Ornitologs: Cīruļi Latvijā atgriezīsies tad, kad nokusīs sniegs, Mixnews.lv

Ornitologs: Cīruļi Latvijā atgriezīsies tad, kad nokusīs sniegs

фото

Kaleidoskops | 2013. gada 21. martā plkst. 13:04

Pirmie cīruļi, kas Latvijā atgriezās februāra beigās, droši vien, ir atgriezušies atpakaļ un šobrīd uzturas vietās, kur ir piemērotāki laika apstākļi, ziņo LETA, atsaucoties uz ornitologa Māra Strazda teikto intervijā "Rietumu Radio".

Strazds norādījis, ka agrie gājputni atkarībā no laika apstākļiem bieži lidojot uz priekšu un atpakaļ.

Kā atzina ornitologs, nevarot precīzi pateikt, kur pašlaik uzturas Latvijas cīruļi. Viņš paredz, ka ķīvītes, mājas strazdi un citi tuvie gājputni Latvijā atgriezīsies tad, kad šeit nokusīs sniegs.

"Ja uznāk aukstums, putni palido atpakaļ, bet, iestājoties siltākam laikam, tie atkal lido uz priekšu," skaidroja Strazds, norādot, ka tā ir normāla parādība, un paredz, ka pirmo gājputnu masveida atgriešanās Latvijā būs strauja.

"Putniem ceļošana, protams, ir enerģētiski dārgs pasākums, bet no otras puses - ir ļoti daudzas sugas, kurām pārsimts kilometru veikšana ir tikai trīs četru stundu, bet ne dienu jautājums," sacīja ornitologs. Kā uzskata Strazds, pirmie Latvijā novērotie cīruļi, droši vien, esot devušies atpakaļ un, iespējams, uzturas Lietuvā, Polijā vai Vācijā. Savukārt tālie gājputni no Āfrikas vai Indijas tradicionāli pie mums ieradīsies maija otrajā pusē, "kad šeit kokiem jau ir lapas un pamodušies kukaiņi".

Vērtējot šo ziemu, Strazds atzina, ka tā bijusi "normāla ziema". "Esam aizmirsuši, kas ir normālas ziemas - ja sniegs turas ilgāk par trim dienām, tad daudziem šķiet, ka ziema ir barga," sacīja ornitologs, paužot pārliecību, ka putniem, kas pārziemo Latvijā, tā lielu ļaunumu nav nodarījusi.

"Sniega šoziem īpaši daudz nebija, tāpēc problēmām nevajadzētu būt". Strazds skaidro, ka putnu dzīvi negatīvāk ietekmējot biezs sniegs, kad nevar atrast barību, nekā sals.

Savukārt portāla "latvijasputni.lv" informācija liecina, ka spītējot aukstumam, Dobeles novadā 20.martā manīts šovasar pirmais baltais stārķis.

Baltais stārķis (Ciconia ciconia) novērots pie Zebrus muižas, savukārt 19.martā Babītes novadā novērota šopavasar pirmā baltā cielava (Motacilla alba). Baltajiem stārķiem ceļš no ziemošanas vietām ir ļoti garš, jo ziemu viņi galvenokārt pavada Āfrikas tropu daļā.

Portāls "Mixnews.lv" jau ziņoja, ka pirmie no ziemotnēm atlidojušie putni - lauku cīruļi - šogad tika novēroti 27.februārī Saldus apkārtnē, savukārt 2.martā Nīcas apkārtnē tika novērotas pirmās no ziemotnēm atlidojušās zosis un ziemeļu gulbji, bet 4.martā Grobiņas novadā novērota pirmā ķīvīte. Tāpat atgriezušies meža baloži, manīta pirmā dzērve un lauku balodis.

Kā pirmie pavasara vēstneši parasti atlido ķīvītes, lauku cīruļi, meža baloži, lauku baloži, sējas, baltpieres un meža zosis, kā arī mājas strazdi. Lielā skaitā putnu migrācija Latvijā sāksies marta beigās un ilgs līdz maija beigām, maksimumu sasniedzot aprīļa otrajā pusē.

Foto: no vietnēm chagan-tranzit.ru, talking-naturally.co.uk

Komentāri