteiktu "Faringospray", kuram nav spirta bāzes, reģenerējošam efektam.

Nelielais spirta daudzums, kas ir "Laringospray", nepārsniedz autovadītājiem pieļaujamās normas. Kopš 2005.gada, kad sākās ārstējošā preparāta tirdzniecība Latvijā, nav fiksēti arī alerģisku reakciju gadījumi.

Principā cilvēkam alerģiju var izraisīt jebkurš dabīgs produkts vai medikaments, jo tā ir individuāla reakcija. Var būt arī alerģija no smiltsērkšķu eļļas, protams, reti, bet var būt. Pirms regulāras preparāta izmantošanas, it īpaši bērniem, pavērojiet reakciju.

Kā alerģija var izpausties?

Tūska, apsārtumi, citas reakcijas. No dabīgiem produktiem alerģija rodas ļoti, ļoti reti, biežāk tā rodas no antibiotikām.

Ja ārsts ir parakstījis antibiotikas, vai papildus var lietot "Faringo" vai "Laringospray"?

Protams. Tā pat ir labāk, jo medikamenti viens otru papildina. Antibiotikas ietekmē visu organismu, bet aerosoli tikai tās vietas, kur sāp. Taču ir ļoti svarīga profilakse, izmantojot šos aerosolus. Es ilgus gadus strādāju Nacionālajā operā un ļoti bieži saskāros ar gadījumiem, kad dziedātāji pārpūlēja rīkli un lietoja smiltsērkšķu eļļu. Šī eļļa ir "Faringospray" un "Laringospray" sastāvā.

Intervija radio Baltkom ar otolaringologu Dinu Sumeragu (krievu val.)

P.S. 2013.gadā Latvijas Organiskās sintēzes institūts apstiprināja abu līdzekļu unikālo spēju uz membrānu virsmas izveidot efektīvu aizsargslāni, kura ārstnieciskā iedarbība turpinās arī pēc aerosolu lietošanas.

Komentāri