Raidījumā "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" - Cēsis un Valmiera, Mixnews.lv

Raidījumā "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" - Cēsis un Valmiera

фото

Ekskluzīvi | 2018. gada 22. novembrī plkst. 21:51

Latvijā ir 76 pilsētas, katrai no tām ir sava seja. Viena ir slavena ar savu skaisto pili, otra - tiltu, trešā ar bagātāko etnogrāfijas muzeju un ceturtā - ostu. Bet pilsētas seja ir ne tikai arhitektūrā, dabā vai vēsturē. Tās galvenā bagātība ir tās iedzīvotāji. Katru dienu viņi veido savu pilsētu citādu.

Par godu Latvijas 100. gadadienai sadarbībā ar Sabiedrības Integrācijas fondu esam sagatavojuši jaunu projektu "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!".

21.novembrī mēs stāstījām par Cēsi un Valmieru!

Valmiera

Dažādos laikos pilsētai ir bijuši dažādi vārdi — Waldemer, Wolmaria, Wolmahr, Vladimirec, Wolmar, Valmiera, kas visi atvasināti no vikingu — rūsu personvārda Valdemārs. Apmetne tagadējās Valmieras vietā pastāvējusi jau 11. gadsimtā un ietilpa seno latgaļu apdzīvotās Tālavas teritorijā. Pilsēta atradās pie lielā tirdzniecības ceļa.

Valmieras Kultūras centrs dibināts 1966. gadā kā Valmieras rajona kultūras nams, no 1989. gada — Valmieras pilsētas kultūras nams, bet no 2004. gada — Valmieras Kultūras centrs. Citas pilsētā nozīmīgas kultūras iestādes ir Valmieras drāmas teātris, Valmieras integrētā bibliotēka, Valmieras Novadpētniecības muzejs, mākslas galerija "Laipa" un kinoteātris "Gaisma". Lieli pasākumi tiek organizēti arī Vidzemes Olimpiskajā centrā, vasarā — brīvdabas pasākumi pilsētas vēsturiskajā centrā un citur pilsētā.

Valmierā darbojas 7 kori, 8 deju kolektīvi, 2 instrumentālie kolektīvi, Vidzemes pūtēju orķestris un vairākas mākslas studijas. Valmiera vairākus gadus ir bijusi Starptautiskā gaisa balonu festivāla uzņemošo pilsētu skaitā.

Par Latvijas simtsgades svinēšanu Valmierā mūms pastāstīja Valmieras pilsētas pašvaldības Kultūras, sporta un tūrisma pārvaldes vadītāja Dace Jase.

Piemēram, koncertzālē "Valmiera" desmit dienas pirms Latvijas 100.dzimšanas dienas, 8.novembrī, norisinājās "Brīvības forums. Valmiera. Latvija. Šodien un rīt".

Plašāk par Latvijas jubilejas svinībām Valmierā varat lasīt šeit.

Cēsis

Cēsis dibinātas 1206.gadā un ir trešā vecākā pilsēta Latvijā. Liecības par apdzīvotību Cēsīs sastopamas sākot no IV gs. Straujāko attīstību Cēsis piedzīvoja Livonijas laikos, kad pilsēta izveidojās par Livonijas galvaspilsētu un Vidzemes galveno attīstības centru. Vēsturiski tiek uzskatīts, ka Latvijas valsts karogs ir radies tieši Cēsīs.

Viena no nozīmīgākajām ekonomikas nozarēm Cēsīs ir tūrisms. Vasarās tūristus piesaista daba un mākslas pasākumi, bet ziemā Baltijā lielākais slēpošanas komplekss, visa gada griezumā Cēsis apmeklētājus piesaista kā reģionāli nozīmīgs mākslas un kultūras centrs. 2009. gadā Cēsis apmeklēja 405 tūkstoši tūristu. Lielākais rūpniecības uzņēmums Cēsīs ir Cēsu alus.

Cēsu kultūrvidi ietekmē kultūrvēsturiskais mantojums, kuru veido gan Cēsu viduslaiku pils, Cēsu vecpilsēta ar saglabājušos ielu tīklu un mūra un koka apbūvi, gan Gaujas krastos būvētās koka villas, gan senās muižas.

Cēsis jau no 19.gadsimta beigām pazīstamas kā mākslas, kultūras un atpūtas centrs un arī šobrīd Cēsis ir nozīmīgs kultūras un mākslas centrs reģiona un valsts mērogā.

Tieši šeit dzimis latviešu aktieris, operas režisors, kā arī bijušais Latvijas Nacionālās operas direktors Andrejs Žagars, kurš pastāstīja mūsu raidījumam gan par savu bērnību, gan par to, kā pilsēta svinēja Latvijas dzimšanas dienu.

Plašāk par Latvijas jubilejas svinībām Cēsīs varat lasīt šeit.

"Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" ir programmu cikls latviešu valodā, kas tiek raidīts Baltkom radio ēterā katru nedēļu, trešdienās, no plkst. 14.00 līdz 15.00, un radio MIX FM 102, 7– ceturtdienās, tajos pašos laikos.

Katrā programmā mēs stāstam par dažādām Latvijas pilsētām, uzzinām, kā tās gatavojas savas valsts gadadienai. Iepazīstinām ar pilsētas vadību, muzeju darbiniekiem, slaveniem pilsētniekiem utt.

Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" saturu atbild SIA RNR LTD.

Komentāri