Aļņi Eiropā nezina, ka dzelzs aizkars ir nokritis, Mixnews.lv

Aļņi Eiropā nezina, ka dzelzs aizkars ir nokritis

фото

Izklaide | 2014. gada 25. aprīlī plkst. 17:45

"Dzelzs aizskars" nokrita pirms 25 gadiem, taču spriežot pēc faktiem, aļņiem par to neviens nav pateicis. Zinātnieki secinājuši, ka pat pēc tik ilga laika aļņi, kas dzīvo pierobežas zonā, starp Čehoslovākiju un Vāciju, nešķērso robežu.

Zinātnieki pētījuši aptuveni 300 aļņu migrācijas ceļus un secinājuši, ka dzīvnieki dod priekšroku tikai vienai robežas pusei. Aukstā kara laikā uz abu valstu robežas bija novilktas dzeloņdrātis caur kurām gāja elektriskā strāva. Tieši šī iemesla dēļ dzīvnieki nešķērsoja robežas.

Čehoslovākijas pusē bija trīs līnijas ar šādiem norobežojumiem, un tos apsargāja bruņoti sargi. Tolaik uz robežas tika nošauti gandrīz 500 cilvēki, kuri mēģināja pārbēgt uz Rietumiem.

Zinātnieki pētīja dzīvnieku migrāciju ar īpašu kakla siksnu palīdzību, kas aprīkotas ar GPS navigācijas ierīci. Biologs Pavels Šustrs skaidro, ka čehu un vācu aļņi, joprojām nesper kāju pāri robežai.

Dzīvnieki ir piesardzīgi pat tagad, kad viņu priekšā ir parasts mezš, bez barjerām un norobežojumiem.

Šustrs skaidro, ka zinātnieki bijuši ļoti pārsteigti, jo tas ir prātam neaptverami:"Viņiem robeža joprojām ir aiz atslēgas un tas dzīvniekus sadala divās populācijās".

Visdīvainākais ir tas, ka aļņa vidējais dzīves ilgums ir 15 gadi, tātad neviens no mūsdienās dzīvojošajiem aļņiem nav redzējis padomju laika norobežojumus un dzeloņdrātis ar elektrību.

Zinātnieki uzskata, ka tas skaidrojams ar to, ka sekojot mātei, mazie alnēni savos pirmajos dzīves gados izstrādā pastāvīgu migrācijas maršrutu, kas dzīves gaitā nemainās un tiek nodots no paaudzes, paaudzē.

Komentāri