Eksperts: Putinam līdzīgā lelle – nagla Latvijas politiskajā zārkā (FOTO, VIDEO), Mixnews.lv

Eksperts: Putinam līdzīgā lelle – nagla Latvijas politiskajā zārkā (FOTO, VIDEO)

фото

Ekskluzīvi | 2015. gada 18. maijā plkst. 13:05

Krustā piesistā lelle, kas dažiem atgādina Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, izstādē "Disidents", Stūra mājas pagalmā, tā ir darīšana pāri gan savai valstij, gan kaimiņvalstij. Par to ir pārliecināts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, kas radio Baltkom uzsvēra, ka krusta attēlošana tādā kontekstā ir liels grēks un apvainojums kristiešiem.

фото

„No politiskā skatu punkta – tā ir naglu sišana Latvijas politiskajā zārkā. Tas ir ļoti slikts politisks signāls, uz kuru jāreaģē Ārlietu ministrijai un varbūt pat prezidentam. Par tādām lietām atvainojas,” uzskata Jurkāns.

Pēc Jurkāna domām, tie, kas instalāciju ir veidojuši un tādejādi nodarījuši kaitējumu valstiskā līmenī, ir jāsoda. Tā ir sašķeltības eskalācija ne tikai starp divām valstīm, bet arī pašā valstī.

„Es esmu sašutis. Līdz kam mēs esam nonākuši, es nezinu,” teica Jurkāns.

Bijušais ministrs norāda arī, ka šāda instalācija var apvainot ticīgos.

„Varu teikt ar Jēzus vārdiem: „Tēvs, piedod viņiem, jo viņi nezina, ko viņi dara,” ” teica Jurkāns, vēlreiz uzsverot, ka „tas ir ļoti, ļoti naidpilns solis pret savu valsti un pret savu kaimiņu”.

Tikmēr jāpiebilst, ka krustā piesistā lelle, kas līdzīga Krievijas prezidentam, izstādē "Disidents", pagaidām apskatei, visticamāk, nebūs pieejama, pastāstīja izstādes organizators Toms Jansons.

фото

фото

фото

Viņš pastāstīja, ka figūra pašlaik ir ieslēgta VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) telpās un māksliniekiem nav pieejama. "Mēs pašlaik mēģinām noskaidrot, kā to dabūsim atpakaļ, kā arī saprast argumentāciju, kāpēc to nevaram izstādīt," skaidroja izstādes organizators.

VNĪ pārstāve Jolanta Grāmatniece aģentūrai LETA skaidroja, ka piektdien lelle noņemta pēc vienošanās ar māksliniekiem, lai neradītu viņiem apdraudējumu, jo māksliniekiem tikuši izteikti draudi, kā arī solīts lelli sadedzināt.

"Tā kā māksliniekiem nebija, kur lelli uzglabāt, tā tika ievietota VNĪ apsaimniekošanā esošā telpā. Lelle māksliniekiem ir brīvi pieejama, un viņi to jebkurā brīdī var saņemt, tā nav ieslēgta," skaidroja Grāmatniece.

Uz jautājumu, vai mākslinieki drīkst lelli novietot atpakaļ pie krusta, Grāmatniece atbildēja, ka VNĪ nenosaka mākslas darbu izpildījumu un to kvalitātes, vienīgi piebilda, ka, saskaņojot izstādes ideju un iesniedzot skices, šāda instalācija nebija plānota.

No šodienas atkal ir apskatāma izstāde "Disidents", kas Muzeju naktī apmeklētājiem bija slēgta. Organizatori bija izlēmuši izstādi slēgt, jo 15.maijā saistībā ar Putinam līdzīgo lelli tika saņemti draudi un fiziski ietekmēti divi mākslinieki. Rezultātā lelle no krusta tika noņemta.

Bet Krievija ir aicinājusi Latviju par notikušo sniegt skaidrojumu.

Tikmēr mākslinieks "Some1" skaidrojis, ka mākslas instalācija "Disidents" pamatideja ir finansiālās jeb materiālās pasaules glorificēšana indivīda ikdienā un krustā sistais tēls ir biznesmenis, kura seja veidota pēc līdzības ar kādu mākslinieka paziņu, 45 gadus vecu biznesmeni no Itālijas.

VNĪ iepriekš informēja, ka pretrunīgā instalācija mākslinieku iesniegumā un vizuālajā materiālā nebija iekļauta. Noņemot instalāciju, VNĪ pauda cerību, ka pārpratums ir atrisināts.

Komentāri