Ārsti brīdina: Laiks vakcinēties pret ērču encefalītu!, Mixnews.lv

Ārsti brīdina: Laiks vakcinēties pret ērču encefalītu!

фото

Kaleidoskops | 2014. gada 4. aprīlī plkst. 07:50

Aprīlī ir pēdējais laiks potēties pret ērču encefalītu, lai mierīgi varētu baudīt vasaras sezonu. AS "Veselības centru apvienības" (VCA) un RP SIA "Rīgas 1.slimnīca" ārsti norāda, ka pieauguša cilvēka imunitātei ir nepieciešams aptuveni mēnesis, lai izveidotu antivielas šim bīstamajam vīrusam. Bērna adaptācijas laiks vakcīnai varētu ilgt pat līdz sešām nedēļām.

Pasaules Veselības organizācija, veicot slimību profilaksi, šogad īpašu uzmanību pievērš insektu kodumiem un tā sekām. Siltais laiks šogad ir diezgan agri pamodinājis ērces. Ārsti - imunologi atzīst, ka ērces pēc pārziemošanas ir ļoti aktīvas un meklē savu pirmo piesūkšanās upuri.

Turklāt pavasarī, iestājoties avitaminozei, mūsu organisms ir īpaši neaizsargāts pret visa veida infekcijām un it īpaši pret saslimšanu ar ērču encefalītu. Tādēļ speciālisti iesaka nevilcināties ar drošības pasākumiem un laicīgi vakcinēties pret šo bīstamo vīrusu.

"Mūsu pēdējo gadu novērojumi liecina, ka vislielākais ērču piesūkšanās gadījumu skaits ir konstatēts maija beigās un jūnija sākumā. Tas tādēļ, ka tieši šajā laikā gaisa temperatūra un zemes mitrums sekmē sezonālu ērču populācijas pieaugumu. Ērces aktīvi meklē barību un piesūcas cilvēkiem un dzīvniekiem, kuri dodas baudīt siltās, saulainās dienas," skaidro VCA ģimenes ārsts Vladimirs Šalajevs.

Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) apkopotā statistika liecina, ka ik gadu ar ērču encefalītu inficējas vairāk nekā 370 cilvēki. Ja cilvēks nav savlaicīgi potējies, ērces piesūkšanas gadījumā tas var novest pie smagām komplikācijām.

Pēc jebkuras vakcinācijas cilvēka imunitātei ir nepieciešams laiks, lai izveidotu antivielas cīņai ar vīrusu. Gadījumā, ja pēc pirmās potes cilvēkam piesūcas ar encefalītu inficēta ērce, sekas var būt dramatiskas: sākot ar daļēju vai pilnu paralīzi, beidzot ar letālu iznākumu.

Vakcinācijas shēmas pilns pamatkurss pret ērču encefalītu ietver trīs vakcīnas devas. Pēc pirmās potes 1 – 3 mēnešu laikā ir jāievada otra vakcīnas deva, lai nostiprinātu efektu. Šī deva ir pietiekama vienai "ērču aktivitātes sezonai".

Trešo vakcīnas devu parasti iepotē ziemas laikā, pēc 6 – 12 mēnešiem kopš pirmās pretērču potes. Tas palīdzēs saglabāt efektu gadiem ilgi. Nākamo revakcināciju šajā gadījumā būs jāveic ne ātrāk kā pēc 3 – 5 gadiem.

Ja nu jūs pēc lieliskas pastaigas pa mežu vai pilsētas parku esat konstatējuši, ka ērce tomēr ir sasniegusi savu mērķi un piesūkusies, speciālisti iesaka rīkoties sekojoši:

"Cik vien ātri iespējams, dezinficējiet piesūkšanās vietu, uzmanīgi noņemiet ērci ar mazu pinceti, nesaspiežot ērces ķermeni, jo koduma brūcē var iekļūt tās iekšējais saturs! Tas var palielināt iespēju saslimt ar kādu no ērču pārnēsātajām slimībām. Ielieciet noņemto ērci maisiņā un nogādājiet to laboratorijā!" iesaka Vladimirs Šalajevs.

Komentāri