Traģēdija Zolitūdē: Joprojām kā pazuduši pieteikti septiņi cilvēki (Teksta tiešraide), Mixnews.lv

Traģēdija Zolitūdē: Joprojām kā pazuduši pieteikti septiņi cilvēki (Teksta tiešraide) (2)

фото

Kriminālziņas | 2013. gada 24. novembrī plkst. 18:55

Aizvadītās nakts laikā bezvēsts pazudušo cilvēku skaits nav mainījies un joprojām kā pazuduši pieteikti septiņi cilvēki, kuri teorētiski varētu atrasties Zolitūdē sagruvušā lielveikala "Maxima" drupās, ziņo LETA.

Pl.22:34 - ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts plāno valdībā rosināt piesaistīt starptautiskos ekspertus Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanai, LNT diskusijā par Zoltūdes traģēdiju sacīja Ekonomikas ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktore Ilze Oša. Pēc Ošas teiktā, Pavļuts aicināšot piesaistīt ekspertus no Skandināvijas valstīm. Runa varētu būt par komandu, nevis kādu individuālu cilvēku.

Pl.22:32 - būvvalde nepārbauda būvprojektu risinājumus, tās galvenais uzdevums ir pārliecināties, ka būvniecība notiek tiesiskā kārtībā, svētdien LNT diskusijā par Zolitūdes traģēdiju sacīja Rīgas Būvvaldes priekšnieka vietnieks Andis Cinis.

Kā skaidroja Cinis, Būvniecības likumā būvvaldēm bija uzlikta atbildība par lietām, kuras tā nevar pārbaudīt, tajā skaitā, rēķināt projekta slodzes, jo attiecīgu speciālistu būvvaldēs neesot. To var izdarīt tikai kompetents speciālists, kuram ir attiecīgās prasmes, iemaņas un zināšanas. Būvvaldē tādu speciālistu neesot.

Pl.22:31 - MIX TV pārtrauc tiešo videotranslāciju no notikuma vietas. Translāciju atsāksim pirmdien, no pl.08:00.

Pl.22:18 - Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis neizslēdz, ka Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas gaitā var mainīties nozieguma kvalifikācija. Kriminālprocess traģēdijas dienā, 21.novembrī, tika sākts par faktu pēc krimināllikuma 239.panta 2.daļas par būvniecības noteikumu pārkāpšanu. Šis pants paredz, ka par būvju celtniecības normu vai noteikumu pārkāpšanu, ja tā rezultātā sabrukusi būve vai tās daļa un ja ir izraisītas smagas sekas, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Ķuzis Latvijas Televīzijas ziņu raidījumā skaidroja, ka pants ir sākts pēc fakta un tālākās izmeklēšanas laikā, izvirzoties jauniem pierādījumiem, var mainīties kvalifikācija.

Pl.21:18 - Glābēji ir pārbaudījuši visu sabrukušā lielveikala teritoriju, kur uzskatīja par iespējamu atrast vēl kādu cilvēku, taču neviena cilvēka mirstīgās atliekas nav atraduši, Latvijas Televīzijas ziņu raidījumā informēja Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone Godmane.

Pl.21:06 - Kā radio Baltkom pavēstīja VUGD pārstāve Inga Vetere, glābēji darbu veikala drupās turpinās visu nakti. Viņa norādīja, ka notikuma vietā vēl gaida cilvēki, kuri joprojām cer atpazīt starp bojāgājušiem savus tuviniekus. "Vienmēr gribas turēties pie cerības," sacīja Vetere.

Pl.20:18 - traģēdijā lielveikalā "Maxima" cietušo un viņu atbalstam "Ziedot.lv" dažās dienās līdz svētdienas vakaram saziedoti vairāk nekā 300 000 latu. Organizācija uzsver, ka tik liela ziedotāju aktivitāte liecina, ka Latvijā ir ļoti līdzcietīga sabiedrība un neviens nav palicis vienaldzīgs šajā nelaimē. Par iespēju palīdzēt interesējas ne tikai cilvēki Latvijā, bet arī tautieši ārzemēs.

"Ziedot.lv" ir atvēris labdarības tālruni 90006385 ziedojumiem, lai palīdzētu traģēdijā lielveikalā "Maxima" cietušajiem un viņu tuviniekiem. Viens zvans uz labdarības tālruni maksā vienu latu, tāpat ir iespējams ziedot tīmekļa vietnē "www.ziedot.lv".

Pl.20:17 - sagruvušajā Zolitūdes lielveikalā glābējiem vēl ir jāattīra aptuveni 50 kvadrātmetri, lai varētu teikt, ka attīrīts viss, intervijā raidījumam "Nekā personīga" sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Viņš atzinīgi vērtēja glābēju līdzšinējo darbu. Ministrs atzina, ka diviem glābējiem, kas atrodas slimnīcā, stāvoklis joprojām smags. "Lūdzam Dievu, lai nebūtu jāzaudē vēl glābēji. Viss ir mediķu un Dieva rokās," teica ministrs.

Pl.20:14 - Valsts policija intensīvi strādā, izmeklējot Zolitūdē notikušās traģēdijas cēloņus, un šī lieta nonāks tiesā, intervijā raidījumam "Nekā personīga" sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP). Līdz šim ir nopratināti 105 cilvēki, pasūtīta virkne ekspertīžu, kā arī notikuma vietā policija kopā ar būvniecības nozares ekspertiem izņem pierādījumus. Ir izņemta arī visa projektēšanas dokumentācija. Pēc Kozlovska teiktā, ir ticama un pamatota policijas izvirzītā versija par traģēdijas iemesliem.

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis iepriekš informēja, ka pirmā versija ir saistīta ar objekta projektēšanas un uzraudzības iespējamiem pārkāpumiem. Otrā versija saistīta ar šī būvobjekta pirmās kārtas būvi, bet trešā versija saistīta ar otrās kārtas būves elementiem, proti, jumta seguma papildināšanu ar dažādiem materiāliem, veidojot ziemas dārzu un bērnu rotaļu laukumu.

Pl.20:02 - Radio Baltkom intervijā Rīgas Sociālā dienesta vadītājs Ervins Alksnis mudināja cilvēkus būt piesardzīgiem un uzmanīties no iespējamiem "viltus sociāliem darbiniekiem". Viņš atgādināja, ka jebkuram sociālam darbiniekam jābūt līdzi apliecībai, un aicināja cilvēkus, kuriem rodas kaut mazākas aizdomas, zvanīt uz jebkuru no Rīgas sociālā dienesta tālruņiem un pārliecināties, vai tiešām pie viņiem ir atnācis īstais sociālais darbinieks. Rīgas sociālā dienesta informācijas tālrunis: 67105048 (Baznīcas iela 19/23, Rīga)

Pl.19:47 - Saskaņā ar tiesu medicīnas ekspertu atzinumiem lielākā daļa Zolitūdes lielveikala "Maxima" sabrukšanas upuru gājuši bojā traģēdijas brīdī, intervijā TV3 raidījumā "Nekā personīga" sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Viņš norādīja, ka pēdējais dzīvais cietušais sabrukušā lielveikala drupās atrasts pl.1:24.

Pl.19:03 - kamēr veikala "Maxima" pārstāvji jau paziņojuši, ka līdz pilngadībai materiāli atbalstīs bērnus, kuri traģēdijā zaudējuši vecākus, projekta attīstītāju - nekustamo īpašumu investīciju, attīstības un pārvaldības uzņēmumu "Homburg" grupas - pārstāvji ar būtiskiem paziņojumiem pie sabiedrības nav vērsušies.

Kā vēsta Latvijas Televīzija, tā sazvanījusies ar "Homburg" pārstāvi Nīderlandē, tomēr viņš joprojām skaidri nevarēja atbildēt, cik lielā mērā uzņēmums uzņemies atbildību no savas puses. "Homburg" grupas uzņēmums Latvijā bija tas, kas izraudzījās būvniekus, arhitektus, projektētājus lielveikala "Maxima" un daudzdzīvokļu nama celtniecībai Zolitūdē.

Uzņēmuma pārstāvji apgalvo, ka vienmēr esot strādājuši ar labākajiem, turklāt materiālu cena neesot bijusi noteicošā viņu projektu realizācijai - neesot izvēlētas pēc iespējas lētākas konstrukcijas.

Pl.19:00 - VUGD pārstāve Inga Vetere intervijā radio Baltkom arī piebilda, ka tiek saņemts ļoti daudz zvanu no cilvēkiem, kuri piedāvā savu palīdzību, un daži pat atbrauc pie glābšanas dienesta pārstāvjiem ar termosiem un ēdienu.

Pl.18:55 - Rīgas Sociālajā dienestā svētdien pēc palīdzības vērsušies aptuveni 40 Zolitūdes traģēdijā cietušo tuvinieki, informēja Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas sektora vadītāja Lita Brice.

Sociālajā dienestā, Baznīcas ielā 19/23, svētdien saņemti ap 40 iesniegumi par dažāda atbalsta saņemšanu, tostarp par apbedīšanas izdevumu segšanu un par vienreizējā 40 latu pabalsta izmaksāšanu tiem, kam veikala "Maxima" gruvešos pazuduši dokumenti un nauda.

Pl.18:08 - Kā radio Baltkom pavēstīja VUGD preses pārstāve Inga Vetere, iniciatīva iznest lodžijās sveces, acīmredzami, ir kāda brīvprātīgā iniciatīva, lai palīdzētu glābējiem, taču no pašu glābēju puses tāda prasība nebija izskanējusi.

Arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks apstiprināja, ka glābējiem pietiek tehnikas, lai veiktu visus nepieciešamos darbus.

Pl.18:00 - jau kopš piektdienas cilvēki pie Latvijas vēstniecības Lietuvā iededz svecītes un noliek ziedus, pieminot Zolitūdes traģēdijā bojāgājušos un cietušos, informēja Ārlietu ministrijā. Ziedi tiek likti un svecītes iedegtas arī pie Latvijas ģenerālkonsulāta Sanktpēterburgā, kā arī pie Latvijas vēstniecības Igaunijā.

Turklāt Igaunijā un Lietuvā svētdien ir izsludināta sēru diena, tāpēc pie valsts un pašvaldību, kā arī pie dzīvojamajām ēkām ir izkārti valsts karogi sēru noformējumā.

Pl.17:35 - Rīgas pilsētas būvvalde sākusi meklēt speciālistus neatkarīgas tehniskās ekspertīzes veikšanai sabrukušajā lielveikalā "Maxima" un tai līdzās esošajā daudzstāvu mājā, liecina paziņojums būvvaldes mājaslapā.

Lai konstatētu katastrofas cēloņus, steidzami nepieciešams veikt neatkarīgu būvekspertīzi būvprojektam, objekta un būvlaukuma pārbaudi, būvniecībā izmantoto paņēmienu un materiālu pārbaudi, nepieciešamības gadījumā nodrošinot arī laboratoriskos izmeklējumus, teikts paziņojumā. Sarunas par iespējamu ekspertu piesaistīšanu patlaban notiek ar trim uzņēmumiem - SIA "Tilbro", SIA "LBS-Konsultants" un SIA "VPM Latvia".

Pl.17:23 - Kā ziņo radio Baltkom korespondents Māris Morkāns, Aleksandra Bieziņa ielā 3 cilvēki apstaigā mājas un lūdz iedzīvotājus iznest uz lodžijām sveces, lai palīdzētu glābējiem izvestu atkritumus, jo tajā ceļa malā ir ļoti tumši un neko nevarot saredzēt.

Pl.17:16 - Rīgas domes Labklājības departaments ir apzinājis visus Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo un cietušo ģimeņu bērnus - kopumā Sociālā dienesta redzeslokā nonākuši 32 nepilngadīgie. Sociālā dienesta darbinieki ir pārliecinājušies, ka bērni, kuru vecāki ir gājuši bojā vai cietuši Zolitūdes traģēdijā, ir drošībā, kopā ar saviem tuviniekiem. Sociālo darbinieku brigādes sestdien un svētdien šos bērnus ir apmeklējušas, lai sniegtu palīdzību.

Pl.16:44 - Noārdot sagruvušās lielveikala "Maxima" sienas fragmentu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta speciālistiem radīta droša piekļuve vietām, kur veikala drupās vēl varētu atrasties kāds traģēdijā bojāgājušais. Glābēji pl.16:10 atsākuši darbu veikala drupās.

Pl.16:40 - Ģenerālprokuratūra piesaistījusi augstākās klases prokurorus Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas procesa uzraudzībai, sacīja Ģenerāplrokuratūras pārstāve Aiga Šēnberga.

"Ģenerālprokuratūra dara to pašu, ko jebkurā citā lietā - veic policijas darba uzraudzību," norādīja Šēnberga. Tomēr pagaidām netiek plānots izveidot īpašu darba grupu, lai uzraudzītu atjaunotās Latvijas neatkarības laikā lielākās traģēdijas izmeklēšanu.

Pl.16:15 - Zolitūdes lielveikala "Maxima" būvniecības laikā projektā mainīts jumta metāla konstrukciju veids un sākotnējā projektā paredzētās vienlaidus metāla sijas aizstātas ar divdaļīgām sastiprinātām sijām, biznesa portālam "Nozare.lv" atzina ēkas inženierprojekta autora SIA "HND grupa" īpašnieks, projektētājs Ivars Sergets.

"Pārprojektēt jumta metālkonstrukcijas nācās tāpēc, ka to ražotājs lielās vienlaidus sijas nevarēja piegādāt uz būvlaukumu," sacīja Sergets.

Jautāts, vai pēc vienlaidus siju aizstāšanas ar divdaļīgajām tika pārrēķinātas slodzes un tās atbilda sākotnējam projektam, Sergets atbildēja apstiprinoši. "Arī pēc noslodzes pārrēķina jumta metāla sijām bija jāiztur sākotnēji paredzētā vidējā noslodze ap tonnu uz kvadrātmetru un 1,5 tonnas uz kvadrātmetru atsevišķās vietās uz jumta, kurās bija paredzēti koki," skaidroja Sergets.

Pl.16:03 - Kā radio Baltkom pastāstīja VUGD pārstāve Inga Vetere, svētdien tika saņemts izsaukums ne tikai uz "Iki" veikalu, kas atrodas 100 metru attālumā no sabrukušās "Maximas", bet arī uz citu "Maxima" veikalu Valdeķu ielā. Tur arī nostrādājusi ugunsdzēsības signalizācija, taču informācija par piedūmojumu neapstiprinājās.

Vetere arī prognozēja, ka, visticamāk, darbi pie sagruvušā lielveikala "Maxima" tiks turpināti arī svētdienas naktī.

Pl.15:45 - Somijas eksperts Tomass Kaljass, spriežot pēc medijos pieejamajām fotogrāfijām, pauž viedokli, ka "Maxima" sabrukusi nepietiekami izstrādātu un kļūdainu metāla konstrukciju savienojumu dēļ. Projektēšanas laikā spiediena spēks uz balstiem nav ticis ņemts vērā un griestu kopņu savienojumu vietās skrūvju skaits nav bijis pietiekams, uzskata Kaljass, gala plāksnes biezums un izmēri būtu jānosaka, pamatojoties uz skrupuloziem aprēķiniem par to svara radīto spiedienu.

Kā norāda Kaljass, fotogrāfijās redzams, ka balsta kopņu rāmji ir īsi un savienoti, bet tā vietā būtu varēts izgatavot viengabalainas pārseguma konstrukcijas, izvairoties no kļūdām savienojuma vietās. Kaljass arī uzsver, ka šāda savienojuma neveiksmes var pārbaudīt uz vietas pēc tam, kad evakuācijas un glābšanas darbi ir pabeigti. Šī reālā pārbaude arī varētu izbeigt visas diskusijas, jo ar liela ātruma kameru var ierakstīt sabrukuma procesu no dažādiem rakursiem un ar pietiekami augstu kvalitāti.

Pl.15:00 - Kā ziņo radio Baltkom korespondents un fotogrāfs Māris Morkāns, ja pirmajā dienā, kad notika traģēdija, cilvēki bija pārbijušies un negribēja laist savās mājās žurnālistus, tagad jau spriedze ir pārgājusi. Viens no tuvākās mājas iemītniekiem naktī pat atstāja durvis vaļā un ļāva Mix Media Group fotogrāfam nākt jebkurā laikā.

Pl.14:21 - VBTAI Krīzes komanda gatavojas sākt psiholoģisku darbu Rīgas izglītības iestādēs saistībā ar Zolitūdē notikušo traģēdiju. Līdz šim VBTAI krīzes komanda strādāja notikuma vietā, sniedzot psiholoģisko palīdzību. Savukārt nākamnedēļ tā dosies uz izglītības iestādēm, kurās mācās bērni, kuru vecāki ir cietuši vai gājuši bojā Zolitūdes traģēdijā.

Pirmdien VBTAI krīzes komanda strādās vienā skolā, savukārt vēl divās skolās ar bērniem strādās Rīgas domes speciālistu komanda, skaidroja VBTAI pārstāve. "Šobrīd koordinējās gan individuālās konsultācijas, gan arī darbs ar klasēm," piebilda VBTAI priekšnieka vietniece Anita Gotharde.

Pl.14:18 - Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) uzticības tālrunis 116111 pēdējās dienās saņēmis vairākus zvanus no bērniem, kuri vaicā par Zolitūdē notikušo traģēdiju.

"Zvanu intensitāte ir palielinājusies. Zvana diez gan daudz apmulsušu bērnu un jautā, vai mēs arī zinām, ka ir notikusi nelaime. Šiem bērniem ir nepieciešamība izrunāt notikušo un viņiem tiek sniegta palīdzība, lai viņi jūtas droši," skaidroja VBTAI priekšnieka vietniece Anita Gotharde.

Uzticības tālrunis arī saņēmis zvanus no iedzīvotājiem, kuri vēlas palīdzēt cietušajiem, sacīja VBTAI pārstāve un atgādināja, ka saņemt atbalstu, psiholoģisku palīdzību un konsultācijas, zvanot uz VBTAI uzticības tālruni, var ikviens.

Pl.14:16 - Rīgas dome iecerējusi Rīgas 1.Meža kapos veidot piemiņas aleju Zolitūdes traģēdijas upuriem, kuri gāja bojā, iebrūkot lielveikala "Maxima" griestiem. Rīgas dome apņēmusies segt visus izdevumus, kas saistīti ar apbedīšanu, kā arī izmaksāt pabalstus visiem cietušajiem - bojā gājušo ģimenēm 10 000 latu, bet cietušajiem - līdz 5000 latu, neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas.

Rīgas domes Labklājības departaments informē, ka informāciju par apbedīšanas pabalstiem, kapavietām un apbedīšanas izdevumu segšanu var saņemt pa tālruņiem 67105048, 80005055.

Pl.13:45 - Saistībā ar traģēdiju Zolitūdē Latvijas vēstniecības vairākās pasaules valstīs atvērušas līdzjūtību grāmatas, aicinot iedzīvotājus parakstīties un tādējādi izrādīt atbalstu cietušajiem un viņu tuviniekiem.

Kā informēja Ārlietu ministrijā (ĀM), līdzjūtību grāmata 22.novembrī atvērta ASV, bet 25.novembrī šādu grāmatu atvērs arī Kanādā, Krievijā, Ukrainā un Beļģijā. Iepriekš ĀM informējusi, ka šādas grāmatas atvērtas arī Lielbritānijā, Īrijā, Somijā, Itālijā, Ungārijā, Azerbaidžānā, Vācijā, Polijā un Zviedrijā. ĀM rīcībā esošā informācija arī liecina, ka Krievijas iedzīvotāji pie Latvijas ģenerālkonsulāta Sanktpēterburgā noliek ziedus un aizdedz svecītes.

Pl.13:14 - Zolitūdē noslēgušies sagatavošanās darbi, lai sāktu sabrukušā lielveikala "Maxima" demontāžu un nodrošinātu glābējiem drošu piekļuvi vietām, kur gruveši vēl nav pārmeklēti un varētu atrasties vēl kāds traģēdijā bojāgājušais.

Kā pastāstīja VUGD preses pārstāve Viktorija Šembele, patlaban ir saņemti ģeometriskā stāvokļa kontroles mērījumu dati, kas liecina, ka sabrukušā veikala atlikušajās konstrukcijās nav novērojamas svārstības, tāpēc nolemts sākt nedrošo konstrukciju demontāžu, izmantojot demontāžas ekskavatoru jeb tā saukto "grauzēju". Pēc konstrukciju demontāžas glābēji varēs turpināt darbu vietā, kas vēl nav pārbaudīta, meklējot gruvešos bojā gājušos.

Pl.13:06 - Kā radio Baltkom pavēstīja viena no brīvprātīgiem palīgiem Olga, kādu brīdi trūka vienreizējo trauku, cukura, tējas un maizes, bet patlaban pārtikas pietiek. Veikalu tīkla "Maxima" mašīnas periodiski atved pie notikuma vietas visu nepieciešamo ēdienu, un vērojama ļoti liela aktivitāte no to cilvēku puses, kas grib palīdzēt - patlaban to ir vairāk par 40, un pat ne visiem var atrast darbu.

Pl.13:03 - Valsts policija sabrukušā lielveikala "Maxima" nojaukšanas gaitā Zolitūdē turpinās vākt pierādījumus, uzsvēra policijas pārstāve Sigita Pildava. Viņa uzsvēra, ka visi dienesti, speciālisti un eksperti naktī no sestdienas uz svētdienu kopīgi izstrādājuši rīcības plānu, kā turpināt darbu, ievērojot divas prioritātes - lai glābēji varētu turpināt darbu un lai vienlaikus Valsts policija var fiksēt un izņemt pierādījumus.

"Plāns ir izstrādāts un saskaņots, lai visas prioritātes būtu ievērotas," norādīja Pildava, uzsverot, ka nav pamata bažām, ka glābšanas darbu laikā varētu tikt zaudēti kādi pierādījumi.

Patlaban pie sabrukušā lielveikala, līdzās dzīvojamajām ēkām, teritorija tiek atbrīvota no gružiem, lai gatavotos kontrolētai un drošai iekļūšanai ēkā. Pildava sacīja, ka visu glābšanas darbu laikā gruvešos strādā arī policija, kas vāc pierādījumus, lai noskaidrotu traģēdijas cēloni un atbildīgos.

Pl.12:07 - Zolitūdes traģēdijā cietušajiem un viņu tuviniekiem palīdzību sniegs koordinēti, skaidroja "Ziedot.lv" komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne. Viņa norādīja, ka vēlmi palīdzēt nelaimē iesaistītajiem izteikuši daudzi, tāpēc ir jāvienojas par veidu kā vienoti un mērķtiecīgi palīdzēt cilvēkiem - jānovērš palīdzības dublēšanās un jānodrošina, lai cilvēkiem nebūtu jāstaigā pa vairākām vietām un jāprasa palīdzība.

Lai to izdarītu, pirmdien, 25.novembrī, plānota visu palīdzēt ieinteresēto pušu darba tikšanās. Šobrīd zināms, ka tajā piedalīsies Rīgas domes, Labklājības ministrijas, "Ziedot.lv" un "Maxima" pārstāvji. Tikšanās laikā arī tiks lemts, kurš un kā administrēs cietušajiem saziedoto naudu.

Pl.11:57 - Piedūmojums veikalā "Iki", kurš atrodas 100 metru attālumā no "Maximas" ir likvidēts. Kā ziņo VUGD savā "Twitter" kontā, bija aizdegusies apsildes ierīce, no kā arī bija parādījies neliels piedūmojums.

Pl.11:56 - Svētdien sociālajā tīklā "Twitter" Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ziņoja, ka vienam no Zolitūdes traģēdijā cietušajiem ugunsdzēsējiem nepieciešamas B rēzus pozitīvās grupas asinis. Vēlāk VUGD informēja, ka asiņu tomēr pietiek.

Šobrīd visu grupu asins krājumi Latvijā ir pietiekamā daudzumā.

Pl.11:35 - Valsts policija publisko Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo personu sarakstu.

Pl.11:18 - Kā ziņo radio Baltkom korespondents, Zolitūdē, 100 metru no "Maximas" aizdegās "Iki" veikals. Kā pastāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inga Vetere, patlaban veikalā ir vērojams neliels piedūmojums, uz notikuma vietu devas divas glābēju mašīnas. Pie veikala sāk pulcēties cilvēki, bet no ārpuses dūmus nevar redzēt.

Pl.11:07 - Zolitūdes traģēdijā dzīvību nav zaudējis neviens bērns, svētdien intervijā LTV apstiprināja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītājs Armands Ploriņš. Nelaimē ir cietis tikai viens bērns, kurš šobrīd turpina ārstēties Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Pārējo cietušo vecums ir 20 līdz 40 gadi.

Ploriņš arī svētdien atzina, ka izredzes atrast izdzīvojušos negadījuma vietā praktiski nav - pirmkārt, zemās gaisa temperatūras dēļ, otrkārt, ņemot vērā līdz šim bojā gājušo gūtās ar dzīvību nesavienojamās traumas. NMPD vadītājs arī skaidroja, ka no visiem traģēdijā cietušajiem 11 jeb vairāk nekā trešā daļa ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki, kas parāda risku, kāds pastāv, strādājot nelaimes vietā.

Traģēdijā gājuši bojā trīs VUGD darbinieki. Vēl četri atrodas slimnīcā, no tiem divi ļoti smagā stāvoklī, kas nozīmē, ka mediķi cīnās par viņu dzīvību, piebilda Ploriņš.

Pl.11:05 - Valsts policija ir sākusi notikuma vietas apskati un lietisko pierādījumu izņemšanu. Pēc tam, kad pierādījumi tiks savākti, tiks nozīmētas nepieciešamās ekspertīzes. Pagaidām policija piesaistījusi Latvijas vadošos speciālistus, tostarp Rīgas Tehniskās universitātes vadošos profesorus. Kad tiks lemts par ekspertīžu nozīmēšanu, policija izlems, kādus materiālus nodot ekspertīzēm un vai ekspertīzēs piesaistīt ārvalstu ekspertus.

Valsts policijas izmeklēšana par Zolitūdes traģēdijas iemesliem ir sākuma stadijā. Policija saistībā ar traģēdiju, kas prasījusi vismaz 54 cilvēku dzīvības, ir sākusi krimināllietu un izmeklēšanu. Policijas pamatversija ir, ka lielveikals sagruvis, jo pieļauti pārkāpumi būvniecības procesā. Pamatversijai ir izvirzītas trīs apakšversijas - pārkāpumi pieļauti projekta izstrādē, pārkāpumi notikuši būvniecības laikā vai arī jumta konstrukciju pārslodze notikusi zaļā jumta izbūves laikā.

Pl.10:55 - Nevienam no Zolitūdes traģēdijā cietušajiem veselības stāvoklis nav pasliktinājies, bet gan uzlabojies, pastāstīja Veselības ministrijas (VM) Komunikācijas nodaļas vadītāja Egita Pole. Viņa gan atzina, ka vairāku cietušo stāvoklis joprojām ir smags, tomēr vērtējams kā stabils.

Šobrīd slimnīcās turpina ārstēties 19 traģēdijā cietušie. Kopumā slimnīcās bija vērsušies 39 cilvēki, no tiem 29 pacientus slimnīcās nogādāja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, bet desmit pēc palīdzības vērsās paši.

Pl.10:53 - Aktīvus glābšanas darbus sagruvušajā "Maxima" lielveikalā Zolitūdē plānots atsākt svētdien pēcpusdienā. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvis Kristaps Eklons pastāstīja, ka primāri glābēji pārmeklēs vietas, kuras vēl nav pārbaudītas un kur zem drupām vēl var būt cilvēki.

Tajās vietās, kur varētu būt cilvēki, sienas virsū nebrucinās, nodrošinās stabilu vidi un drupas pārmeklēs, ar rokām pārcilājot būvgružus. Eklons atkārtoti uzsvēra, ka papildspēki VUGD nav nepieciešami, glābēju un tehnikas dienestam pietiek, bet ierobežojošais faktors ir salīdzinoši nelielā teritorija, kurā ar kontrolētu risku iespējams veikt glābšanas darbus.

Pl.10:51 - Valsts policijas vadītājs Ints Ķuzis uzsvēra, ka pazudušo septiņu cilvēku skaitā ir visi, kas pēdējās dienās policijā ir pietikti kā pazuduši neatkarīgi no pazušanas vietas, līdz ar to reāli drupās aprakto cilvēku varētu būt mazāks.

Līdz svētdienas rītam zem Zolitūdes lielveikala "Maxima" gruvešiem ir atrasti 54 traģēdijā bojāgājušie, kuri visi ir atpazīti, līdz ar to Valsts policija svētdien plāno publiskot bojāgājušo sarakstu.

Glābēji sestdienas vakarā pēc jumta trešā nogruvuma nolēma līdz svētdienas rītam pārtraukt glābšanas darbus sagrautajā lielveikalā "Maxima" Zolitūdē, jo veikala konstrukcijas apdraud darbu veicējus. Pašlaik tiek plānots darbus atsākt svētdienas pēcpusdienā, pakāpeniski brucinot nedrošās konstrukcijas, kas apdraud glābēju dzīvības.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītājs Armands Ploriņš ar nožēlu ir atzinis, ka iespējas zem gruvešiem atrast vēl kādu izdzīvojušo līdzinās nullei. "Vērtējot situāciju, kādas ar dzīvību nesavietojamas traumas bija guvuši līdz šim bojā gājušie, atrast vēl kādu izdzīvojošo nav iespējams," piebilda Ploriņš.

Komentāri 2
Jānispirms 5 gadiem
Labvakar, atvainojiet tiko pienāca informācija par Zolitūdes Veikala ''Maxima'' darbinieci Vitu ka viss ir kārtībā.
Jānispirms 5 gadiem
Labvakar,es vēlētos zināt kur varētu atrast pazudušo sarakstu no Zolitūdes traģēdijas.Intresējos par ''Zolitudes MAXIMA'' veikala darbinieci Vitu,jo viņa ir ''TIKAI ŠOBRĪD ATPAZĪTA'',viena no pēdējām atrastajiem mirušajiem.