Rīgā uzbūvē Titāniku - pasaulē lielāko izstādi par vēsturisko kuģi (VIDEO), Mixnews.lv

Rīgā uzbūvē Titāniku - pasaulē lielāko izstādi par vēsturisko kuģi (VIDEO)

фото

Ekskluzīvi | 2015. gada 27. martā plkst. 12:35

Rīgas Sporta manēžā ir apskatāma pasaulē lielākā ceļojošā izstāde par okeāna leģendu ''Titāniku'' - "Titanic The Exhibition".

Izstādi veido 15 galerijas, kurās apmeklētāji var iepazīties gan ar materiāliem par kuģa būvēšanu un vēsturnieku atklātajiem faktiem par tā traģisko bojāeju, gan arī iejusties vairāk nekā 100 gadus senā pagātnē - lielākā daļa galeriju veidotas atbilstoši ''Titānika'' interjeram un ļauj izbaudīt tā laika gaisotni, izdzīvot notikumus un uzzināt pasažieru stāstus. Viens no izstādes organizatoriem, kā arī tajā izstādīto artefaktu kolekcionārs Deivids Lorenss iepriekš ir ticies ar ''Titānika'' pasažieriem, kuri izdzīvoja pēc traģiskās avārijas.

Izstādē apskatāmie artefakti pieder Lielbritānijas uzņēmumam "White Star Memories", kas ir lielākais ar ''Titāniku'' saistīto objektu kolekcionārs pasaulē. Artefaktu vidū ir pastkarte, ko otrās klases pasažiere Mariona Raita nosūtīja brālim 11.aprīlī - dienā, kad ''Titāniks'' atradās Kvīnstaunas ostā Īrijā - savā pēdējā pieturā pirms liktenīgās sadursmes. Izstādē apskatāma arī sērkociņu etvija, kas tika iegādāta uz ''Titānika'' esošajā bārddziņu salona laikā, kamēr kuģis vēl atradās Sauthemptonas ostā un bija pieejams publikai.

Eksponātu vidū ir arī pārtikas karte maltītei "A La Carte" restorānā - pamatmaltītes bija iekļautas biļešu cenā, bet pusdienošana šajā restorānā bija par papildu samaksu. Tomēr, ja pasažieris bija nokavējis kādu no cenā iekļautajām maltītēm, viņš varēja saņemt kompensācijas talonu un izmantot to "A La Carte" restorānā. Izstādē esošais talons ir vienīgais pasaulē zināmais, kas pieejams kolekcionāriem pēc kuģa avārijas. Eksponātu vidū ir arī tā laika smalkākais porcelāns, leģendārā vācu mīksto lācīšu ražotāja "Steiff" izgatavotais piemiņas lācītis ''Titānika'' bojāgājušo bērnu piemiņai.

Izstādes ārzemju organizatori izstādi salīdzināja ar emocionālu piedzīvojumu. Viens no "White Star Line" artefaktu kolekcionāriem Deivids Skots Beddards žurnālistiem pastāstīja, ka kāda izstādes darbiniece šorīt, ejot cauri ekspozīcijām, izplūdusi asarās. "Tas, ko nevaram aizmirst, ka izstādes pamatā ir reālu cilvēku stāsti, kas bieži vien ir traģiski," sacīja Beddards.

Kā informēja projekta pārstāve Latvijā Inga Kadeka, izstāde uz Latviju tika atvesta vairākās kārtās - kopumā ar 22 kravas auto. Mazāk nekā mēneša laikā, organizācijas un būvniecības darbos strādājot ap 100 cilvēkiem, Sporta manēžas stadions tika pārvērsts "elpu aizraujošā piedzīvojumā".

Izlaišanas laikā ''Titāniks'' bija lielākais pasažieru tvaikonis pasaulē. Savā pirmajā braucienā 1912.gada 14.aprīlī, svētdienas vakarā ''Titāniks'' uzdūrās aisbergam un nogrima pēc divām stundām un četrdesmit minūtēm. Bojā gāja 1500 cilvēku, un tā bija viena no lielākajām miera laika jūras katastrofām, kā arī pati slavenākā.

Komentāri