Apkopojums: Sabrūkot lielveikalam, 12 bojāgājušie un vismaz 36 izglābti (Papildināts 05:05, FOTO, AUDIO, VIDEO), Mixnews.lv

Apkopojums: Sabrūkot lielveikalam, 12 bojāgājušie un vismaz 36 izglābti (Papildināts 05:05, FOTO, AUDIO, VIDEO) (1)

фото

Kriminālziņas | 2013. gada 22. novembrī plkst. 04:43

Ceturtdienas vakarā Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, daļēji sabrūkot lielveikalam "Maxima", cietuši desmitiem cilvēku, no kuriem daudzi aizvien iesprostoti gruvešos. Oficiāli apstiprināta sešu cilvēku nāve, par gruvešos iesprostoto likteni pagaidām oficiālas informācijas nav, ziņo LETA.

Lai uzzinātu par tuviniekiem, kuri, iespējams, cietuši šajā nelaimē un nogādāti slimnīcā, iedzīvotāji var zvanīt uz numuriem 67 337 813 un 25 617 442.

Pl.05:05 Vakar vakarā Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās glābēji atraduši vēl vairāku bojāgājušo cilvēku mirstīgās atliekas, mirušo skaitam sasniedzot 12.

Pl.04:43 Ap plkst.4.30 glābēji uz vairākām minūtētm izslēdza dzinējus tehnikai, kas iesaistīta Zolitūdē sabrukušajā lielveikalā "Maxima" cietušo glābšanas darbos, lai varētu sadzirdēt, kur vēl drupās varētu būt iesprostoti cietuši cilvēki. Klusuma brīdī glābēju pārstāvji zvanīja uz iespējamo cietušo telefonu numuriem, kas bija viņu rīcībā.

Kā aģentūrai LETA sacīja iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (RP) padomniece Daiga Holma, vairākās vietās drupās saklausīti zvani. Tiesa gan, pagaidām nav zināms vai šajās vietās ir arī izdzīvojušie.

Pl.04:17 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) neslēpj, ka glābēji un mediķi informāciju par bojāgājušajiem apkopo atšķirīgi, proti, glābēji par bojā gājušu cilvēku paziņo jau brīdī, kad persona tiek atrasta bez redzamām dzīvības pazīmēm, bet mediķi nāvi var konstatēt vien tad, kad cilvēka ķermenis ir atbrīvots no gruvešiem un iznesta ārā.

Pl.03:50 Ceturtdienas vakarā Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās dzīvību zaudējuši trīs ugunsdzēsēji.

Pl.3:43 Aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā liecina, ka zem drupām vēl ir dzīvi cilvēki, kuri gaida, kad glābēji viņus atbrīvos. Pie nesen uzstādītajām norobežojošajām barjerām stāv aptuveni desmit cilvēki, vairāki no viņiem ir tuvinieki gruvešos iesprostotajiem.

Kā notikuma vietā novēroja aģentūra LETA, kāds puisis ārpusē raud un apgalvo, ka veikalā palikusi viņa māte.

Lielveikala teritorijā patlaban darbojas četri ceļamkrāni, kas mēģina pacelt sabrukušās ēkas konstrukcijas, lai varētu tikt klāt un atbrīvot pēc iespējas vairāk gruvešos iesprostoto cilvēku.

Saskaņā ar aģentūras LETA novērojumiem, pēdējais cietušais no veikala uz nestuvēm tika iznests pl.3.23. Pāris pie barjerām stāvošie cilvēki apgalvoja, ka cietušais ir "viņu puika". Minēto jaunieti šie cilvēki atpazina pēc apģērba. Ar ātrās palīdzības automašīnu viņš tūdaļ tika aizvests uz slimnīcu.

Pl.03:08 Ceturtdienas vakarā Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās līdz šim atrastas jau astoņu cilvēku mirstīgās atliekas, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta sniegtā informācija.

Pēdējais līķis no drupām iznests pirms pāris minūtēm. Savukārt cietušo skaits - 36 - pēdējās minūtēs nav mainījies. Kā ziņots, divi no bojāgājušajiem ir ugunsdzēsēji.

Pl.02:26 Ap ceturtdienas vakarā Zolitūdē daļēji sabrukušo lielveikalu "Maxima" tiek liktas dzeltenas norobežojošās barjeras, novēroja aģentūra LETA. Barjeras tiek uzstādītas uz trotuāra apkārt veikala autostāvvietai, tādējādi liedzot cilvēkiem piekļuvi veikala teritorijai.

фото

Kā novēroja aģentūra LETA, patlaban notikuma vietā strādā jau seši ceļamkrāni un arī citas tehnikas vienības. Ceļamkrāni mēģina pacelt sabrukušās ēkas konstrukcijas, lai varētu tikt klāt un atbrīvot pēc iespējas vairāk gruvešos iesprostoto cilvēku.

Pēdējās stundas laikā līdz dažiem desmitiem ir sarucis notikuma vietā esošo glābšanas darbu vērotāju skaits. Glābēji, mediķi un policisti turpina darbu.

фото

Pl.02:24 Latvijas radio: Ir cietušie, kas iepriekš no notikuma vietas ir devušies mājās, vēlāk vēršas slimnīcās pēc medicīniskās palīdzības, Latvijas Radio atklāj mediķi. Notikuma vietā ir 17 brigādes, kas sagaida, ka cietušo skaits vēl var pieaugt.

Pl.02:20 Latvijas radio: Notikuma vietu atstāj ātrās palīdzības mašīna ar vēl vienu no gruvešiem izgābtu cietušo.

Pl.02:13 Ap sabrukušo lielveikalu glābēji ceļ žogu, lai norobežotu nelaimes vietu, novēroja Latvijas Televīzija.

Pl.01:50 Notikuma vietā strādā ap 200 ugunsdzēsēju un ap 200 policistu.

Pl.1:40 Latvijas Radio vēsta, ka naktī traģēdijas vietā jau izskatās kā jaunbūvē, jo gruveši tiekot stumti malā. Tomēr liels apjoms gruvešu vēl joprojām ir nu jau bijušā veikala teritorijā. Aizvien nav zināms, cik cilvēku atrodas zem drupām. Glābēji turpina norādīt, ka darbs ir ļoti bīstams, savukārt kāds policists, kurš apsargājis notikuma vietu, atzinies, ka tik lielu traģēdiju, viņš vēl nav redzējis.

Latvijas Radio norāda, ka no "Maxima" veikala tagad pēc pussagruvušo ārsienu novākšanas palicis vairs tikai betona karkass, aiz kura vīd ventilācijas caurules un milzīgas gruvešu kaudzes, kas ir sagruvušais jumts. Nelaimes vietā turpinās pakāpeniska gruvešu izvešana, buldozeri tos lielām lāpstām ved uz stāvlaukuma malām, tur ir gan jumta konstrukcijas, ventilācijas cauruļu fragmenti, gan starpsienas. Paralēli ar vairākiem ceļamkrāniem tiek uzmanīgi cilātas sabrukušās konstrukcijas un paneļi, zem kuriem vēl ir cilvēki.

Pl.01:20 Intervijā radio Baltkom kāda glābēja māte pastāstīja, ka viņai par laimi izdevies sazināties ar dēlu, kas strādā "Maxima" gruvešos. Viņš teicis, ka ir dzīvs un strādā.

"Dēls, par laimi, ir dzīvs, taču mums ir ļoti bail," teica sieviete.

Pl.01:17 Cietušajiem, kuri atlaisti mājās, mediķi izraksta rēķinus, vienlaikus iesakot ar čekiem vērsties pie "Maxima", ziņo LTV.

Pl.01:12 LTV: Uz "Maxima" jumta novietots milzīgs prožektors, lai atvieglotu glābēju darbu. Ēkā atrodas tikai pieci glābēji, jo darbi ir bīstami.

Pl.01:10 Traģēdijas vietā cietušajiem un viņu tuviniekiem tiek sniegts arī psiholoģisks atbalsts, aģentūrai LETA pastāstīja krīžu un konsultācijas centra "Skalbes" vadītāja Inese Ruka. Tiek sniegta klātienes konsultācija, bet tāpat ir iespēja zvanīt uz diennakts krīzes tālruni 67 222 922 vai 27 722 292. Piektdien cietušie un tuvinieki varēs saņemt arī klātienes konsultāciju, bet tai iepriekš jāpierakstās, zvanot uz krīzes centru vai Rīgas Sociālo dienestu.

Pl.01:10 VUGD pārstāve Inga Vetere LTV pastāstīja, ka glābšanas darbos piedalās apmēram 200 VUGD darbinieki, tostarp no reģioniem.

Pl.01:00 Kā notikuma vietā uzzināja aģentūra LETA, pēdējās stundas laikā no sabrukušās ēkas ir iznesti un hospitalizēti vēl vairāki cietušie cilvēki. Nacionālie bruņotie spēki informē, ka kopumā šonakt pie veikala "Maxima" glābšanas darbos iesaistījušies 110 karavīru un zemessargu.

Pl.0:51 LTV intervija ar Narvessen pārdevēju Jūliju Satohodinovu

Divi no bojāgājušajiem ir ugunsdzēsēji. Vēl vairāki desmiti cilvēku cietuši.

фото

фото

фото

Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums paredz, ka gadījumā, ja valsts amatpersona gājusi bojā, pildot dienesta pienākumus, šīs personas neatraidāmajiem mantiniekiem izmaksā vienreizēju pabalstu 50 000 latu apmērā.

Pēdējās pusstundas laikā no sabrukušās ēkas ir iznesti un hospitalizēti vēl divi cietušie. Patlaban lielveikala "Maxima" teritorijā darbojas trīs ceļamkrāni, kas mēģina pacelt sabrukušās ēkas konstrukcijas, lai varētu tikt klāt un atbrīvot pēc iespējas vairāk gruvešos iesprostoto cilvēku.

фото

фото

фото

Radio Baltkom korespondentiem arī izdevās parunāt ar dažiem aculieciniekiem.

Audio krievu valodā

Tikmēr informācija par negadījuma iemesliem joprojām ir skopa. Sākotnēji neoficiāli tika pieļauts, ka noticis gāzes katla sprādziens, taču vēlāk tika minēts, ka traģēdiju izraisīja ēkas jumta apzaļumošanas darbi, kuru dēļ jumts iebruka. Neviena no šīm versijām pagaidām nav oficiāli apstiprināta. Notiek izmeklēšana.

Laikā, kad noticis negadījums - darba dienas beigās, veikalā parasti ir ļoti daudz apmeklētāju. Kā pastāstīja aculiecinieki, kopējā iebrukusī platība ir ap 500 kvadrātmetriem. Aptuveni stundu pēc pirmā nogruvuma sekojis otrs, kas apbēris arī glābšanas darbos iesaistītos ugunsdzēsējus.

фото

фото

фото

Notikuma vietā strādā simtiem mediķu, glābēju, karavīru un citu dienestu darbinieku. Jau vismaz 30 cilvēki nogādāti slimnīcās. Starp cietušajiem ir vismaz septiņi ugunsdzēsēji.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša pastāstīja, ka nelaimē cietušie cilvēki ir guvuši dažādas traumas - gan ļoti smagas, gan arī vieglākas. Cietušajiem konstatēti kaulu lūzumi, politraumas, galvas traumas u.c.

фото

фото

Cietušie tiek nogādāti Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, Rīgas 2.slimnīcā, kā arī Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā. Starp cietušajiem ir arī viens bērns, kurš nogādāts Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.

Tāpat vairākiem cilvēkiem palīdzība tiek sniegta uz vietas, daži no viņiem arī atteikušies doties uz slimnīcu. Situācija visu laiku mainās, atbrīvojot cilvēkus, kuri atrados zem drupām, tāpēc precīzu cietušo skaitu pagaidām nevar pateikt.

фото

фото

Lai uzzinātu par tuviniekiem, kuri, iespējams, cietuši šajā nelaimē un nogādāti slimnīcā, iedzīvotāji var zvanīt uz numuriem 67 337 813 un 25 617 442.

Vairāk bildes no notikuma vietas var apskatīt šeit

Iepriekšējo notikumu apkopojumu lasiet šeit

Komentāri 1
ludmilapirms 5 gadiem
Prātam neaptverams notikums,asaras birst,tie lielveikali aug kā sēnes pēc lietus ,tāpēc tāds iznākums.Nabaga cilvēki,kas tik nav jāpārdzīvo un viss tik bezjēdzīgi.Tik neizsakāmi sāp sirds par visu notikušo,liekas ,ka pie mums nekas tāds nevar notikt un sliktākais ,ka tas noticis uz nakti,kad apgrūtināti glābšanas darbi,bēdās var izteikt tikai līdzjūtību