Eksperts: Īsta pilsoņu kara Ukrainā nebūs (VIDEO), Mixnews.lv

Eksperts: Īsta pilsoņu kara Ukrainā nebūs (VIDEO)

фото

Ekskluzīvi | 2014. gada 15. aprīlī plkst. 16:23

Pilsoņu karš Ukrainā, visticamāk, neizcelsies, taču Krievija mēģinās piespiest Ukrainu veikt federalizāciju citiem līdzekļiem, intervijā portālam Mixnews.lv sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra eksperts Andis Kudors.

"Ir aizdomas, ka vardarbība var eskalēties vēl vairāk. No vienas puses, patreizējai Ukrainas valdībai ir motivācija un tiesības nodrošināt valsts vienotību, no otras puses – viņi paši nav ieinteresēti, ka situācija eskalējas vēl vairāk," sacīja Kudors.

Viņš norādīja uz prezidenta pienākumu izpildītāja Oleksandra Turčinova ultimātu, kas īsti netika realizēts.

"Turčinovs paziņoja – ja nenoliks ieročus, būs antiterorisma operācija, bet reālu soļu un operācijas nenotika. Bija dažas nelielas sadursmes, kurās, diemžēl, gāja bojā cilvēki, taču tā nebija reāla operācija, kuras laikā tika atbrīvotas tās valsts institūcijas, ko nemiernieki ir sagrābuši," piebilda eksperts.

"Ir jāuzmanās, kur mēs ņemam informāciju. Tajās televīzijas bildītēs, kas nāk no Krievijas medijiem, par ļoti daudziem protestētājiem, to reģionu iedzīvotāju noskaņojumu pret patreizējo varu, ir daudz pārspīlējumu," akcentēja Austrumeiropas pētījumu centra pārstāvis.

Pēc viņa domām, Krievijas televīzija patlaban mums uzbur ainu par to, ka daudzi cilvēki grib pievienoties Krievijai.

"Tādi cilvēki, protams, ir, bet jautājums – cik? Ir svarīgi ņemt informāciju no dažādiem avotiem, arī ukraiņu. Protams, ka noskaņojumi ir dažādi – par izteiktu vērtību plaisu pats pārliecinājos, būdams Ukrainā un komunicējot ar cilvēkiem Krimā, Ļvovā, Doņeckā un Kijevā," norādīja Kudors.

"Ja Krievija nebūtu kavējusi Ukrainas valdības darbību ar dažādu slēptu un atklātu seperātisma iedvesmošanu, tad negludumi, kas bija pēc tā saucamās revolūcijas, tiktu nogludināti no Jaceņuka valdības puses," uzsvēra Kudors.

Uz jautājumu, cik aktīvi Krievija varētu iesaistīties pašreiz notiekošajos procesos, Kudors atzina, ka krievi, visticamāk, izdarīs spiedienu, paši aktīvi neiesaistoties.

"Visdrīzāk Krievija atklātā veidā konfliktā neiesaistīsies. Protams, tur varētu būt cilvēki ar nenoskaidrotu identitāti, ar formām, par kurām nav skaidrs – no kurienes tās ir. Ja varam ticēt Rietumu novērotājiem un pašiem ukraiņiem, tad tādi tur jau ir," sacīja Kudors.

Eksperts gan neslēpa, ka Krievija mēģinās panākt vēlamo, turot armiju pie robežas un iedvesmojot seperātistus.

"Krievija var izmantot šo kārti, lai piespiestu Jaceņuka valdību iet uz Ukrainas federalizācijas risinājumiem. Krievija var ietekmēt nemierniekus un viņa spēlē uz to, lai Jaceņuks kļūtu pielaidīgāks. Federalizācija ir Krievijas interesēs, lai noturētu ne tikai Krimu un Sevastopoles bāzi, bet, lai noturētu arī pārējo Ukrainu no iestāšanās NATO. Ja tur būs federāli subjekti, tad viņiem būs automātiska klātbūtne valdībā, līdz ar to viņi neļautu Ukrainai virzīties Rietumu virzienā."

Kudors arī pauda šaubas, ka šobrīd notiekošais Ukrainā varētu novest pie bruņota konflikta starp Ukrainas iedzīvotājiem.

"Es būtu kritisks par to, ka varētu būt īsts pilsoņu karš, šaubos, ka tāds varētu izvērsties. Ja Jaceņuka valdība ietu uz stingriem soļiem un Krievija neiejauktos, tur nekāds pilsoņu karš nav iespējams. Vai Piedņestra būtu tāda, kāda ir, ja Krievija tur neiejauktos? Nebūtu! Seperātisms būtu diezgan ātri noslāpēts," noslēdza eksperts.

Komentāri