Botāniskajā dārzā briest banāru raža, Mixnews.lv

Botāniskajā dārzā briest banāru raža

фото

Izklaide | 2014. gada 29. aprīlī plkst. 21:56

Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā batavojas banāni. Lielo lapu viducī, aptuveni 4 metru augstumā izveidojušies pirmie mazie banāniņi, kuri pēc vairāku mēnešu gatavošanās būs ēdami.

Banānkoki vairojas ar sāndzinumiem. Arī Botāniskā dārza banānkoka lielajam stumbram jau aug divi jauni dzinumi. Universitātes Botāniskajā dārzā aug arī pundurbanāni. Arī iepriekš banāni tur ir ziedējuši vairākkārt, un arī iegūti augļi.

Banāns nav koks, bet gan lakstaugs - stumbru veido cieši sakļāvušies lapu kāti. Šim stumbram pa vidu no sakneņa uz augšu stiepjas zieda kāts, līdz tas parādās starp divām augšējām lapām un nokarājas uz leju. Viena pēc otras nokrīt sarkanvioletās zieda lapas un atklāj nenobriedušu banānu aizmetņus, kas aug rindās cieši cits pie cita.

Pasaulē pastāv liela banānu šķirņu daudzveidība. Arī mūsdienās vēl atklātas jaunas savvaļas banānu sugas. Gatavi banāni var būt gan dzeltenā, gan sarkanā, gan rozā nokrāsā.

Banāni ir ceturtais pasaulē visvairāk ražotais pārtikas produkts pēc rīsiem, kviešiem un kukurūzas. Tos audzē gandrīz visos pasaules tropu reģionos, kopā 130 valstīs. Par banānu izcelsmes vietu tiek uzskatīti Malaizijas džungļi Āzijas dienvidaustrumos. Banāni ir vērtīgs B6 un C vitamīna un kālija avots.

Foto: Ieva Zemīte

Komentāri