LNSO piedāvā Kinomūzikas vakaru operā, Mixnews.lv

LNSO piedāvā Kinomūzikas vakaru operā

фото

Izklaide | 2014. gada 31. janvārī plkst. 07:51

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) piedāvā iespēju sākt Čārlija Čaplina 125. jubilejas gadu, noskatoties meistara burlesku par Karmenas tēmu.

10.februārī pl. 19 Latvijas Nacionālā opera pārtaps par greznu viena vakara kinoteātri, uz ekrāna ņirbēs komiskās Čaplina karmenfilmas peripetijas, un LNSO priekšā stāsies amerikānis Timotijs Broks - komponists un diriģents, kas īpaši interesējas par mēmo kino un sarakstījis ne mazums partitūru filmām, kas tapušas pirms kinoskaņas parādīšanās.

LNSO kinokoncerta pirmajā daļā orķestris Timotija Broka vadībā spēlēs pavadījumu Sesila B. Demila (DeMille, 1881-1959) filmai "Karmena" (1915). Filmas pamatā ir tieši opera, nevis Prospēra Merimē novele, un, iespējams, tāpēc titullomai izvēlēta sava laika izcilā operdīva Džeraldīne Ferara (Farrar, 1882-1967) - mēmā kino skaistuma ideāls. Dona Hozē lomā - Voless Rīds (Reid, 1891-1923), kuru dēvē par ekrāna perfektāko mīlētāju. Eskamiljo tēlotājam, vēlāk ļoti populārajam kinoaktierim Pedro de Kordovam (de Cordoba, 1881-1950) šī bija debijas filma. Orķestra partitūras autors ir pazīstamais kinopasaules skaņradis Hugo Rīzenfelds (Riesenfeld, 1879-1939), un viņa darinājumu 1995. gadā restaurējis Timotijs Broks. Tajā pašā 1915. gadā klajā nāk arī Čārlija Čaplina "Karmena", bet te nu darbība rit pavisam citās noskaņās, nekā Demila filmā. Sižeta ribu var atpazīt, tomēr pārpratumu un komisku peripetiju rezultātā nobīdes no zināmā ir neizbēgamas. Filmas sākumā uzzinām, ka krodzinieks un kontrabandists Lilass Pastia, izrādās, pavadījis 50 gadu, mācīdamies zagt, un nu cer, ka šo prasmju dēļ viņam piedāvās politisku karjeru. Priekškars veras ar kontrabandistu ierašanos, un pēc tam jau spēj tik ķert darbības līkločus. To visu rotā simpātisks garausu mūlis, mazā mīlīgā Fraskita divdurvju skapja apmērā, īsi duncīši garās zobenmakstīs un citas uzjautrinošas detaļas un tēli. Karmena te ir daudzu Čaplina filmu lieliskā dalībniece Edna Pērvaiensa (Purviance, 1895-1958). Lente pārpilna jokiem, kas mūsdienu kontekstā varbūt šķiet naivi un daudzredzēti, taču atcerēsimies, ka skatāmies kino rītausmas opusu, kur, starp citu, Čaplinam dona Hozē lomā tikai 26 gadi. Koncerts Seviljas skaistuļu apjūsmotājiem un un Čārlija Čaplina talanta apbrīnotājiem! Biļetes pieejamas Lielās ģildes biļešu kasē, "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv.

Komentāri