LIELĀKĀ TRAĢĒDIJA LATVIJĀ: Veikala drupās atrasti 51 bojāgājušais (Teksta tiešraides arhīvs), Mixnews.lv

LIELĀKĀ TRAĢĒDIJA LATVIJĀ: Veikala drupās atrasti 51 bojāgājušais (Teksta tiešraides arhīvs)

фото

Kriminālziņas | 2013. gada 22. novembrī plkst. 22:59

Ceturtdienas vakarā Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās atrastas 51 bojāgājušā cilvēka mirstīgās atliekas, ziņo LETA.

Pl.22:58 Negadījumi ar ēku sagruvumiem un cilvēku upuriem Latvijā notiek ar lielu regularitāti, īpašā Latvijas Televīzijas diskusijā par traģēdiju veikalā "Maxima" atzina bijušais Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Ainars Pencis.

"Tādi masveida gadījumi nav bijuši, bet gadījumi ar sagruvumiem notiek ar lielu regularitāti, pāris gados reizi notiek," teica Pencis, atgādinot par ēku sabrukumiem Mālpilī, Rīgā un Brocēnos.

Glābēju darbu, meklējot cietušos veikalā "Maxima", kur iebrucis jumts, Pencis novērtēja kā ļoti profesionālu.

Pl.22:03 Visvairāk bojāgājušo glābēji atrada tieši pie "Maxima" kasēm, kur cilvēki acīmredzot bija sastājušies rindās, lai samaksātu par pirkumu. Tieši šajā vietā atradās lūzuma zona starp pirmo un otro jumta nogruvumu, pastāstīja VUGD priekšnieks Oskars Āboliņš.

Rīgas Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītāja vietnieks Aleksejs Višņakovs LTV diskusijā sacīja, ka pēdējais cietušais Austrumu slimnīcā tika ievests piektdien no rīta ap plkst.4.30. "Cerības, ka vēl izdosies atrast kādu izdzīvojušo, kļūst arvien mazākas," sacīja Višņakovs.

Pl.21:50 Zolitūdē piektdienas vakarā simtiem iedzīvotāju turpina pulcēties pie sagruvušā lielveikala "Maxima" drupām, kur joprojām strādā glābēji. Atnākušie iededz svecītes un liek tās zemē pie dzeltenajām norobežojošajām barjerām, kas apjož veikala teritoriju. Zolitūde ietīta biezā miglā, bet gruveši ir izgaismoti ar jaudīgiem prožektoriem.

Pl.21.23 Glābēji Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās atraduši jau 51 bojāgājušo, novēroja aģentūra LETA.

Pl.21.22 Sagruvušajā Zolitūdes lielveikalā "Maxima" glābējiem no kopējā aptuveni 1500 kvadrātmetrus lielā iegruvuma vēl ir jāpārbauda aptuveni 350 līdz 400 kvadrātmetri, šodien LTV sacīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Oskars Āboliņš. Viņš prognozēja, ka glābšanas darbi vēl tiks turpināti vismaz līdz rītdienas rītam.

Pl.20:39 LTV: Notikuma vietā joprojām strādā vairāk nekā 100 glābēju, tostarp 80 VUGD darbinieku un 70 ugunsdzēsības koledžas studentu. Glābšanas darbi turpināsies vismaz līdz rītam, un situācija joprojām ir ļoti sarežģīta, atzina VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 3. daļas priekšnieks Andrejs Ozoliņš: "Maksimāli centīsimies līdz rītam atbrīvot telpas līdz grīdai, tikai tad varam pāries uz citu fāzi. Intensīvi notiek darbi, tiek pārmeklēta visa būve. Policija sastādījusi plānu, kur bijuši cilvēki, bet video pārtrūka, kad notika nogruvums... Mēs ceram, ka vairums cilvēku tomēr paspējuši pamest šis telpas."

Pl.20:34 Pirms diviem gadiem būvējot Zolitūdes veikalu "Maxima", jaunbūvei aizdedzies jumts un nodegusi daļa tā pārseguma. Postījumi gan nebija lieli. Pēc notikušā būvfirmas "Re&Re" darbinieki pieļāva divas versijas - kāds jumtu aizdedzinājis ļaunprātīgi vai arī aizdegšanās notikusi blakus esošo māju iedzīvotāju neuzmanīgas smēķēšanas dēļ.

Pl.20:27 Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās līdz šim atrasti 50 bojāgājušie.

Pl.20:14 Dažu stundu laikā traģēdijā lielveikalā "Maxima" cietušo un viņu atbalstam "Ziedot.lv" ir saziedoti vairāk nekā 45 000 latu, aģentūrai LETA sacīja "Ziedot.lv" komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne. Informācija portālā uz pl.19:00 liecina, ka ir ziedoti jau 32 762 lati. Savukārt Ošāne sacīja, ka, zvanot uz labdarības tālruni, ir saziedoti 12 673 lati. Ziedojuši ir vairāk nekā 1000 cilvēki, no kuriem daudzi ziedo piecus, desmit un 20 latus.

Pl.20:08 - Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās līdz šim atrasti 49 bojāgājušie. Trīs bojāgājušo personības vēl nav izdevies noskaidrot, informēja Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis.

PL.19:27 - Divu Zolitūdes veikala "Maxima" traģēdijā bojāgājušo personības vēl nav izdevies noskaidrot, aģentūrai LETA pastāstīja Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis. Bojāgājušo skaits līdz plkst.19 nav mainījies un joprojām ir 48.

Policija joprojām aicina atsaukties iespējamo cietušo tuviniekus, kuriem nav izdevies sazināties ar saviem radiem. Policija aicina zvanīt uz tālruņa numuru 110 un nosaukt iespējamā cietušā datus un pazīmes - dzimumu, vārdu un uzvārdu, īpašas pazīmes, iespējamo apģērbu, kā arī atstāt savu kontaktinformāciju.

Lai uzzinātu par saviem tuviniekiem, kuri, iespējams, cietuši šajā nelaimē un nogādāti slimnīcā, iedzīvotāji joprojām var zvanīt uz numuriem 67 337 813 un 25 617 442.

Pl.19:04 - Patlaban slimnīcās turpina ārstēties 23 traģēdijā Zolitūdē cietušie cilvēki, informē LETA.

Pieci no Rīgas 2.slimnīcā ievietotajiem pacientiem ir ugunsdzēsēji, no kuriem viens cietis īpaši smagi, jo guvis mugurkaula lūzumu divās vietās un lāpstiņas lūzumu.Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā turpina ārstēties divi pacienti, šie cilvēki guvuši vieglas traumas. Savukārt Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā no sākotnēji 11 hospitalizētajiem pacientiem turpina veseļojas divi. Slimnīcā griezušies arī cietušo pacientu tuvinieki, kuri sūdzējušies par veselības saasinājumiem un psiholoģiska rakstura problēmām.

Savukārt Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ārstējas 12 pacienti, no kuriem trīs - Intensīvās terapijas nodaļā. Austrumu slimnīcā ievietoto pacientu stāvoklis ir stabils, un situācija pēdējās stundās nav mainījusies.

Pl.18:44 - Rīgas Kristus piedzimšanas katedrālē šovakar ap 100 cilvēku sanākuši aizlūgt par Zolitūdes lielveikalā "Maxima" traģēdijā bojāgājušajiem un cietušajiem. Atnākušie ļaudis katedrālē devušies ar iedegtām svecītēm.

Kāda raudoša sieviete vārdā Ļubova, daloties savās emocijās, atzina - viņa šodien jūtas, it kā būtu zaudējusi brāļus un māsas. Piemiņas dievkalpojumu Rīgas Kristus piedzimšanas katedrālē vada Rīgas un visas Latvijas metropolīts Aleksandrs.

Pl.18:42 - traģēdijā gājusi bojā arī Iekšlietu ministrijas Informācijas centra darbiniece, līdz ar to kopumā šajā nelaimē miruši četri iekšlietu nozares darbinieki, pastāstīja Iekšlietu ministrijas preses pārstāve Gunta Skrebele. Darbiniece veikalā bija ieradusies kā apmeklētāja.

Pl.18:25 - Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās līdz pl.18:00 atrasti 48 bojāgājušie, informēja Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis.

Pl.17:14 - pieminot Zolitūdes traģēdijas upurus, iedzīvotāji pie Brīvības pieminekļa novieto ziedus un iededz sveces. "Mēs esam kopā ar jums šajā traģēdijā," vēsta pieminekļa pakājē atstāta zīmīte. Līdzās krāšņiem pušķiem, kas pieminekļa pakājē palikuši vēl no 18.novembra svinībām, nolikti svaigi ziedi.

Savukārt Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags aicinājis visās Rīgas baznīcās pl.18:00 ieskandināt baznīcu zvanus, lai godinātu bojāgājušo piemiņu, pastāstīja Rīgas Mārtiņa draudzes mācītājs Aivars Smuidris.

Kā nepilnas 22 stundas pēc Zolitūdes traģēdijas atzina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inga Vetere, ar katru minūti samazinās cerības sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās atrast izdzīvojušus cilvēkus. Kopš šā rīta drupās atrastas tikai cilvēku mirstīgās atliekas, norādīja Vetere, piebilstot, ka VUGD gan līdz pēdējam saglabā cerības, ka izdosies vēl kādu atrast dzīvu.

Pl.17:11 - Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās līdz pl.17:00 atrasti jau 47 bojāgājušie, informēja Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis. Seši no bojāgājušiem vēl nav atpazīti.

Pl.16:43 - "Rietumu bankas" Labdarības fonds pieņēmis lēmumu steidzamā kārtā piešķirt naudas līdzekļus 25 000 latu apmērā palīdzības sniegšanai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem un citiem tirdzniecības centra "Maxima" nogruvumā cietušajiem.

"Mēs kontaktējamies ar darba grupu, kura tika izveidota katastrofas seku likvidēšanai un palīdzībai cietušajiem. No savas puses centīsimies, lai izsniegtie līdzekļi tiktu izlietoti visnepieciešamākās palīdzības sniegšanai. Domāju, ka fonds neaprobežosies ar šiem piešķirtiem līdzekļiem un nepieciešamības gadījumā tiks pieņemts lēmums par papildu palīdzību," informē "Rietumu bankas" Labdarības fonda Valdes priekšsēdētāja Inga Šīna.

Pl.16:42 - "Ziedot.lv" ir atvēris labdarības tālruni 90006385 ziedojumiem, lai palīdzētu traģēdijā lielveikalā "Maxima" cietušajiem un viņu tuviniekiem, sacīja "Ziedot.lv" komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne. Pagaidām palīdzībai vēl neviens nav pieteicies, taču ir liela interese no līdzcilvēku puses ne tika Latvijā, bet arī ārvalstīs, kuri vēlas palīdzēt. Cilvēki esot šokā par notikušo un vēlas palīdzēt. Aptuveni stundas laikā portālā "Ziedot.lv" ir saziedoti jau vairāk nekā 6000 latu, un ziedojumu apmērs turpina strauji pieaugt.

Ošāne teica, ka visi ziedojumi tiks taupīti traģēdijā cietušajiem, jo cilvēkiem varētu būt arī nepieciešama ilgstoša ārstēšanās. Viens zvans uz labdarības tālruni 90006385 maksā vienu latu, tāpat ir iespējams ziedot tīmekļa vietnē "www.ziedot.lv".

Pl.16:41 - Nacionālo bruņoto spēku kapelāni vienā no apsildāmajām teltīm pie Zolitūdes lielveikala "Maxima" lauka kapelā sniedz morālu atbalstu glābējiem un cietušajiem.

Tāpat septiņi bruņoto spēku psihologi sadarbībā ar citu institūciju speciālistiem sniedz psiholoģisku atbalstu bojā gājušo tuviniekiem. Bruņotie spēki arī uzstādījuši apsildāmas teltis, kurās glābšanas darbos pie lielveikala iesaistītie var atpūsties.

Pl.16:40 - pilnībā izslēgt iespēju, ka trešdien vai ceturtdien, veicot sabrukušā Zolitūdes lielveikala "Maxima" jumta apzaļumošanu, pieļauti kādi būvdarbu procesa pārkāpumi, nevar, sacīja būvuzraudzības veicēja "CM Consulting" pārstāvis Markuss Molls.

Viņš norādīja, ka otrdien, kad būvuzraugs veica pārbaudi, nekādi pārkāpumi netika konstatēti. Jautāts, vai viņš var garantēt, ka trešdien vai ceturtdien uz lielveikala jumta netika novietots pārāk liels būvmateriālu daudzums, Molls sacīja, ka simtprocentīgi šādas garantijas nav, jo iespējams esot viss.

Pl.16:37 - Zolitūdē sabrukušajā lielveikalā "Maxima" bojā gājušo cilvēku saraksts netiks publiskos, sacīja iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (RP) padomniece Daiga Holma. To aizliedz Fizisko personu datu aizsardzības likums. Atbildīgie dienesti un Iekšlietu ministrija šo jautājumu ir pārrunājuši un centušies maksimāli palīdzēt atrast cietušo un bojā gājušo tuviniekus.

Maksimāli ātri esot publiskoti tālruņu numuri, pa kuriem var zvanīt, lai meklētu cietušos. Esot aptaujāti cilvēki, kuri meklē savus radus un draugus. Atrodot un identificējot cietušos un bojāgājušos, maksimāli ātri tuvinieki par to tiek informēti.

Pl.16:30 - "Ziedot.lv" ir atvēris labdarības tālruni 90006385 ziedojumiem, lai palīdzētu traģēdijā lielveikalā "Maxima" cietušajiem un viņu tuviniekiem. Cilvēki esot šokā par notikušo un vēlas palīdzēt. Aptuveni stundas laikā portālā "Ziedot.lv" ir saziedoti jau vairāk nekā 6000 latu, un ziedojumu apmērs turpina strauji pieaugt.

Pl.16:24 - Latvijas audžuģimenes ir gatavas izmitināt vismaz 20 "Maxima" traģēdijā cietušos bērnus. Lai saņemtu audžuģimenes atbalstu, Labklājības ministrija lūdz zvanīt uz uzticības tālruni 11611 vai Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai pa tālruni 67359128.

Pl.16:21 - Traģiskajā nelaimē lielveikalā "Maxima" bojā gājuši četri mazumtirdzniecības uzņēmuma "Maxima Latvija" darbinieki, apstiprina uzņēmuma pārstāvis Jānis Beseris.

"Patlaban varam apstiprināt, ka bojā ir gājuši četri "Maxima Latvija" darbinieki, savukārt divi ir hospitalizēti. Pārējiem tiek sniegta psihologa palīdzība," norāda Beseris.

Viņš arī uzsver, ka sveika un vesela ir veikala vadītāja.

Pl.16:19 - ģimenēm, kurām Zolitūdes traģēdijā gājuši bojā tuvinieki, Rīgas dome izmaksās vienreizēju pabalstu 10 000 latu apmērā, savukārt tiem, kas nonākuši slimnīcā, tiks nodrošināts līdz 5000 latu pabalsts atkarībā no situācijas.

Tāpat Rīgas dome segs bēru izdevumus un sniegs palīdzību jautājumos, kas saistīti ar darba organizāciju kapos. Bojāgājušo radiniekiem tiks piedāvāta iespēja tuviniekus apglabāt Pirmajos Meža kapos, lai viņus varētu apglabāt kopā. Arī tad, ja ģimene vēlēsies tuvinieku apglabāt citur, Rīgas dome sniegs atbalstu.

Pl.15:45 Mazumtirdzniecības uzņēmumu "Narvesen Baltija" un "Drogas", kuru tirdzniecības vietas atradās tirdzniecības centrā, kur ceturtdien iebruka jumts, darbinieki nav cietuši.

Pl.15:39 Kā nepilnas 22 stundas pēc Zolitūdes traģēdijas aģentūrai LETA atzina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inga Vetere, ar katru minūti samazinās cerības sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās atrast izdzīvojušus cilvēkus.

Piektdien kopš rīta drupās atrastas tikai cilvēku mirstīgās atliekas, norādīja Vetere, piebilstot, ka VUGD gan līdz pēdējam saglabā cerības, ka izdosies vēl kādu atrast dzīvu.

Pl.15:24 Pēc kameru ierakstiem Valsts policijas Rīgas reģiona pārvalde ir izveidojusi cietušo iespējamo atrašanās vietu karti priekš glābējiem.

Lai palīdzētu efektīvāk atrast cietušos, izmantojot veikala videonovērošanas kameru ierakstus, Kriminālistikas pārvaldes darbinieki ir izveidojuši karti, pēc kuras esam noteikuši aptuvenās vietas tirdzniecības centrā, kur īsi pirms nogruvuma bija atradušies apmeklētāji. Karti šobrīd izmanto glābēji.

Uz pl.15:10 ir atrasti 45 bojā gājušie, no tiem deviņi vēl nav atpazīti, informē policija.

Pl.15:22 VUGD publicējusi bojāgājušo glābēju vārdus.

Pl.15:09 - Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās atrasti jau 43 bojāgājušie, apstiprināja Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis.

Pl.14:49 - Sabrukušajā Zolitūdes lielveikalā "Maxima" zem drupām ir vēl vismaz 25 cilvēki, sociālajā vietnē "Facebook" vēsta Rīgas domes priekšsēdētājs Nilš Ušakovs (SC). Pēc Rīgas mēra rīcībā esošās informācijas, līdz šim sagruvušajā veikalā atrasts 38 cilvēku mirstīgās atliekas.

Pl.14:48 - Vairāki desmiti advokātu ir piekrituši sniegt sākotnējo bezmaksas juridisko palīdzību Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" traģēdijā cietušajiem un viņu tuviniekiem, liecina informācija Zvērinātu advokātu padomes mājaslapā. Ar advokātu un advokātu biroju sarakstu, kā arī viņu telefonu numuriem var iepazīties interneta vietnē "http://advokatura.lv/?open=zolitude&lang=lat".

Pl.14:45 - Latvijas Samariešu apvienība (LSA) Zolitūdes traģēdijā cietušajiem piedāvā bezmaksas specializēto transportu nokļūšanai no slimnīcas mājās. Kā informēja LSA sabiedrisko attiecību konsultants Taivo Trams, transports ir aprīkots ar iespēju pārvest personas ar funkcionāliem traucējumiem - gan sēdošas, gan gulošas. Transportu vada specializēti apmācīts personāls.

Ja traģēdijā cietušie ar dažādām traumām paši saviem spēkiem vai ar tuvinieku atbalstu nespēj nokļūt no slimnīcas mājās, LSA ir gatava par biedrības līdzekļiem nodrošināt drošu nokļūšanu mājās, uzsver Trams. LSA piedāvā arī krīzes centra pakalpojumus traģēdijā cietušajām ģimenēm ar bērniem. Lai saņemtu palīdzību, iedzīvotāji ir aicināti zvanīt pa tālruni 8898.

Pl.14:32 - Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās atrasti jau 37 bojāgājušie, apstiprināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inga Vetere.

Pl.14:28 - Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) atvainojas par rēķinu izrakstīšanu sabrukušā lielveikala "Maxima" cietušajiem cilvēkiem. Piektdien preses konferencē Ārstniecības departamenta direktore Anita Kalēja skaidroja, ka rēķini par saņemto palīdzību ir izrakstīti trīs pacientiem, kuri tuvākajā laikā tiks informēti par to, ka tie nav jāapmaksā.

Pl.14:26 - Zem ceturtdien sabrukušā veikala "Maxima" gruvešiem gājuši bojā divi Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta komandieri. Glābjot veikala apmeklētājus, traģēdijā gāja bojā trīs VUGD darbinieki, un patlaban ir zināmi bojāgājušo vārdi.

Bojāgājušie ir Rīgas reģiona pārvaldes 5.daļas komandiera kapteinis Vilnis Šteinītis, Rīgas reģiona pārvaldes 1.daļas inspektora dežuranta vada komandieris virsleitnants Edgars Reinfelds un Rīgas reģiona pārvaldes 1.daļas ugunsdzēsējs-glābējs kaprālis Sergejs Ižiks.

Pl.14:19 - lai arī dažās ārvalstīs pēc liela apmēra traģēdijām tiek veidoti publiski bojāgājušo saraksti, lai atvieglotu mirušo identifikāciju, Zolitūdes traģēdijā tas netiks darīts, jo šādos gadījumos ir svarīgi ievērot fizisko personu datu aizsardzību un nepalielināt tuvinieku ciešanas, pastāstīja Valsts policijas preses pārstāve Sigita Pildava.

Policija jau no rīta paziņoja, ka dažu mirušo personas pagaidām nav noskaidrotas, tāpēc tuviniekus policija aicina zvanīt pa tālruņa numuru 110. Policija lūdz iedzīvotājus nosaukt iespējamā cietušā datus un pazīmes - dzimumu, vārdu un uzvārdu, īpašas pazīmes, iespējamo apģērbu, kā arī atstāt savu kontaktinformāciju.

Interneta vietnē "nekropole.info" ir publicēts bojāgājušo personu saraksts un kā avots minēts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.

Pl.14:17 - VUGD preses sekretāre Inga Vetere pastāstīja, ka glābēji līdz šim divas reizes izslēdza tehniku, lai varētu sadzirdēt un sazvanīt gruvešos apraktos. Neviens gan neatsaucās, vien atskanējuši to mobilo tālruņu signāli, uz kuriem zvanīja glābēji.

Pl.14:12 - Formāli visi veikala "Maxima" būvniecības dokumenti ir bijuši kārtībā, taču nevar izslēgt, ka pirmās kārtas būvniecības procesā izmantoti neatbilstoši būvmateriāli vai otrās kārtas būvdarbu laikā, veicot labiekārtošanas darbus uz veikala jumta, notikušas atkāpes no darbu veikšanas projekta, sacīja Rīgas pilsētas būvvaldes priekšnieks Inguss Vircavs.

Pirmreizējās būvprojekta pārbaudes liecina, ka visi nepieciešamie saskaņojumi, atzinumi, tehniskie slēdzieni un būvinspektoru apliecinājumi, kas bija nepieciešami lielveikala ēkas nodošanai ekspluatācijā, ir saņemti un apstiprināti ar parakstiem, tostarp dokumentus parakstījis arī būvprojekta autors, kura uzdevums bijis aprēķināt slodzes un noteikt atbilstošus būvmateriālus.

Pl.14:05 Zem gruvešiem Maximā vēl varētu būt ap 40 cilvēkiem. Tā ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma", atsaucoties uz informāciju no novērošanas kamerām.

Pl.13:52 - Būvniecības procesā iesaistītie uzņēmumi pārkāpumus savā darbībā nesaskata. Preses konferencē būvprojektā iesaistītie uzņēmumi uzsvēra, ka viņi ir pārbaudījuši būvprojekta dokumentāciju un katra atbildību, tomēr pārkāpumi netika konstatēti. Tajā pašā laikā uzņēmumu pārstāvji atzina, ka projekta dokumentācija ir apjomīga, tāpēc tiks veikta padziļināta analīze, pieaicinot ekspertus. "Patlaban izteiktās versijas būtu spekulācijas," sacīja uzņēmēji.

"CE Consulting" pārstāvis stāstīja, ka par objekta uzraudzības pārkāpumiem varēs spriest pēc ekspertīzes. Tomēr pēdējā uzraudzība uz veikala jumta tika veikta šo otrdien un pārkāpumi netika konstatēti. Uzņēmēji atspēkoja ziņas, ka uz veikala jumta būtu sakrauts pārāk daudz būvmateriālu. Viņi atzina, ka būvmateriālu atradušies blakus veikalam un uz veikala jumta materiālu bijis tik daudz, cik atļauj slodze.

Pl.13:40 - Saistībā ar notikušo traģēdiju lielveikalā "Maxima", Zolitūdē, Ekonomikas ministrijai ir jāizvērtē, vai nepieciešams pilnveidot tiesisko regulējumu saistībā ar būvniecības procesu. Valdības ārkārtas sēdes protokollēmums paredz, ka Ekonomikas ministrijai ir jāizvērtē un nepieciešamības gadījumā jāsagatavo un jāiesniedz priekšlikumus tiesiskā regulējuma pilnveidošanai būvniecības jomā.

Tāpat ministrijai uzdots aicināt arī citas pašvaldības nekavējoties veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu pārbaudes par publisko būvju būvdarbu veikšanu un sadarbībā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru būvizstrādājumu atbilstības pārbaudi būvlaukumos.

Pl.13:38 - Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā patlaban ārstējas viens bērns, kas cietis traģēdijā Zolitūdē, pastāstīja slimnīcas pārstāve Romēna Namniece. Piecgadīgs puika slimnīcā tika nogādāts ceturtdien ap pl.19:00. Zēnam ir vidēji smaga galvas trauma, kā arī sasitumi un skrāpējumi. Bērna veselības stāvoklis ir apmierinošs.

Pl.13:34 - Šobrīd glābēji iegruvušajā Zolitūdes lielveikalā "Maxima" vēl nav apsekojuši 600 no 1500 kvadrātmetriem, piektdien Ministru kabineta ārkārtas sēdē informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Minētajā avārijas zonā atrodas tikai glābēji, kuri ar rokām pārcilā būvgružus un veikalā esošās mantas krauj kastēs, kuras ar ceļamkrāniem tiek celtas laukā no ēkas. Glābēji strādā vairākās maiņās un ik pēc 30 minūtēm dodas atpūsties. VUGD darbinieki ir izrādījuši lielu atsaucību, un tie, kam šobrīd ir brīvdienas, daudzi ir atgriezušies darbā un gatavi palīdzēt.

Pēc VUGD rīcībā esošās informācijas, pašlaik neattīrītajā teritorijā, visticamāk, būs vēl kāds cietušais vai bojāgājušais. Saskaņā ar veikala apsardzes teikto avārijas brīdī veikalā bijuši aptuveni 20-50 cilvēki.

Pl.13:10 - Bojāgājušo ugunsdzēsēju glābēju ģimenes saņems 50 000 latu kompensāciju, , piektdien valdības ārkārtas sēdē informēja Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane. Viņa skaidroja, ka katra bojāgājušā neatraidāmajiem mantiniekiem pienāksies 50 000 latu kompensācija, kā tas likumā ir noteikts. Šo finansējumu, visticamāk, ņems no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

Savukārt cietušajiem glābējiem tiks nodrošināti veselības aprūpes pakalpojumi un atmaksāti rehabilitācijas izdevumi. Pēc tam, kad glābēji būs izveseļojušies, atkarībā no gūto traumu smaguma viņiem izmaksās pabalstus, kas būs robežās no 3000 līdz 5000 latu.

Pl.13:08 - Traģiskajā nelaimē lielveikalā "Maxima" cietuši un bojā gājuši daudzu Rīgas skolēnu vecāki. Pēc pašlaik apkopotās informācijas Zolitūdes ģimnāzijā vienam bērnam gājusi bojā mamma, savukārt citam gājis bojā tēvs, bet māte vēl nav atrasta. Vairākiem bērniem vecāki joprojām nav atrasti.

Rīgas 53.vidusskolā gājusi bojā kādas daudzbērnu ģimenes māte. Ziemeļvalstu ģimnāzijā kādam bērnam gājis bojā tēvs un māte. Vairākiem bērniem vecāki esot slimnīcā. Kādai 2.klases skolniecei joprojām nav atrasta māte.

Pl.12:22 Kā novēroja aģentūra LETA, cilvēki turpina ierasties VADC un centrā izveidojusies aptuveni 1000 cilvēku gara rinda. Kā norādīja centra pārstāvji, rindā varētu būt jāstāv 2,5-3 stundas.

Pl.12:17 Nacionālie Bruņotie spēki pie lielveikala "Maxima" uzstāda apsildāmas teltis, kurās glābšanas darbos iesaistītie varēs atpūsties.

Pl.12:11 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatikas klīnikas ārsti psihoterapeiti ir gatavi sniegt bezmaksas krīzes psihoterapeitisko palīdzību ceturtdien "Maxima" traģēdijā cietušajiem, viņu tuviniekiem, kā arī glābējiem.

Lai vienotos par palīdzības vietu un laiku, lūgums zvanīt uz tālruni 67 625 655 vai 20 203 203. Palīdzība tiks sniegta arī brīvdienās.

Pl.12:04 Liepājnieki aktīvi izrāda vēlmi ziedot asinis lielveikalā "Maxima", Zolitūdē, cietušajiem. Asinis donoru vidū ir arī vietējie Liepājas "Maxima" darbinieki, informēja Liepājas Reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase.

Līdz šim Liepājā asinis ziedojuši jau apmēram 10 "Maxima" darbinieki, bet vēl citi šī uzņēmuma darbinieki to plāno izdarīt šīs dienas laikā.

Parasti piektdienās Liepājas Reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā donoru asinis nepieņem, taču šodien sakarā ar Rīgā notikušo traģēdiju nodaļa strādā. Pagaidām netiek izdalīts, kuras grupas asinis nepieciešamas vairāk.

Pl.11:59 Ceturtdienas vakarā notikušajā traģēdijā lielveikalā "Maxima" cietusi arī kāda grūtniece. Sievietes stāvoklis ir stabils.

Pl.11:49 - Paredzēts, ka sēru dienas saistībā ar notikušo traģēdiju lielveikalā "Maxima" būs 23.novembrī un 24.novembrī, liecina piektdienas valdības ārkārtas sēdei sagatavotais rīkojuma projekts.

Pieminot ceturtdien lielveikalā "Maxima", Priedaines ielā 20, Rīgā, bojāgājušos, plānots izsludināt 2013.gada 23. un 24.novembri par sēru dienām visā Latvijas teritorijā. Tas nozīmē, ka sestdien un svētdien valsts karogi būs jāpaceļ sēru noformējumā. Tāpat rīkojums paredz, ka sestdien pl.12:00 visā Latvijā būs trīs minūšu ilgs klusuma brīdis, lai pieminētu traģēdijā bojāgājušos.

Pl.11:48 - "Ziedot.lv" ir gatavi palīdzēt traģēdijā lielveikalā "Maxima" cietušajiem un viņu tuviniekiem, ja saņems lūgumu pēc palīdzības, sacīja "Ziedot.lv" komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne. "Ziedot.lv" tiek saņemti daudzi zvani no iedzīvotājiem, kuri vēlas palīdzēt. Ošāne teica, ka pagaidām neviens pēc palīdzības vēl nav vērsies, taču ir gatavi reaģēt, ja tā tiks lūgta. Viņa minēja, ka varētu tikt palīdzēts, piemēram, ar bēru izdevumiem, psiholoģisko palīdzību, slimnīcas un ārstēšanās izdevumu segšanu.

Cietušie un viņu tuvinieki, ja ir nepieciešama palīdzība, ir aicināti zvanīt uz tālruni 28808551, rakstīt uz e-pastu "ziedot@ziedot.lv" vai arī doties uz organizācijas biroju. Nepieciešamības gadījumā tiks izveidota arī ziedojuma tālruņa līnija un varēs ziedot arī mājaslapā "ziedot.lv". Ošāne sacīja, ka "visa Latvija grib palīdzēt un traģēdijā cietušie nav vieni".

Pl.11:46 - Valsts policija par traģēdiju Zolitūdē izvirzījusi trīs versijas, piektdien pēc Krīzes vadības padomes sēdes pastāstīja Valsts policijas (VP) priekšnieks Ints Ķuzis.

Pirmā versija ir saistīta ar objekta projektēšanas un uzraudzības iespējamiem pārkāpumiem. Otrā versija saistīta ar šī būvobjekta pirmās kārtas būvi, bet trešā versija saistīta ar otrās kārtas būves elementiem, proti, jumta seguma papildināšanu ar dažādiem materiāliem, veidojot ziemas dārzu un bērnu rotaļu laukumu. "Vai tas nebija par iemeslu pārāk lielam smagumam, kas bija uz šī jumta," par trešo versiju uzsvēra VP priekšnieks.

Patlaban policija veic aktīvu izmeklēšanas darbu, aptaujā lieciniekus, cietušos un kriminālprocesā tiks nozīmētas ekspertīzes. Tāpat ekspertīžu veikšanā netiek izslēgta iespēja piesaistīt arī ārvalstu speciālistus. Tāpat tiek pratinātas personas, kuru pienākumos ietilpa atbildība par būvobjekta uzraudzību.

Vaicāts, vai drīzumā varētu sekot personu aizturēšanas, Ķuzis atbildēja: "Pratināšanas joprojām notiek, un, saņemot pietiekošus izmeklēšanas faktus un informāciju, kas varētu kļūt par pamatu ļaunprātībai vai bezdarbībai, policija "pieņems kriminālprocesuālos mērus"".

Pl.11:44 - vairākas Latvijas audžuģimenes ir gatavas izmitināt "Maxima" traģēdijā cietušos bērnus. Labklājības ministrijas pārstāve Zane Brīvmane pastāstīja, ka sadarbībā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju (VBTAI) ir apzvanītas visas Zolitūdes skolas un bērnudārzi, lai noskaidrotu, kuri bērni nav skolā un kāpēc. Tāpat VBTAI Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 11611 sazinās ar skolām un pirmsskolas izglītības iestādēm, lai piedāvātu psiholoģisku atbalstu.

Pl.11:42 - Iekšlietu ministrija (IeM) izsaka līdzjūtību ceturtdien Rīgā, Zolitūdē, lielveikalā "Maxima" notikušajā traģēdijā bojāgājušo tuviniekiem, trīs no kuriem ir arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta glābēji.

"Izsaku lielu pateicību visiem ugunsdzēsējiem glābējiem, kuri visas nakts garumā ir profesionāli veikuši glābšanas darbus un turpina to darīt, neraugoties uz emocionāli smago situāciju, kad no gruvešiem ir jāiznes arī savi bojā gājušie kolēģi," norāda iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP).

Atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem bojāgājušo ugunsdzēsēju glābēju neatraidāmajiem mantiniekiem tiks izmaksāts vienreizējs pabalsts 50 000 latu apmērā, jo VUGD darbinieki dzīvību zaudēja, veicot savus darba pienākumus. Lēmumi par kompensāciju izmaksu tiks sagatavoti divu nedēļu laikā. Valsts arī apmaksās rehabilitācijas un ārstniecības pasākumus nelaimē cietušajiem ugunsdzēsējiem. Glābšanas darbu laikā cietušie ugunsdzēsēji saņems arī kompensācijas atbilstoši veselības bojājumu smaguma pakāpei.

Pl.11:38 - paužot solidaritāti, vairākas Latgales pašvaldības izplatījušas informāciju, kurā izsaka visdziļāko līdzjūtību veikala "Maxima" traģēdijā Rīgā cietušo un bojāgājušo cilvēku tuviniekiem. Sakarā ar traģēdiju Rēzeknes novada pašvaldības iestādēs atcelti visi šajā nedēļas nogalē plānotie kultūras un izklaides pasākumi.

Daugavpils pilsētas domes un visu daugavpiliešu vārdā līdzjūtību sakarā ar Rīgā, Zolitūdē, notikušo traģēdiju izteicis arī Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis ("Latgales partija"). Daugavpils novada pašvaldība atcēlusi piektdien plānoto Dziesmu un deju svētku atskaņu koncertu "Lai saules staros atbalss skan!".

Pl.11:36 - "Maxima" lielveikalam Rīgā, Priedaines ielā 20, un arī tā būvuzņēmējam "Re&Re" ir vairākas apdrošināšanas sabiedrības "Ergo" izsniegtas polises par īpašuma, būvniecības, kā arī civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu. Kopējā apdrošināšanas līgumos paredzētā seguma summa mērāma vairākos miljonos eiro, biznesa portālam "Nozare.lv" atzina "Ergo". Apdrošinātājs summu nekonkretizē.

"Ergo" speciālisti un piesaistīts sertificēts eksperts jau iesaistījušies situācijas un apstākļu noskaidrošanā. Pēc negadījuma iemeslu noteikšanas uzņēmums ir gatavs pildīt apdrošināšanas līgumos paredzētās saistības.

"Ceram uz negadījuma izmeklēšanā iesaistīto speciālistu un dienestu operatīvu rīcību, lai pēc iespējas ātrāk noskaidrotu precīzus negadījuma cēloņus," piebilda uzņēmumā.

"Ergo" aicina privātpersonas, kuras pašas vai viņu īpašums cietis negadījumā, pieteikt atlīdzības, zvanot uz "Ergo" klientu atbalsta tālruni 1887.

Pl.11:28 - Ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās atrasti 32 bojāgājušie, apstiprināja Valsts policijas preses pārstāve Sigita Pildava. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Atgādinām, ka 2007.gada 23.februārī pansionātā "Reģi" notika plašs ugunsgrēks, ko izraisīja īssavienojums elektroinstalācijā. Ugunsgrēkā gāja bojā 26 pansionāta klienti.

Pl.11:26 - arī Valsts darba inspekcija (VDI) veiks izmeklēšanu saistībā ar traģēdiju sabrukušajā lielveikalā "Maxima", pastāstīja VDI eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs. Patlaban VDI rīcībā esošā informācija liecina, ka traģēdijā gājuši bojā divi "Maxima" darbinieki, vēl divi "Maxima" darbinieki ir reanimācijā, bet vēl par divu darbinieku likteni nav skaidrības. Šajā ēkā bija vairāki uzņēmumi, bet citu uzņēmumu darbinieki šajā nelaimes gadījumā nav cietuši, liecina VDI pašreizējā informācija.

Vincevs pastāstīja, ka ceturtdien VDI pārstāvji devušies uz notikuma vietu, un tika sākta izmeklēšana saistībā ar nelaimes gadījumu darbā. Pagaidām esot pāragri runāt par to, vai notikuši kādi pārkāpumi, jo tas tiks noskaidrots izmeklēšanā, piebilda Vincevs.

Pl.11:25 - Latvijas vēstniecība Krievijā atvērusi līdzjūtības grāmatu Zolitūdes traģēdijā cietušo piemiņai. Vēstniecības pārstāvji atklāja, ka jau no paša rīta pie vēstniecības ēkas ieradās cilvēki ar ziediem, lai izteiktu līdzjūtību bojāgājušo un cietušo piemiņai. Vēstniecībā tiek saņemti iedzīvotāju tālruņu zvani un e-pasti ar līdzjūtības izteikumiem.

Latvijas vēstniecība Krievijā pauž visdziļāko līdzjūtību cietušajiem, viņu ģimenēm un tuviniekiem.

Pl.11:21 - Krievijas Ārkārtas situāciju ministrija paudusi gatavību sniegt palīdzību Latvijai glābšanos darbos sabrukušajā tirdzniecības centrā Rīgā un traģēdijas seku novēršanā. Kā aģentūrai ITAR-TASS sacīja ministrijas pārstāve Irina Rosiusa, Latvija var rēķināties ar Krievijas glābēju palīdzību.

"Saskaņā ar starptautiskiem nolīgumiem par ārkārtas situācijām Krievijas Ārkārtas situāciju ministrija būtu pateicīga par informāciju, kādā veidā tā var palīdzēt. Latvija vienmēr var rēķināties ar Krievijas glābēju palīdzību," sacīja Rosiusa.

Krievijas ārkārtas situāciju ministrs Vladimirs Pučkovs izteicis līdzjūtību traģēdijas upuriem, īpaši pieminot glābšanas darbos cietušos ugunsdzēsējus.

"Mēs esam dziļi satriekti par to, ka glābšanos darbos bojā gājuši [Latvijas] ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki," sacīja ministrs.

Pl.10:38 Glābšanas darbi ceturtdienas vakarā sabrukušajā lielveikalā "Maxima" turpināsies vēl vismaz diennakti, pēc Krīzes vadības padomes sēdes sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP).

Ministrs arī piebilda, ka resursi darbiem ir pietiekami un uz valdības ārkārtas sēdi pl.12 atbildīgie dienesti sagatavos visus nepieciešamos resursu pieprasījumus.

Kozlovskis norādīja, ka acīmredzot negadījums ir noticis, jo ir pārkāpta kāda no būvniecības normām.

Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieks Normunds Plēgermanis stāstīja, ka strādāt negadījuma vietā ir ļoti bīstami, bet darbi turpinās. Arī viņš atklāja, ka glābšanas darbi varētu turpināties vēl vismaz diennakti, un norādīja, ka patlaban ir grūti pateikt, cik cilvēku varētu būt zem drupām. Pēdējie dati liecina, ka aptuveni 30.

Pl.10:16 Valsts Asinsdonoru centra pārstāve intervijā radio "Baltkom" atklāja, ka rindas ir ļoti garas, atvērti papildus asins ziedošanas punkti. Asinis var ziedot arī Stradiņa un Gaiļezera slimnīcā.

Pl.10:11 Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās līdz šim atrasti 25 bojāgājušie, bet dažiem no bojāgājušajiem personība nav zināma, aģentūru LETA informēja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Toms Sadovskis.

Policija lūdz atsaukties ikvienu, kuram nav izdevies sazināties ar saviem tuviniekiem un ir pamats domāt, ka tuvinieks varētu būt cietis veikala "Maxima" traģēdijā.

Patlaban notikuma vietā policisti turpina veikt bojāgājušo identificēšanu, un bojāgājušo identificēšanā likuma sargi sadarbojas arī ar tuviniekiem, kas pulcējas ap notikuma vietu.

Zvanot uz tālruņa numuru 110, policija lūdz iedzīvotājus nosaukt iespējamā cietušā datus un pazīmes: dzimumu, vārdu un uzvārdu, īpašas pazīmes, iespējamo apģērbu, kā arī atstāt savu kontaktinformāciju.

Pl.10:08 Krīzes vadības padome šorīt nolēmusi no "Maxima" lielveikala sabrukšanas traģēdijā cietušajiem pacienta iemaksas neiekasēt, informēja Veselības ministrijā (VM).

Pl.10:07 Rīgas 2.slimnīcā no sabrukušā lielveikala "Maxima" Zolitūdē nogādāti deviņi cietušie, kuru stāvoklis ir stabils, aģentūrai LETA pastāstīja slimnīcas vadītājs Jānis Petronis.

No cietušajiem trīs ir palaisti mājās, bet seši stacionēti. Pieci no stacionētajiem pacientiem ir ugunsdzēsēji, no kuriem viens cietis īpaši smagi, pastāstīja Petronis. Ugunsdzēsējs guvis mugurkaula lūzumu divās vietās un lāpstiņas lūzumu.

Pārējie cietušie guvuši vieglākas traumas, piemēram, smadzeņu satricinājumus un kāju lūzumus.

Petronis apliecināja, ka pacientu dzīvībām briesmas nedraud un vairums no viņiem tuvākajās divās dienās varētu tikt izrakstīti no slimnīcas.

Pl.10:00 Zolitūdē pie sagruvušā veikala "Maxima" ieradušies vairāk nekā 70 cilvēki ugunsdzēsēju formas tērpos un ķiverēs, novēroja aģentūra LETA.

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inga Vetere pastāstīja, ka tie ir brīvprātīgie no Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas, kuri vēlējušies nākt talkā un nav varējuši nostāvēt malā šajā nelaimē.

Vetere piebilda, ka šie cilvēki vēl nav pilnībā pabeiguši apmācības, daži no viņiem mācās tikai kopš septembra, tāpēc pagaidām vēl tiek vērtēts, kādos darbos viņus varētu iesaistīt, neradot apdraudējumu viņu pašu dzīvībai un veselībai.

VUGD pārstāve norādīja, ka nelaimes vietā ieradušies arī neskaitāmi ugunsdzēsēji, kuriem šodien darbā nebūtu jābūt, taču arī viņi brīvprātīgi steigušies palīgā kolēģiem, lai meklētu cietušos.

Pl.09:47 Pie Zolitūdē sagruvušā lielveikala "Maxima" šorīt sāk pulcēties cilvēki, kuri traģēdijas vietā noliek svecītes un piemin bojāgājušos, novēroja aģentūra LETA.

Tāpat traģēdijas vietā pieaug cilvēku skaits, kuri gaida ziņas par saviem tuviniekiem, kuri varētu būt sagruvušā lielveikala drupās.

Sanākušos cilvēkus Valsts policija cienā ar siltu tēju. Daudzi līdzi paņēmuši savu tuvinieku attēlus.

Pl. 09:46 Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās līdz plkst.9.30 atrasti 25 bojāgājušie.

Pl.09:42 Kā radio "Baltkom" ēterā atklāja radio korespondents Māris Morkāns, šobrīd bojāgājušo tuviniekiem ir jāatpazīst savu tuvinieki... Tas notiek turpat, uz vietas.

Pl.09:38 Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā no sabrukušā lielveikala "Maxima" Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, nogādāti četri cietušie, kuri guvuši vieglas traumas.

Slimnīcas medicīnas direktors Ivars Ūpis pastāstīja, ka divi no cietušajiem ir stacionēti, bet divi palaisti mājās.

Cilvēki guvuši vieglas traumas, sacīja Ūpis. Piemēram, kāda sieviete lauzusi potīti.

Pl.08:55 Rīgas Austrumu slimnīcā no sabrukušā lielveikala "Maxima" Zolitūdē nogādāti 11 cietušie, kuru stāvoklis ir raksturojams kā relatīvi stabils.

Visi 11 cietušie ir ievietoti slimnīcā. Divi no slimnīcā ievietotajiem cietuši salīdzinoši smagāk un pašlaik atrodas operāciju zālēs.

Pl.08:53 Kā informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inga Vetere, ugunsdzēsējiem ir "kādu padsmit" cilvēku telefona numuri, kuriem tiek mēģināts zvanīt, taču tiek pieļauts, ka daži no šiem cilvēkiem nemaz neatrodas veikala drupās.

Pēc zināmo numuru skaita nevar spriest par iesprostoto cilvēku skaitu arī tāpēc, ka, iespējams, drupās atrodas arī cilvēki, kuriem nav telefonu vai par kuriem tuvinieki nav ziņojuši, teica Vetere.

Pl.08:12 Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" apkārtnē šorīt joprojām bloķēta satiksme un policija aicina izvēlēties citus apbraukšanas ceļus.

Satiksme bloķēta Priedaines ielā, izņemot sabiedriskajam transportam. Tāpat satiksme bloķēta Apūzes ielā posmā no Jūrkalnes līdz Anniņmuižas ielām.

Pl.08:09 Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā no sabrukušā lielveikala "Maxima" Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, nogādāti 11 cietušie.

Slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Sīle pastāstīja, ka pieci no cietušajiem ir stacionēti, bet pārējie pēc medicīniskās palīdzības sniegšanas palaisti mājās. Neviens no slimnīcā ievietotajiem nav ievietots reanimācijas nodaļā.

Starp smagāk cietušajiem ir divi cilvēki - glābējs ar krūškurvja traumu un pacients ar smagu galvas traumu, kam neiroķirurgi jau veikuši operāciju. Kopumā slimnīcā ievietoti divi glābēji. Gūtās traumas esot ķermeņa sasitumi, saspiedumi, galvas traumas, lūzumi un citas.

Kopš aptuveni pusnakts slimnīcā no negadījuma vietas neviens cietušais nav nogādāts. Cietušo apkopšanai ir mobilizēti papildus resursi, bet kopumā pašlaik situācija esot vērtējama kā mierīga.

Pl. 08:06 Pagaidām nav zināms, cik daudz cilvēku vēl varētu būt zem vakar vakarā Zolitūdē sagruvušā lielveikala "Maxima" drupām, intervijā Latvijas Televīzijai sacīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Oskars Āboliņš.

Glābšanas darbos iesaistīti milzīgi resursi un glābēji dara visu iespējamo, lai pēc iespējas ātrāk atbrīvotu iespējamos cietušos. Āboliņš prognozēja, ka darbi ilgs vēl diennakti vai pat vairāk.

Kā norādīja Āboliņš, glābēji strādā paaugstināta riska režīmā. Tiek pastāvīgi vērotas konstrukciju stāvoklis, lai pārliecinātos, ka nav iespējami jauni iegruvumi. Tāpat glābēji strādā ar lielu intensitāti, veicot ātras maiņas.

Pl.08:05 Šorīt glābēji Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās atkārtoti izslēdza visu tehniku un gaismas, lai meklētu gruvešos palikušos cilvēkus. Glābēji mēģināja saklausīt telefonu zvanu signālus un tādus arī vairākās vietās saklausīja.

Cerības, ka cilvēki drupās varētu būt izdzīvojuši, arvien samazinās, taču glābēji cer, ka dzīvības vēl izdosies glābt.

Sabrukušās konstrukcijas un būvgruži tiek celti lēnām un prātīgi, lai drupās nesaspiestu potenciālos izdzīvojušos.

Kā ziņots, trīs no bojāgājušajiem ir ugunsdzēsēji.

Kā informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, negadījumā cietuši 34 cilvēki, no tiem 28 nogādāti slimnīcās, sešiem sniegta palīdzība notikuma vietā. Cietušo vidū astoņi ir ugunsdzēsēji. Vēl palīdzība sniegta kādam cilvēkam, kurš atradies notikuma vietā, gaidot ziņas par savu tuvinieku, kurš, iespējams atrodas drupās.

Palīdzības sniegšanā bija iesaistītas līdz 24 medicīniskās palīdzības brigādēm. Joprojām notikuma vietā dežūrē vairākas mediķu brigādes, viena no tām sniedz palīdzību glābšanas darbos iesaistītājiem glābējiem un policistiem, kā arī iespējamo cietušo un upuru tuviniekiem, kuri gaida notikuma vietā.

Viens no cilvēkiem, kuri atrodas notikuma vietā un noraugās glābēju darbā, ir rīdzinieks Aleksandrs. Viņa sieva vakar vakarā devusies uz veikalu un nav atgriezusies mājās. Lai gan līdz pat šim brīdim ar viņu nav izdevies sazināties, Aleksandrs cer, ka sieva ir joprojām dzīva. Viņš cenšas sievu sazvanīt, tomēr veltīgi. Signāli liecina, ka viņas telefons ir ieslēgts, tomēr uz zvaniem netiek atbildēts.

Notikuma vietā turpinās glābšanas darbi. Kā informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inga Vetere, glābēji izmanto ne tikai motorizēto tehniku, bet arī rokām un lāpstām cenšas attīrīt milzīgo gruvešu kaudzi, lai nesavainotu iespējamos cietušos.

Kā ziņots, ceturtdienas vakarā, daļēji sabrūka lielveikals "Maxima" Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, vairāki cilvēki zaudējuši dzīvības un vairāki desmiti cietuši.

Glābēji pagaidām neprognozē laiku, cik ilgi darbi varētu turpināties, taču zināms, ka ap plkst.8 VUGD notikuma vietā strādājošos VUGD darbiniekus būs jāaizstāj nākamajai maiņai.

Joprojām nav zināms precīzs gruvešos iesprostoto cilvēku skaits. Šorīt ap plkst.4.30 glābēji uz vairākām minūtētm izslēdza dzinējus tehnikai, kas iesaistīta Zolitūdē sabrukušajā lielveikalā "Maxima" cietušo glābšanas darbos, lai varētu sadzirdēt, kur vēl drupās varētu būt iesprostoti cietuši cilvēki. Klusuma brīdī glābēju pārstāvji zvanīja uz iespējamo cietušo telefonu numuriem, kas bija viņu rīcībā.

Vairākās vietās drupās saklausīti zvani. Tiesa gan, pagaidām nav zināms vai šajās vietās ir arī izdzīvojušie.

Valsts policijā saistībā ar notikušo sākts kriminālprocess, notiek tā izmeklēšana.

Lai uzzinātu par saviem tuviniekiem, kuri, iespējams, cietuši šajā nelaimē un nogādāti slimnīcā, iedzīvotāji var zvanīt uz numuriem 67 337 813 un 25 617 442.

Komentāri