Sabiedrības veselības uzlabošanai pirmo reizi Latvijā pētīs vecākās paaudzes cilvēku kognitīvās spējas, Mixnews.lv

Sabiedrības veselības uzlabošanai pirmo reizi Latvijā pētīs vecākās paaudzes cilvēku kognitīvās spējas

фото

Ekskluzīvi | 2013. gada 27. februārī plkst. 07:24

Rīgas dome (RD) ir izstrādājusi sabiedrības veselības stratēģiju "Veselīgs rīdzinieks veselā Rīgā" ar mērķi nodrošināt mērķtiecīgu pašvaldības ilgtermiņa darbu iedzīvotāju veselības uzlabošanā, portālam "Mixnews.lv" pavēstīja RD Labklājības departamenta pārstāve Lita Brice.

Šīs stratēģijas īstenošanai RD plāno veikt vecāka gadagājuma cilvēku kognitīvo spēju kvalitātes novērtējumu, lai uzzinātu šo cilvēku paradumus, veselības stāvokli, un atbilstoši plānotu atbalstu un informatīvus pasākumus.

Iepriekš Latvijā nekad nav veikti šādi pētījumi, tādēļ līdz šim nav bijuši pieejami dati par vecāka gadagājuma cilvēku kognitīvo spēju kvalitāti.

"Ir izstrādāta sabiedrības veselības stratēģija – "Veselīgs rīdzinieks veselā Rīgā", lai nodrošinātu mērķtiecīgu ilgtermiņa visas pašvaldības darbu iedzīvotāju veselības uzlabošanā. Lai mēs izstrādātu tādu plānu, mums ir nepieciešami ticami un pārbaudīti dati. Līdz šim valstī nav bijis tāds pētījums par šādu vecuma grupu. Līdz ar to, lai balstītu savas darbības šajā stratēģijā, šī visa gada garumā notiks pētījums, lai uzzinātu visu šo cilvēku paradumus, viņu veselības [stāvokli], un pēc tam plānotu atbalstu un informatīvus pasākumus, lai tie būtu mērķtiecīgi, un lai tas būtu arī mērķtiecīgs līdzekļu izlietojums. Lai mēs jau konkrēti zinātu, ko mēs ar šo pētījumu rezultātiem varam darīt šī plāna ietvaros," pastāstīja Brice.

Kā ziņoja portāls Mixnews, RD Labklājības departaments izsludinājis iepirkuma konkursu par pētījuma veikšanu par Rīgas pilsētas iedzīvotāju veselības paradumiem.

Iepirkuma priekšmets ir sadalīts divās daļās - vienā pētījumā plānots noskaidrot pusaudžu informācijas tehnoloģiju lietošanas paradumu saistību ar veselības stāvokli, otrā - veikt vecāka gadagājuma iedzīvotāju kognitīvo spēju kvalitātes novērtējumu.

Aptaujas gaitā paredzēts aptaujāt vismaz 500 Rīgas jauniešus vecumā no 13 līdz 14 gadiem pilsētas izglītības iestādēs ar anketu palīdzību latviešu un krievu valodā.

Savukārt Rīgas vecāka gadagājuma iedzīvotāji tiks atlasīti 50, 55, 60, 62, 65 un 70 gadu vecuma grupās, veicot individuālu testēšanu, izmantojot Vudkoka-Džonsona Kognitīvo spēju testu. To izmanto, lai noskaidrotu bērna vai pieaugušā intelekta attīstību un īpatnības.

Foto: citariga.lv, dome-hostel.com

Komentāri