Rozentāle par cīņu pret tuberkulozi: Jāpalielina ārstu epidemiologu loma (AUDIO), Mixnews.lv

Rozentāle par cīņu pret tuberkulozi: Jāpalielina ārstu epidemiologu loma (AUDIO)

фото

Ekskluzīvi | 2014. gada 24. martā plkst. 09:17

Lai iepriekšējā gadā Latvijā bijusi mazākā saslimstība pēdējo 13 gadu laikā, uz Eiropas Savienības valstu fona saslimstības ziņā mēs aizvien esam trešajā vietā, atpaliekot vien no Rumānijas un Lietuvas. Par iemesliem portālam MixNews.lv pastāstīja Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Baiba Rozentāle.

"Viens no iemesliem tik augstai saslimstībai ar tuberkolozi ir nepietiekamā epidemioloģiskā uzraudzība. Tas nozīmē ļoti detalizētu kontaktpersonu izmeklēšanu un mērķtiecīga riska grupu agrīna atklāšana. Proti, tā ir sociāli nelabvēlīgu cilvēku vide, tie, kas nevar saņemt pilnvērtīgu uzturu, kuriem ir imūnās sistēmas vājums. Tie visi ir pakļauti riskam saslimt ar tuberkulozi," sacīja Rozentāle.

Infektoloģijas centra vadītāja norādīja, ka, jo labāka valstī ir epidemioloģiskā uzraudzība un agrīnāka diagnostika, jo mazāk šī gaisa pilienu infekcija izplatās.

"Pirmais, kas būtu jādara jau divus gadus funkcionējošajam Slimību kontroles un profilakses centram, būtu ļoti enerģiski jānodarbojas ar tuberkulozes epidemioloģisko uzraudzību," akcentēja Rozentāle. "Otra lieta – pati tuberkolozes ārstēšana. Latvijā ir pieejami pilnīgi visi medikamenti, tad, kad diagnoze jau ir uzstādīta, bet tajā pašā laikā Latvijā ir ļoti daudz rezistento tuberkolozes baciļu – tie, uz kuriem neiedarbojas standarta medikamenti. Kāpēc? Viens no iemesliem, ka tad, kad pārved uz ambulatoro ārstēšanos un citiem vairs nav bīstams, bet ārstēšanu turpina, šī ārstēšana nav pietiekami regulāra un kontrolēta, tādējādi baktērijas pierod."


"Jāpalielina ārstu epidemiologu loma epidēmisko perēkļu izmeklēšanā, arī ārstu pneimonologu atbildība šajā jomā. Jāpalielina personāls, kas tajā ir iesaistīts un jādarbojas stingri pēc plāna," uzsvēra speciāliste.

Jautāta, kāpēc līdz šim cīņa ar tuberkolozes saslimstības mazināšanos nav bijusi pārāk veiksmīga, Rozentāle atbildēja, ko to liegušas dažādas pārmaiņas.

"Tas ļoti sekmīgi tika uzsākts tad, kad Tuberkolozes un plaušu slimību centru apvienoja ar Infektoloģijas centru un epidemiologiem. Taču tad, kādam ienāca prātā, ka aģentūra ir jālikvidē un jāveido jauns Slimību kontroles un profilakses centrs. Ir pārrāvums, tur vienkārši ar to nenodarbojās," norādīja Rozentāle.

Jāatgādina, ka šodien, 24.martā, tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena.

Foto: Mixnews.lv

Komentāri