Zoodārzā pie tīģerienes ierodas jauns līgavainis - tīģeris Pans Janeks!, Mixnews.lv

Zoodārzā pie tīģerienes ierodas jauns līgavainis - tīģeris Pans Janeks!

фото

Kaleidoskops | 2014. gada 16. janvārī plkst. 22:23

Ceturtdien pie Rīgas Zoodārza tīģermmamas Katrīnas ieradās jauns tīģeris – desmit gadus vecais Pans Janeks, kura senči nāk no Rīgas Zoodārza, ziņo Latvijas Televīzija.

Rīgas Zooloģiskais dārzs apdraudēto Amūras tīģeru saglabāšanas un Eiropas vairošanas programmā ir iesaistījies jau vairāk nekā 20 gadus. Piedalīšanās programmā un veiksmīga tīģeru pāra izveide nebrīvē ir grūts un atbildīgs uzdevums, kura īstenošana prasa laiku, pacietību un vēlreiz pacietību.

1998.gadā realizēta tīģeru turēšanai un vairošanai atbilstošas mītnes celtniecība. Turpmākos gadus ar saskanīga pāra izveidi neveicās. Tikai 2010.gadā sāka veidoties saskanīga tīģerpāra Katrīnas un Vasjas ģimenes dzīve.

Jaunais pāris attaisnoja cerības, un 2011.gada jūlija beigās pasaulē nāca pirmie mazuļi. Ne viss notika gludi, izdzīvoja tikai viens no trim tīģerēniem - vēlāk popularitāti ieguvušais Klifs Grants.

Diemžēl sekoja nākamā neveiksme, 2012.gadā tīģeris Vasja mira sirds mazspējas dēļ un jaunā, vērtīgā tīģeriene Katrīna palika viena. 2012.gadā rudenī pusaudzis tīģerpuika Klifs tika nosūtīts uz Bezansonas zoodārzu Francijā, savukārt Rīgā gaidīja ierodamies jaunu tēviņu Katrīnai.

Un ceturtdien Rīgā ieradās desmit gadus vecais tīģeris Pans Janeks, kurš ir ne tikai ļoti līdzsvarots un mierīgs tīģeris, bet viņa vecvecvecvecāki ir Ambra un Arsis - viens no veiksmīgākajiem tīģerpāriem Rīgā pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados. Pans Janeks no Krakovas zooloģiskā dārza ieradās Rīgā jau 16. decembrī.

Adaptēšanās jaunajai dzīves vietai noritēja necerēti labi un ātri. Pans Janeks ir ne tikai mierīgs, bet arī ļoti nopietns un paklausīgs tīģeris. Jau no pirmās dienas rāmi pilda dzīvnieka kopēja norādes, pārliecinoši pārvietojoties pa aploku it kā to atpazītu un atcerētos savu attālo radniecību ar - Ambru un Arsi, būdams to mazmazmazdēls. Panam Janekam tīk pienākt tuvu pie skatloga, apmeklētājiem tik jābūt vērīgiem, lai atšķirtu, kurš tīģeris pastaigājas lielajā aplokā.

Tīģermeitene Katrīna izrāda lielu interesi par Panu Janeku, apliecinot galvu reibinošo mīlestību no pirmā acu skatiena, jūsmīgi sveicinot un glaužoties pie zemes. Arī Pans Janeks nav vienaldzīgs pret valdzināšanas izpausmēm.

Izveidot veiksmīgu pāri šiem dižkaķiem ir grūts uzdevums, jo ne vienmēr zoodārza darbinieku domas un programmas koordinatora ieteikumi saskan ar tīģeru vēlmēm. Šobrīd pastāv cerība, ka mēģinājums varētu būt sekmīgs.

Rīgas zoodārzā mītošie Amūras tīģeri ir augumā lielākā tīģeru pasuga, kura savvaļā ir viena no apdraudētākajām. Vislielākos draudus tīģeriem rada malumedniecība un barības dzīvnieku (staltbriežu, mežacūku) izmedīšana. Amūras tīģeri savvaļā sastopami vienīgi Amūras-Usūrijas reģionā Krievijas Tālajos Austrumos un Ķīnā.

Pašlaik savvaļā ir tikai 400 -550 šīs pasugas tīģeru un pastāv risks, ka dažos gadu desmitos tie savvaļā var izzust vispār. Apmēram tikpat Amūras tīģeru mīt pasaules zoodārzos, un tā ir kā garantija, ka tīģeri neizmirs.

Tīģeru saglabāšanai izveidota starptautiska vairošanas programma, kurā piedalās arī Rīgas Zooloģiskais dārzs.

Komentāri