Rīgas Zoo aicina uz Roņu dienām, Mixnews.lv

Rīgas Zoo aicina uz Roņu dienām

фото

Izklaide | 2014. gada 23. martā plkst. 09:10

Atzīmējot Pasaules ūdens dienu un Pasaules meteoroloģijas dienu, svētdien Rīgas Zooloģiskajā dārzā pirmo reizi notiks "Roņu dienas", informēja Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāve Laura Līdaka.

"Roņu dienās" Zoodārzā varēs uzzināt par pirmo mēnesi ronēna Pūpēža dzīvē. No pl.13 līdz pl.14 apmeklētājiem būs īpaša iespēja paviesoties pie pirmā šogad zoodārzā nogādātā pelēkā ronēna Pūpēža viņa pieticīgajos apartamentos. Pl.14 notiks roņa Puikas paraugdemonstrējumi un stāsts par roņu dzīvi Baltijas jūrā. Paralēli notiks arī ideju darbnīca stendam "Ledus un ronēni" - katra ikdiena ietekmē ikvienu.

Līdaka pastāstīja, ka marts ir zīmīgs mēnesis Baltijas jūras roņu dzīvē. Šajā laikā uz Igaunijas piekrastes salām un tās ieskaujošajiem ledus laukiem dzimst pelēko roņu mazuļi. Latvijas piekrastē atrasto ronēnu skaits esot ļoti mainīgs un atkarīgs no ledus apstākļiem Baltijas jūrā. Dzimstību un ronēnu izdzīvošanu ietekmē klimata izmaiņu radītās sekas. Vidējai temperatūrai paaugstinoties, Baltijas jūrā un Rīgas Jūras līcī neveidojas stabils ledus un ronēniem samazinās iespēja nākt pasaulē uz ledus. Roņu mātītes dzemdē uz mazo Sāmsalas piekrastes saliņu sauszemes. Tur lielā blīvuma dēļ mazuļi ir pakļauti infekcijām, saspiestības izraisītā stresa ietekmei, kā arī plēsēju uzbrukumiem. Roņu mātes mazuļus mēdz pazaudēt un neizbarot līdz galam. Nokļūstot jūrā priekšlaicīgi, mazulim iespējas izdzīvot ir pavisam nelielas.

Līdaka norādīja, ka siltās ziemas un ledus trūkums var nopietni ietekmēt ronēnu izdzīvošanu. Ja saliņas pie Sāmsalas neieskauj ledus lauki, pelēko ronēnu mirstība pēc siltām ziemām var pārsniegt 30%. Vēl nopietnāk siltās ziemas var ietekmēt otru Baltijas roņu sugu - augumā daudz mazākos pogainos sīkroņus, kuri dzimst uz Pērnavas līča ledus. Ja ledus lauki nav veidojušies, ronenēm jādzemdē nedrošās vietās uz sauszemes krastmalā, kur mazuļus apdraud lapsas, suņi un jūras ērgļi.

Kopš šī gada 3.janvāra Rīgas Zooloģiskais dārzs līdzdarbojas Eiropas Zoodārzu un akvāriju asociācijas rosinātajā kampaņā "No pola līdz polam". Tās mērķi ir veicināt informētību par globālajām klimata izmaiņām un iedvesmot ikkatru ikdienā rīkoties dabai draudzīgi. Svarīgi ir mainīt savus paradumus un iesaistīties praktiski, piemēram, taupīt elektroenerģiju. Izvērtējot janvārī un februārī paveikto, salīdzinot ar pērno gadu, zooloģiskajā dārzā ir izdevies samazināt elektrības patēriņu par 8%, bet februārī par 9%.

Kampaņas "No pola līdz polam" organizatori aicina visus parakstīt solījumu mainīt savus paradumus un apņemties atvienot elektroierīces no strāvas, kad tās netiek izmantotas. To var izdarīt kampaņas mājaslapā "www.poletopolecampaign.org".

Komentāri