Visbiežāk uz ES ārējām robežām konfiscē koraļļu fragmentus un izstrādājumus no čūskām, Mixnews.lv

Visbiežāk uz ES ārējām robežām konfiscē koraļļu fragmentus un izstrādājumus no čūskām

фото

Kaleidoskops | 2013. gada 9. februārī plkst. 12:13

Pēdējo divu gadu kontroles rezultāti muitas kontroles punktos uz Eiropas Savienības (ES) ārējām robežām liecina, ka cilvēki Latvijā visbiežāk neatļauti vēlas ievest koraļļu fragmentus un izstrādājumus no čūskām, ziņo LETA.

Kā informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāve Gunta Gabrāne, aizvadītajā gadā visbiežāk bijuši mēģinājumi ievest koraļļu fragmentus, izstrādājumus no čūskām un izstrādājumus no krokodiliem, savukārt 2011.gadā kontrolē uz ES ārējām robežām Rīgas Zooloģiskajā dārzā trīslitru burkā tika nogādātas 90 medicīniskās dēles.

Tāpat gadu iepriekš bijuši mēģinājumi ievest izstrādājumus no čūskām, koraļļu fragmentus un izstrādājumus, kas satur lāča taukus. Gabrāne skaidroja, ka līdz šim lielākais DAP konfiscēto īpatņu skaits ir pirms diviem gadiem atsavinātās dzīvās dēles. Līdz šim visi konfiscētie īpatņi veiksmīgi nogādāti Rīgas Zooloģiskajā dārzā, jo Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka izņemtais vai konfiscētais CITES konvencijas pielikumos iekļautās dzīvnieku sugas dzīvais īpatnis līdz kompetentu institūciju attiecīga lēmuma pieņemšanai tiek turēts Zooloģiskajā dārzā. Pagaidām Latvijā konfiscēto dzīvo īpatņu skaits ir bijis neliels, taču

Vācijā pirms pāris gadiem tika konfiscēta krava ar bruņurupučiem un rezultātā līdz pat 400 īpatņiem tika eitanizēti. Pagājušajā gadā visbiežāk aizsargājamu sugu īpatņu ievešanas mēģinājumi bijuši no Vjetnamas, kam seko Ķīna, Turcija un Maroka, kā arī Taizeme, savukārt 2011.gadā 49% gadījumu tā bija Taizeme, kam sekoja Ķīna un Krievija.

Legālie Latvijas partneri CITES tirdzniecībā ir Šveice, Ukraina, Krievija, ASV, Japāna un citas valstis. DAP pārstāve norādīja, ka apdraudēto sugu īpatņus vai no tiem izgatavotos suvenīrus drīkst ievest tikai ar īpašām atļaujām. Iedzīvotāji nav pietiekami izglītoti šajā jautājumā, tādēļ ceļojumu laikā mēdz no parastajiem tirgotājiem iegādāties suvenīrus, kuriem patiesībā ir nepieciešamas īpašas atļaujas.

Lai novērstu savvaļas dzīvnieku un augu sugu izzušanu, 1973.gadā tika pieņemta Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām jeb CITES. CITES mērķis ir ar īpašas atļaujas un sertifikātu sistēmas palīdzību regulēt starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām sugām, lai nodrošinātu šo sugu ilglaicīgu izmantošanu.

CITES atļauja nepieciešama vairāk nekā 5000 dzīvnieku un 15 000 augu sugu ievešanai.

Foto: travelnews.lv

Komentāri