Freimanis: Jauniešu pašnāvības problēmu risināšanai interneta medijiem jāapvienojas (VIDEO) , Mixnews.lv

Freimanis: Jauniešu pašnāvības problēmu risināšanai interneta medijiem jāapvienojas (VIDEO)

фото

Ekskluzīvi | 2014. gada 2. aprīlī plkst. 09:54

Lai risinātu jauniešu pašnāvības problēmu, kas notiek dēļ apvainojumiem internetā, medijiem ir jāapvienojas, intervijā portālam Mixnews.lv sacīja sociologs Aigars Freimanis.

Viņš norādīja, ka interneta mediji patlaban ļoti norobežojas viens no otra, bet risinājumi jauniešu pašnāvības problēmai noteikti būtu jāmeklē visiem kopā. Sociologs arī pieļāva, ka bieži jaunieši nolemj beigt dzīvi ar pašnāvību, jo viņi šajos gados ir ļoti jūtīgi un naidīgu komentāru un apvainoju dēļ sabrūk tā personība, kas vēl tikai top.

"Pusaudžu gados cilvēks noteikti ir ļoti jūtīgs. Viņš sāk socializēties, iepazīt pasauli, grib redzēt sevi tajā pasaulē un to viņš var izdarīt tikai caur citiem. Tas ir tas vārtulis, ko citi izmanto ļaunos nolūkos, piemēram, sāk stāstīt, kāds tu tāds esi utt. Un tad tas nabaga cilvēks, tā personība, kas vēl top, vienkārši sabrūk," norādīja Freimanis.

Viņš arī uzsvēra, ka tāds problēmas risināšanas veids kā pašnāvība, ņemot vērā pusaudžu vājo psihi, neizbrīna, jo vēl pirms sociālu tīklu laikmeta ir bijušas līdzīgas situācijas.

Jautāts, kam šajā gadījumā jāuzņemas lielākā atbildība – vecākiem vai mājas lapas veidotājiem, sociologs sacīja, ka tas ir neatbildams jautājums.

"Var jau teikt, ka vecākiem ir jāuzņemas atbildība. Es pats esmu bijis pietiekami lielās problēmās ar saviem bērniem un pats biju nonācis situācijās, kad zinu, ka man tā kā vajadzētu uzņemties atbildību par kādam lietām vai notikumiem, par kurām es nejūtos patīkami. Bet uzreiz parādās tas iekšējais protests – ko es vēl varēju izdarīt savādāk? Es taču visu darīju kā no grāmatas," atzina Freimanis.

Atgādinām, ka britu presē pērn sašutumu vētru izraisījis gadījums, kad 14 gadus vecā pusaudze Hanna Smita pakārās, nespējot pārdzīvot pazemojumus, kuriem tika pakļauta vietnē "Ask.fm". Latvijā tapusī vietne pēdējā gada laikā tiek saistīta ar vismaz vēl četru pusaudžu pašnāvībām Lielbritānijā, Īrijā un ASV.

Pēdējos mēnešos portāls ieviesis vairākus papildu drošības pasākumus, tostarp izceļot iespēju lietotājiem bloķēt anonīmos komentārus, paplašinot ziņošanas iespējas par saņemtiem naidīgiem komentāriem. Portāls arī piesaistījis bērnu tiešsaistes drošības ekspertu, ar ko kopā izskata un veic izmaiņas portāla drošības politikā.

Neskatoties uz Rietumu presē uzkurināto negatīvo publicitāti, sociālā portāla "Ask.fm" reģistrēto lietotāju skaits pārsniedzis 100 miljonus. Portāla reģistrēto lietotāju skaits pieaug par 180 000-200 000 jauniem lietotājiem dienā. Tomēr aktīvi portālu lieto aptuveni 40%-60% no reģistrētajiem lietotājiem.

Foto: Māris Morkāns, mixnews.lv

Komentāri