Zolitūdes traģēdija: Izmeklēšanas eksperiments turpinās (VIDEO), Mixnews.lv

Zolitūdes traģēdija: Izmeklēšanas eksperiments turpinās (VIDEO)

фото

Ekskluzīvi | 2014. gada 15. aprīlī plkst. 11:10

Otrdien, 15.aprīlī Valsts policijas Zolitūdes lietā piesaistītie eksperti turpina izmeklēšanas eksperimentu traģēdijas vietā, kur 2013.gada novembrī dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva dažāda smaguma traumas.

фото

Pirmdien, eksperimenta pirmajā dienā, tika nostiprinātās ēkas konstrukciju kopnes.

фото

Uz ēkas nesabrukušās jumta daļas tika uzstādīti divi baseini, kā arī viscaur ēkai izvietotas mērierīces, ar kurām tiks fiksētas izmaiņas, kas radīsies eksperimenta laikā. Aptuveni pl.11:00 uzstādītie baseini tiks pakāpeniski piepildīti ar ūdeni. Procesa laikā bijušā veikala teritorijā neviena nebūs, tikai videokameras veiks ierakstu, ziņo portāla Mixnews.lv korespondents.

Patlaban nav zināms, kura laikā jumts sabruks. Speciālisti neizslēdz, ka tas notiks naktī uz trešdienu, norādīja korespondents.

фото

Kā žurnālistiem atzina Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks pulkvežleitnants Andrejs Grišins, pašlaik viss notiek pēc iepriekš izstrādāta scenārija. Eksperimentā noslēgusies pasīvās diagnostikas stadija, un sāksies aktīvās daļas pirmais posms.

Tas izpaudīsies, kopnes nolaižot dažus centimetrus zemāk un ekspertiem turpinot testēt, kā uzvedīsies kopnes. Policijas darbinieks paredz, ka šī eksperimenta fāze varētu ilgt divas līdz trīs stundas.

Pēc kopņu nolaišanas zemāk ar ūdeni tiks piepildīts baseins, kas kā konstrukcija atrodas uz sabrukušās ēkas jumta. Policija norāda, ka ūdens masa radīs labvēlīgus apstākļus konstrukciju sabrukšanai. Cik ilgu laiku prasīs konstrukcijas sabrukšana, Grišins nevarēja noteikt, norādot, ka steiga šajā eksperimentā nav policijas sabiedrotais, jo galvenais ir rezultāts.

Grišins rēķinās, ka var notikt neparedzamais, un pagaidām policija ir gatava, ka kopnes momentāni nepārlūzīs. Tāpat patlaban ekspertīzē tiek uzdoti jautājumi, vai slodzes ir aprēķinātas korekti, bet uz šo jautājumu atbildes vēl nav.

Ekspertīzes slēdziens būs, visticamāk, rudens otrajā pusē. Ekspertīzē tiks izmantoti dati no pirmdienas eksperimenta un dati no eksperimenta, kas būs saistīts ar būvkonstrukciju kontrolētu dedzināšanu un uguns nodzēšanu. Dedzināšana nepieciešama, lai pārliecinātos, vai pirms vairākiem gadiem būvniecības procesā notikušais ugunsgrēks ir radījis paliekošas sekas būvkonstrukcijā un, turpinot būvniecību, bija pienācīgi padomāts par bojājumu novēršanu.

"Nenoliedzami, tas varēja būt viens no sekmējošiem faktoriem, kas izraisīja traģēdiju. Tāpat speciālisti pētīs betona izmaiņas, kādas tam ir pēc uguns un ūdens ietekmes, un kā metāls mainījis savu ietekmi," norādīja policijas pārstāvis un piebilda, ka ekspertīzē kopumā nozīmēts plašs jautājumu spektrs - sākot ar konstruēšanas detaļām un beidzot ar skrūvēm un šuvēm.

Pirmdienas eksperimenta mērķis ir iegūt zinātniskos datus, kurus pēc tam eksperti izmantos, sagatavojot galīgo ekspertīzes slēdzienu. "Tātad ekspertīze arī atbildēs jautājumu, vai projektēšana bija korekta, aprēķini bija korekti, vai dabā radītais būvobjekts ir tāds, kā projektētājs arī plānoja," uzsvēra Grišins.

Kā iepriekš pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis, eksperimentam jāpalīdz noteikt jumta sabrukšanas iemeslus.

Jāpiebilst, ka Zolitūdes iedzīvotāji uztraucas, jo negrib atkal vērot jumta sabrukšanas procesu, kaut arī speciāli sagatavotu.

фото

Tikmēr Valsts policija atgādina apkārtējiem iedzīvotājiem, ka viss eksperimenta process tiek pilnībā kontrolēts, tādēļ bažām par nepatīkamiem pārsteigumiem nav pamata - iespējams, daļa iedzīvotāju pat nepamanīs izmaiņas.

фото

фото

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka saistībā ar Zolitūdes traģēdiju policija atklājusi viltotus ar būvniecību saistītus dokumentus. Izmeklēšanā Valsts policija ir atklājusi, ka vairākiem dokumentiem, kas saistīti ar Priedaines ielas lielveikala būvniecības procesu, ir viltoti paraksti. Šobrīd parakstu viltotājs ir noskaidrots, un prokuratūra viņam jau piemērojusi sodu.

фото

фото

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins intervijā "MIX TV", sacīja, ka eksperimentā tiks noskaidrots konstrukciju faktiskais stāvoklis.

Komentāri