Alpīnists iekaro Origo pulksteni (FOTO, VIDEO), Mixnews.lv

Alpīnists iekaro Origo pulksteni (FOTO, VIDEO)

фото

Ekskluzīvi | 2015. gada 19. maijā plkst. 09:46

Ar devīzi "Dalies savā elpā!" atzīmēta Pasaules pulmonālās hipertensijas diena, kuras laikā alpīnists uzkāpa tirdzniecības centra "Origo" 46 metrus augstajā pulksteņa tornī, informēja organizatoru pārstāve Tanita Tamme.

Pasaules pulmonālās hipertensijas dienas laikā notika arī īpaša zibakcija "Dalies savā elpā!", kurā, piepūšot balonu, varēja simboliski dalīties savā elpā ar kādu pulmonālās hipertensijas pacientu.

"Pērn, atzīmējot šo dienu, mēs zibakcijā ļāvām veseliem cilvēkiem izjust - kā tas ir, kad trūkst elpas, liekot uz brīdi aizspiest degunus. Šogad mēs vēlamies, lai veseli cilvēki ļauj mums simboliski sajust - kā tas ir, kad elpas pietiek! Mana dzīve rit niansētās sajūtās, un es ticu, ka katrs piepūstais un pulmonālās arteriālās hipertensijas pacientam dāvātais balons kaut iztēlē, tomēr liks justies labāk - vieglāk un brīvāk!" ir pārliecināta pulmonālās hipertensijas paciente Līva Brizga, kas šobrīd gaida rindā uz plaušu transplantāciju Tartu klīnikā.

Cilvēkiem ar diagnozi pulmonālā arteriālā hipertensija ir būtiski sportisko aktivitāšu ierobežojumi. Elpas trūkuma dēļ bieži vien viņiem liegtas pat tādas ikdienišķas fiziskas aktivitātes kā ātra pastaiga, braukšana ar velosipēdu, peldēšana, skriešana, dejošana.

Alpīnista kāpšana tornī ir cieņas un atbalsta apliecinājums pulmonālās hipertensijas pacientiem un veids, kā uzsvērt fizisko aktivitāšu ierobežojumu un elpas trūkumu, ko ikdienā piedzīvo cilvēki ar šo diagnozi.

фото

фото

фото

фото

фото

Latvijā šobrīd 109 pieaugušajiem un aptuveni 20 bērniem diagnosticēta pulmonālā hipertensija, tomēr patiesais pacientu skaits varētu būt vairāk nekā 200, jo slimība ir grūti atpazīstama.

Pulmonālā arteriālā hipertensija ir strauji progresējoša un dzīvībai bīstama. To raksturo asinsspiediena paaugstināšanās plaušu artērijās - asinsvados, kas nogādā venozās asinis no sirds labā kambara uz plaušām. Jo augstāks spiediens ir plaušu artērijās, jo smagāk jāstrādā sirdij, lai piegādātu ar skābekli bagātinātās asinis ķermenim.

Tādējādi tiek traucēta organisma apgāde ar skābekli un sašaurinās plaušu asinsvadi, kas rada trombozes risku.

Slimības simptomi ir elpas trūkums, aizdusa slodzes laikā, hronisks nogurums, sāpes krūtīs, sirdsklauves, ģībonis, zilgana lūpu nokrāsa.

Komentāri