Raidījumā "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" - Rēzekne un Ludza, Mixnews.lv

Raidījumā "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" - Rēzekne un Ludza

фото

Ekskluzīvi | 2018. gada 17. oktobrī plkst. 21:08

Latvijā ir 76 pilsētas, katrai no tām ir sava seja. Viena ir slavena ar savu skaisto pili, otra - tiltu, trešā ar bagātāko etnogrāfijas muzeju un ceturtā - ostu. Bet pilsētas seja ir ne tikai arhitektūrā, dabā vai vēsturē. Tās galvenā bagātība ir tās iedzīvotāji. Katru dienu viņi veido savu pilsētu citādu.

Par godu Latvijas 100. gadadienai sadarbībā ar Sabiedrības Integrācijas fondu esam sagatavojuši jaunu projektu "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!".

17.oktobrī mēs stāstījām par Rēzekni un Ludzu.

Rēzekne

Rēzekne ir Latvijas republikas nozīmes pilsēta. Pēc iedzīvotāju skaita tā ir septītā lielākā pilsēta valstī. Pilsēta atrodas Rēzeknes upes ielejā. Visticamāk, ka nosaukumu pilsēta ieguvusi tieši no upes. Izdevīgais ģeogrāfiskais stāvoklis, pilsētas loma rūpniecībā, kultūras un izglītības jomā nosaka Rēzeknes reģionālo un valstisko nozīmību.

Šogad Latvija svin savu 100., savukārt Rēzekne – 733. dzimšanas dienu. Rēzekne uzskata par Latgales kultūras un izglītības centrs. Tā ir daudznacionāla pilsēta, kurā dzirdamas dažādas valodas un sadzīvo dažādas tautības.

Rēzekne atrodas 242 km attālumā no valsts galvaspilsētas Rīgas, kā arī 685 km attālumā no Krievijas galvaspilsētas Maskavas, 450 km no Sanktpēterburgas un 860 km no Polijas galvaspilsētas Varšavas.

Pilsētā 2016. gada 1. janvārī bija 31 216 iedzīvotāji. Un ta ir otra blīvāk apdzīvotā pilsēta Latvijā pēc Rīgas. Pēdējo simts gadu laikā iedzīvotāju skaits ir pieaudzis aptuveni 4 reizes, tomēr kopš 1990. gadiem vērojama tendence iedzīvotāju skaitam samazināties. Ja 1990. gadā pilsētā dzīvoja 43,2 tūkstoši iedzīvotāju, tad 2013. gadā to skaits bija samazinājies vairāk nekā par 10 000.

Lielu postu pilsētai nodarīja 2. pasaules karš: 1944.g. padomju kara aviācija nesaudzīgi bombardēja šo svarīgo dzelzceļa mezglu, iznīcinot ap divām trešdaļām pilsētas ēku. Pēckara gados Rēzekne kļuva par piekto lielāko Latvijas rūpniecības centru.

Mūsdienu Rēzekne ir ne tikai otra lielākā Latgales pilsēta un rūpniecības centrs, bet arī galvenais Latgales kultūras centrs. Tūristus noteikti piesaistīs pilsētas vecākā daļa ar pilsdrupām un staltām baznīcām pakalnos.

Kulturas attistibai Rēzekne liela nozime ir Latgales vēstniecībāi GORS. Šī ir pirmā augstas kvalitātes akustiskā koncertzāle Latvijā pēc neatkarības atjaunošanas.

2017 gada Rezekne tika atklāts piemineklis par godu Latgales kongresa simtgadei. Veidojot piemiņas vietu, meta autori centušies atspoguļot Latgales kongresa būtisko nozīmi Latvijas valsts veidošanas procesā.

Plašāk par Latvijas jubilejas svinībām Rēzeknē varat lasīt šeit.

Ludza

Ludza ir sena Latgales pilsēta gleznainā apvidū, ar brīnišķīgu vecpilsētu, kas celta starp ezeriem, ar pili pilsētas viducī, baznīcu kalna galā un brīnišķīgiem koka un ķieģeļu vienstāvu un divstāvu būvētiem namiem un slēgtajiem pagalmiem šaurajās, dārzos slīgstošajās ielās.

Kopeja pilsetas platība -10,53 km2, iedzīvotāju skaits - 8 718. Šogad Latvija svin savu 100., savukārt Ludza – 841. dzimšanas dienu.

Ludza ir ne vien Latvijas vecākā pilsētā, bet arī vienīgā pilsēta, kuru ieskauj 5 ezeri. Ludzas pilsētas pirmsākumi meklējami Lielā Ludzas ezera krastos, Ludzas Mazā ezers ir lieliska ludzāniešu atpūtas vieta karstajās vasaras dienās- Zaldātu radziņā ir iekārtotas ērtas atpūtas vietas un pludmale, bērnu rotaļu un sporta laukumi. Zvirgzdenes ezera salas ir botāniskais liegums un tā krastos vasarās krāšņi zied ludzāniešu dārzi, Runtortas un Dunakļu ezeri ir labas makšķerēšanas vietas. Tūristiem aizraujoši būs laivu braucieni no Lielā Ludzas ezera.

Ludza aktivi piedalas Latvijas simtsgades svinēšana. Par to programmai pastastīja Ludzas novada pašvaldības Attīstības un nekustamā īpašuma nodaļas direkore Ilona Igovena.

Plašāk par Latvijas jubilejas svinībām Ludzā varat lasīt šeit.

"Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" ir programmu cikls latviešu valodā, kas tiek raidīts Baltkom radio ēterā katru nedēļu, trešdienās, no plkst. 14.00 līdz 15.00, un radio MIX FM 102, 7– ceturtdienās, tajos pašos laikos.

Katrā programmā mēs stāstam par dažādām Latvijas pilsētām, uzzinām, kā tās gatavojas savas valsts gadadienai. Iepazīstinām ar pilsētas vadību, muzeju darbiniekiem, slaveniem pilsētniekiem utt.

Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" saturu atbild SIA RNR LTD.

Komentāri