Sievietes iekrīt pašu uzbūvētos stereotipos (VIDEO), Mixnews.lv

Sievietes iekrīt pašu uzbūvētos stereotipos (VIDEO)

фото

Ekskluzīvi | 2014. gada 12. martā plkst. 17:01

"Šodien Tu. Rīt Tevi. Stop diskriminācijai" labas gribas vēstneši

Uzsākot informatīvo kampaņu "Šodien Tu. Rīt Tevi. Stop diskriminācijai", sabiedrību uzrunāja kampaņas labās gribas vēstnieki. Starp viņiem arī veiksmīgā un sievišķīgā Irīna Pīgozne, "Swedbank" valdes locekle, kura ar savu dzīvi pierāda, ka dzimumu līdztiesība ir iespējama.

Lai arī salīdzinoši sievietes Latvijā ir labā situācijā, tomēr pētījumi rāda, ka sievietes par līdzvērtīgu darbu saņem vidēji par 17% zemāku atalgojumu nekā vīrieši. Un augstskolu absolventes labprātīgi pieņem faktu, ka viņu darba alga būs mazāka un virzība par karjeras kāpnēm grūtāka.

фото

Kā atzīst Pīgozne, pašas sievietes bieži sevi ierobežo ar dzimumu klišejām.

"Mēs ļoti bieži iekrītam pašu uzbūvētos stereotipos. Ierasti primitīvākais stereotips ir šāds – ja sieviete sēž mājās, tad viņa noteikti stāv pie plīts, ir diezgan neizlēmīga vai nelaimīga, jo nevar strādāt. Un tad viņa visiem gatavo ēst, pieskata bērnus vai arī pucē māju. Vai otrādi – ja sieviete ir veiksmīga karjerā, pati ir biznesa īpašniece, viņa noteikti ir nelaimīga, jo nekas nav sanācis privātajā dzīvē. Tās ir mūsu bailes un mūsu klišejas, no kurām ir jāatbrīvojas. Šīs klišejas mums sievietēm un arī vīriešiem traucē būt atvērtākiem un pašiem noteikt savu likteni un dzīvi," norādīja Pīgozne.

Viņa uzsvēra, ka no dzīves nevar paņemt pauzi vai to attīt uz sākumu. Lēmums, kā dzīvot, ir jāpieņem katram pašam, atbilstoši savām vēlmēm, nemēģinot kādam pielāgoties un izdabāt.

"Jādzīvo! Tā ir tava laime un tavs dzīves piepildījums. Man ir pazīstamas lieliskas sievietes – mājsaimnieces, biznesa lēdijas, un arī tās, kuras šis abas lietas spēj apvienot, ir piepildītas un laimīgas," pavēstīja Pīgozne.

Lai veicinātu diskriminācijas novēršanu un vienlīdzības principu iedzīvināšanu Latvijā, Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) sadarbībā ar Latvijas Cilvēktiesību centru un Latvijas Tiesnešu mācību centru uzsāk informatīvo kampaņu "Šodien Tu. Rīt Tevi. Stop diskriminācijai".

Kampaņas ietvaros pirmo reizi Latvijas vēsturē tiek veidots valsts pārvaldes institūciju un NVO sadarbības tīkls, lai izstrādātu un ieviestu uzraudzības sistēmu – instrumentu regulārai datu apkopošanai un diskriminācijas novēršanas politikas izvērtēšanai.

Pretdiskriminācijas politikas mērķis ir diskriminācijas novēršana visās sabiedrības dzīves jomās un vienlīdzīgu iespēju nodrošināšana, neatkarīgi no personas dzimuma, rases, etniskās piederības, invaliditātes, reliģiskās, politiskās vai citas pārliecības, nacionālās vai sociālās izcelsmes, mantiskā vai ģimenes stāvokļa, seksuālās orientācijas un citiem apstākļiem.

Komentāri