Traģēdija Zolitūdē: Ēku nenojauks, kamēr nebūs atrasti visi pierādījumi (Teksta tiešraide), Mixnews.lv

Traģēdija Zolitūdē: Ēku nenojauks, kamēr nebūs atrasti visi pierādījumi (Teksta tiešraide)

фото

Kriminālziņas | 2013. gada 25. novembrī plkst. 18:42

Aizvadītajā naktī glābēji turpināja strādāt Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās, bet neviens jauns traģēdijas upuris netika atrasts, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Viktorija Šembele.

Pl.20:01 - traģēdijas lielveikalā "Maxima" ekspertīzes veikšanai piesaistīto Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) ekspertu sastāvs būs zināms līdz šīs nedēļas beigām, un viens no ekspertiem ir augstskolas docents inženierzinātņu doktors, būvniecības eksperts Aigars Ūdris. Ekspertu grupa patlaban tiek komplektēta un tajā būs gan materiālu speciālisti, gan arī konstrukciju un korpusa pārbaudes speciālisti, kas ir vadoši inženieri šajās sfērās un ar pieredzi šādu pārbaužu veikšanā.

Pl.18:42 - Rīgas pilsētas būvvalde ir konstatējusi neatbilstības dokumentācijā trijos būvkompānijas "Re&Re" būvobjektos. Pārkāpumi dokumentācijā konstatēti trīs gadījumos - klīnikas "Gaiļezers" operāciju bloka rekonstrukcijas projektā Hipokrāta ielā 2, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēkas Krišjāņa Valdemāra ielā 10A rekonstrukcijas, restaurācijas un jaunbūves projektā, kā arī trīs daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku ar sociālajiem dzīvokļiem, veselības centru, Rīgas Sociālā dienesta teritoriālā centra un Rīgas Sociālā dienesta dienas centra projektā Imantas 8.līnijā 1a.

Savukārt ražošanas ēkas rekonstrukcijas par dzīvojamo māju ar birojiem un tirdzniecības telpām Brīvības ielā 193 būvdarbi nav uzsākti, bet daļa būvobjekta teritorijas nav nožogota. Būvvalde uzdevusi būvniekam nepilnības līdz trešdienai novērst. Ja tas netiks izdarīts, tad tiks lemts par būvdarbu apturēšanu.

Pl.18:40 - "Maxima Latvija" atzīst saistību ar Zolitūdē sagruvušā veikala telpu iznomātāju SIA "Tineo". "Maxima" pārstāvis Jānis Beseris norāda, ka "Tineo" ir saistīts ar "Maxima Latvija" tādējādi, ka tās mātesuzņēmumu "Vilniaus Prekyba" un "Tineo" pārvalda viena un tā pati persona Nerijus Numavičs. Viņš skaidro, ka "Maxima Latvija" īpašnieks ir "Maxima Grupa", kura pieder "Vilniaus Prekyba".

Beseris skaidro, ka tā teritorija, kurā tika izbūvēta pazemes autostāvvieta, vieta, kurā tiek būvēta daudzstāvu dzīvojamā māja, kā arī tirdzniecības ēkas jumts joprojām pieder SIA "Homburg Zolitūde". Tāpat visus tālākos būvniecības darbus, kas saistīti ar šīm teritorijām, veic "Homburg Zolitūde".

Pl.18:37 - "Galactico" tirdzniecības centru attīstītājs SIA "Linstow Center Management" ("Linstow") atzīst, ka pērn oktobrī tirdzniecības centrā "Alfa" iebruka uzņēmuma "Re&Re" būvēts jumts 90 kvadrātmetru platībā, biznesa portālam "Nozare.lv" apliecināja "Linstow" pārstāve Evija Ansonska. Viņa pastāstīja, ka negadījums "Alfā" pērn notika divos posmos. Vispirms 5.oktobra rītā pirms darba laika vētrā tika norauta tirdzniecības parka fasāde, kā rezultātā naktī uz 6.oktobri iebruka jumts.

"Veikalā strādājošo un klientu informēšana nebija nepieciešama, jo negadījumi notika pēc darba laika," šī fakta noklusēšanu gada garumā skaidroja Ansonska.

Pl.18:04 - sagruvušā lielveikala "Maxima" projekta attīstītājs - "Homburg" grupa - Zolitūdes traģēdijā cietušo un viņu tuvinieku atbalstam ziedojis 50 000 eiro jeb 35 140 latu, informēja "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta. "Homburg" arī solījis turpmāku atbalstu bērnu, kuri traģēdijā zaudējuši abus vai kādu no vecākiem, izglītībai.

Kā informēja "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta, īpašais "Ziedot.lv" ziedojumu konts turpinās darboties vēl vismaz divas nedēļas, bet vēlāk plānots izveidot specializētus kontus, piemēram, cietušo izglītībai vai ārstniecībai. Kad tieši ziedojumu vākšana noslēgsies, Dimanta nemācēja teikt.

Pl.17:11 - pirmdien pl.15:40 VUGD pabeidza glābšanas un meklēšanas darbus sabrukušā "Maxima" veikala teritorijā. Glābēji pārmeklējuši visu sabrukušā veikala teritoriju un jaunus bojāgājušos pirmdien vairs nav atraduši.

Pirmdien no rīta bija atlicis pārmeklēt vēl divas vietas, kas tika paveikts. Pēc tam, kad ugunsdzēsēji bija pārmeklējuši visas sabrukušās konstrukcijas, notikuma vietu vēlreiz pārstaigāja kinologi ar suņiem. Patlaban notiek aprīkojuma savākšana, pēc kuras glābēji dosies prom no notikuma vietas.

Pl.16:53 - pēc pārbaudes veikšanas Rīgas pilsētas būvvaldē tiks lemts par būvvaldes vadītāja Ingusa Vircava atbilstību ieņemamajam amatam, pirmdien preses konferencē teica Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC). Vispirms pašvaldības Audita un revīzijas pārvalde veiks pārbaudi par pašlaik sešiem no amata atstādinātajiem būvvaldes darbiniekiem, bet pēc pārbaudes rezultātu saņemšanas tiks izvērtēta Vircava atbilstība amatam.

Vircavs sacīja, ka atkāpties no amata būtu pats vieglākais, ko viņam pašlaik darīt. Taču, ņemot vērā, ka viņš nav piedalījies lēmumu pieņemšanā saistībā ar veikala "Maxima" būvniecības projektu Zolitūdē, viņš ir nolēmis turpināt nodrošināt būvvaldes darbu, lai tiktu veikti visi nepieciešamie darbi gan saistībā ar būvvaldes funkcijām, gan ar nepieciešamajām pārbaudēm.

Pl.16:28 - Kā pirmdien preses konferencē informēja Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC), Rīgas pilsētas būvvalde pārbauda, vai plaisas "Prisma" veikala griestu sijās neapdraud apmeklētājus.

Pl.16:07 - vairāku Vidzemes pašvaldību būvvalžu darbinieki lielākoties ir ieguvuši augstāko bakalaura vai augstāko maģistra līmeņa izglītību arhitekta vai būvinženiera specialitātē, turklāt nereti ieguvuši arī sertifikātus savā nozarē, aģentūra LETA noskaidroja, aptaujājot vairāku pašvaldību būvvaldes.

Valmieras būvvaldē strādā seši darbinieki, ieskaitot lietvedības sekretāri. Kā apgalvoja būvvaldē, visiem sešiem darbiniekiem ir atbilstoša augstākā izglītība un lielākā daļa ir sertificēti darbinieki. Darbinieki ir ieguvuši attiecīgi zemes ierīkotāja, būvinspektora, arhitekta, teritorijas plānotāja un būvinženiera izglītību. Kā norādīja būvvaldē, patlaban cilvēkresursi paredzētajiem pienākumiem ir atbilstoši.

Pl.15:56 - Pēc tam, kad ir ieslēgusies ugunsdrošības signalizācija, objekta apsargam vispirms ir jāveic pārbaude, nevis jāsāk tūlītēja evakuācija vai jāsauc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, biznesa portālam "Nozare.lv" norāda apsardzes uzņēmuma SIA "Koblenz drošība" valdes priekšsēdētājs Raivis Terinks.

Viņš sacīja, ka vispārpieņemti principi paredz, ka objekta apsardzei - ja tādas nav, tad administrācijai - jānoskaidro ugunsdrošības trauksmes vieta un jāpārbauda tās cēloņi. Proti, vispirms ir jānoskaidro, kas ir noticis. Ja konstatēts apdraudējums, jāsāk evakuācija un, ja iespējams, tad dzēšanas darbi.

"Uzskatu, ka ir pareizi, ja gadījumā kādā telpā ieslēgusies ugunsdrošības signalizācija, kāds uz turieni dodas, piemēram, lai sliktākajā gadījumā no piedūmojuma palīdzētu evakuēties cilvēkiem. Vai arī lai ātri nodzēstu, piemēram, degošu papīrgrozu un nepieļautu uguns izplatīšanos pa visu ēku. Vai arī lai konstatētu, ka notikusi viltus trauksme," skaidro Terinks.

Pl.15:55 - ārzemju ekspertu iesaiste ir vienīgais veids, kā noskaidrot, kas patiesībā izraisījis Zolitūdes nelaimi, uzskata bijušais Lielbritānijas Tirdzniecības kameras Latvijā (LTKL) priekšsēdētājs Kamerons Grīvzs. Kā viņš norādīja aģentūrai LETA, ārzemju eksperti ir jāiesaista, un tas ir jādara drīz, jo tas ir vienīgais pieņemamais veids, kā noteikt, kas notika Zolitūdē un kurš ir saucams pie atbildības.

"Iesaistītie eksperti, protams, nedrīkst būt saistīti ar Latvijas būvniecības nozari. Man, tāpat kā citiem, ir aizdomas, ka nedz Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC), nedz būvinženieru savienība nevar būt pilnīgi objektīva un caurskatāma, vērtējot šo nacionālo traģēdiju," pauda Grīvzs.

Pl.15:54 - Ģenerālprokuratūra Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas procesa uzraudzībai piesaistījusi trīs Rīgas tiesu apgabala prokuratūras prokurorus - Jekaterinu Kušakovu, Ando Skalbi un Agri Skradaili, sacīja Ģenerālprokuratūras pārstāve Aiga Šēnberga. Kušakova un Skradailis uzraudzībai norīkoti no pirmdienas, 25.novembra, savukārt Skalbe bijis piesaistīts jau 22.novembrī.

Pl.15:52 - Zolitūdes traģēdijā cietušie tiks atbalstīti pēc katram cilvēkam vai ģimenei izstrādāta individuāla plāna un atbalsts tiks sniegts ilgtermiņā, pirmdien preses konferencē skaidroja Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāre Ieva Jaunzeme.

Ir apzināti 83 cilvēki, kuriem vai kuru ģimenēm ir vajadzīga palīdzība - tie ir 29 cietušie un 54 bojā gājušo tuvinieki vai ģimenes. Visas atbalsta sniegšanā iesaistītās puses vienojušās, ka Rīgas dome - tās Sociālais dienests - būs tā institūcija, kas nodrošinās koordinētu un individuālajām vajadzībām atbilstošu atbalstu, tostarp minēto plānu izstrādi, traģēdijā cietušajiem un viņu tuviniekiem.

Pl.15:25 - būvfirma SIA "Re&Re" patlaban cenšas noskaidrot Zolitūdē notikušās traģēdijas iemeslus. Ja tiks pierādīta būvuzņēmēja vaina, "Re&Re" ir gatavs uzņemties pilnu atbildību, teikts uzņēmuma izplatītajā paziņojumā.

"Re&Re" pilnībā sadarbojas ar visiem traģēdijas cēloņu izmeklēšanā iesaistītajiem dienestiem: atbildīgajiem dienestiem esam nodevuši visu ar projektu saistīto dokumentāciju 21.novembra vakarā. "Re&Re" valdes priekšsēdētājs Ainārs Pauniņš piektdien, 22.novembrī, piedalījās Ministru kabineta (MK) ārkārtas sēdē - sniedzot MK skaidrojumus un visu tajā brīdī pieejamo informāciju par traģēdiju.

Pl.15:21 - bez Zolitūdē būvējamā daudzdzīvokļu nama, kuram blakus sabruka lielveikals, "Homburg" grupa Latvijā attīsta vēl vairākus projektus, kuru īstenošanai dibināti atsevišķi uzņēmumi. "Firmas.lv" informācija liecina, ka Nīderlandē reģistrētais "Homburg Eastern Europe Fund" fonds Latvijā ir īpašnieks uzņēmumiem SIA "Homburg Zolitude", SIA "Homburg Baldone" un SIA "Homburg Vejavas", kas attīsta projektus Zolitūdē, Baldonē un Rīgā, Purvciemā.

Netālu no Baldones tiek attīstīts objekts industriālām vajadzībām, šim projektam patlaban sagatavots tehniskais projekts. Savukārt Purvciemā tiek attīstīts dzīvokļu komplekss, un šis projekts ir saņēmis būvatļauju, liecina "Homburg" grupas Lietuvas uzņēmuma mājaslapā publicētā informācija.

"Homburg Zolitude" ir attīstītājs daudzstāvu dzīvokļu ēkai Zolitūdē, kur sabruka pirmās būvniecības kārtas laikā blakus izbūvētais lielveikals un bojā gāja 54 cilvēki. "Homburg" jau informēja, ka pagaidām neturpinās Zolitūdes projekta otrās kārtas būvniecību, kamēr nebūs noskaidroti traģēdijas apstākļi.

Pl.14:45 Būvdarbu laikā, kas notika uz lielveikala "Maxima" jumta, tirdzniecības centram bija jāpārtrauc darbs, tā radio Baltkom ēterā teica slimnīcas "Gaiļezers" konstruktors - projektētājs Viktors Braginskis.

Pl.14:45 Ja salīdzina Latvijas un Amerikas izmērus, tad pēc proporcijas sanāk, ka mūsu 54 bojāgājušie ASV ir astoņi tūkstoši cilvēku, kas ir salīdzināms ar 11.septembra traģēdiju," intervijā radio Baltkom teica Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa.

Pl.14:43 Atstādināti ir būvvaldes darbinieki - Būvniecības kontroles pārvaldes Rīgas pilsētas būvinspekcijas galvenā būvinspektore Aija Meļņikova, Būvniecības kontroles pārvaldes Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietnieks Jānis Balodis, Arhitektūras pārvaldes Arhitektu nodaļas vadītāja Inga Šuldrika, Arhitektūras pārvaldes Arhitektu nodaļas vadītāja vietniece Lolita Sarma, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperte Marika Treija un bijušais Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs, pašlaik būvvaldes vadītāja vietnieks Andis Cinis.

Pl.14:23 - Kā radio Baltkom pavēstīja Valsts prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne, Zolitūdes traģēdijā bojāgājušais ugunsdzēsējs kaprālis Sergejs Ižiks pēc viņa mātes lūguma tiks apglabāts atsevišķi. Atgādinām, ka varasistādes trešdien, 27.novembrī, Rīgas Doma baznīcā rīko atvadīšanos no Zolitūdes traģēdijā bojāgājušajiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbiniekiem. Māte lūdza prezidentu atvest dēlu pie viņas (viņa dzīvo 50 kilometrus no Rīgas) un apglabāt viņu atsevišķi, kā arī pasaukt ksendzu.

Pl.13:52 - plaisas "Prisma" veikala griestu sijās, kuras pēc Zolitūdes traģēdijas bija pamanījis un nofotografējis kāds no veikala apmeklētājiem, neapdraud cilvēku dzīvību, biznesa portālam "Nozare.lv" apliecināja tirdzniecības centra "Domina Shopping" direktore Ilze Brazeviča. Viņa skaidroja, ka plaisas veikala sienās ir kosmētiskas un tās radušās dekoratīvajā reģipsī. Tāpat šīs plaisas nerada draudus nesošajām konstrukcijām.

"Šorīt pārbaudi veica Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji. Nekādi draudi ne apmeklētājiem, ne nesošajām ēkas konstrukcijām netika konstatēti," uzsvēra Brazeviča.

Bažas par plaisām griestu sijās "Domina Shopping" izvietotajā veikalā "Prisma" pauda kāds mikroblogošanas vietnes "Twitter" lietotājs Oskars Kupics.

Pl.13:43 - juristi atbalsta lielāku sabiedrības piesaisti Zolitūdē notikušās traģēdijas izmeklēšanā, minot, ka sabiedrība un objektīvi eksperti var iesaistīties gan neatkarīgi, gan arī realizēt to oficiālā veidā. Advokāts Saulvedis Vārpiņš aģentūrai LETA norādīja, ka tik traģiska notikuma izmeklēšanā ir jābūt iesaistītiem vislabākajiem izmeklētājiem un prokuroriem no visas Latvijas.

Vārpiņš arī uzsvēra, ka šajā lietā ir jābūt atbildībai "no augšas līdz apakšai", cīnoties ar Valsts prezidenta pieminēto amorfo sistēmu, norādot, ka ir jāizseko visu iesaistīto pieņemtie lēmumi, tostarp "Maxima" darbinieku atbildība, jo negadījums ir "sistēmas vaina".

Pl.13:38 - Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) uzskata, ka ir lietderīgi ekspertīžu veikšanai saistībā ar traģēdiju Zolitūdē piesaistīt ārvalstu ekspertus, savukārt iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP) pagaidām piesardzīgi vērtē šādu ierosinājumu.

Premjers pirmdien pēc atbildīgo dienestu uzklausīšanas atzina, ka ir jāvērtē iespēja piesaistīt ārvalstu ekspertus. Taču tas noteikti ir jādara procesa virzītājam, nevis politiķiem. Tas nepieciešams, lai viss būtu juridiski korekti un lai aizstāvība vēlāk to nevarētu izmantot savā labā. Tikmēr Kozlovskis pagaidām neredz nepieciešamību piesaistīt ārvalstu ekspertus. Viņaprāt, par to jālemj Rīgas Tehniskās universitātes ekspertiem, kas patlaban jau ir piesaistīti ekspertīžu veikšanai.

Pl.13:29 Zolitūdē notikušajā traģēdijā, visticamāk, vainojama kļūda būvprojektā, biznesa portālam "Nozare.lv" pieļāva Latvijas Būvinženieru savienības vadītājs Mārtiņš Straume. Viņš atzina, ka, iespējams, kļūda saistīta ar jau izskanējušo informāciju par problēmām ar kopņu savienojumiem. LBS pirmdien izveidoja speciālu komisiju, kas izvērtēs iesaistīto speciālistu pieļautās kļūdas un lems par viņu sertifikātu apturēšanu.

Pl.13:27 Mazumtirdzniecības uzņēmums SIA "Maxima Latvija" traģēdijā daļēji sagruvušā veikala telpas Zolitūdē īrēja no savulaik pašu dibināta uzņēmuma SIA "Tineo", liecina "Firmas.lv" informācija. "Tineo" dibināts 2012.gada 12.aprīlī. "Maxima Latvija" bija uzņēmuma īpašniece līdz 2012.gada 30.maijam, kad par "Tineo" īpašnieci kļuva Nīderlandē reģistrētā kompānija "Lincoln Land Erste B.V.", kas ir arī Lietuvā reģistrētā "Maxima Latvija" mātesuzņēmuma "Vilniaus Prekyba UAB" īpašniece.

Pl.13:10 Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanā piesaistīti aptuveni 40 izmeklētāji, žurnālistus informēja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP). Zolitūdes lielveikala sabrukšanas izmeklēšana ir prioritāra. Tiek prognozēts, ka izmeklēšanas darbu izmaksas būs lielas. Procesa virzītājs arī izlems par ārvalstu ekspertu pieaicināšanu.

Pl.12:55 Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) pirmdien izdevis rīkojumu no darba atstādināt sešus Rīgas Būvvaldes darbiniekus, kas parakstījuši dažādus ar pagājušajā ceturtdienā sabrukušā lielveikala "Maxima" ekspluatāciju saistītos dokumentus.

Pl.12:42 Zolitūdē sabrukušajā lielveikalā "Maxima" pirmdien plānots pabeigt pārbaudīt divus atlikušos sektorus, kuri atradās starp pirmo un otro nogruvuma vietu. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Viktorija Šembele aģentūrai LETA pastāstīja, ka VUGD ir pārmeklējis pašu bīstamāko vietu, kas radīja lielākās briesmas glābēju darbam, kā arī atkārtoti tika pārmeklēts pagrabs un noliktavas telpa. Patlaban ir palikuši divi nelieli sektori, kuri vēl ir jāpārbada, lai varētu pārliecināties, ka tur neatrodas cilvēku mirstīgās atliekas. Pēc pārbaudes meklēšanas darbi tiks pabeigti pavisam.

Pl.12:06 Laikā, kad tika noslēgts līgums par Zolitūdes lielveikala "Maxima" būvniecību, projektā jumta sijas jau bija divdaļīgas. "Mēs noslēdzām līgumu par būvniecības darbu veikšanu un saņēmām projektu, kurā jumta metāla sijas jau bija divdaļīgas ar stiprinājumiem. Sākotnējais projekts ar viengabala jumta sijām pie "Re&Re" nemaz nav nonācis," būvfirmas SIA "Re&Re" biznesa attīstības un komunikācijas vadītāja Mārīte Straume. Pirmajā būvniecības kārtā "Re&Re" sāka strādāt 2010.gada augustā-septembrī, un objekts tika nodots 2011.gada oktobrī.

Pl.11:50 Zolitūdes traģēdijā cietušo un viņu tuvinieku atbalstam līdz pirmdienas pl.11:00 saziedoti vairāk nekā 353 000 latu, informē "Ziedot.lv".

Pl.11:43 Valsts prezidents Andris Bērziņš klusuma brīdī nolika ziedus traģēdijas vietā Zolitūdē.

фото

Pl.11:41 Trīs dienās mājas atraduši 32 mājdzīvnieki no pansijas "Ulubele", tostarp 12 dzīvnieki, kuri zaudējuši saimniekus Zolitūdes traģēdijā. Kopumā "Ulubelē" bija 12 mājdzīvnieki - suņi un kaķi -, kuri palika bez saimniekiem pēc šīs nelaimes, bet patlaban visi šie dzīvnieki atraduši jaunus saimniekus. Vienlaikus nevar izslēgt, ka patversmē varētu nonākt vēl kādi dzīvnieki, kuri zaudējuši saimniekus pēc šīs traģēdijas.

Pl.11:29 Rīgas domē opozīcijā esošo partiju "Vienotība" un "Visu Latvijai!"-TB/LNNK deputāti kopīgā pieprasījumā lūdz Rīgas domes priekšsēdētāju Nilu Ušakovu (SC) iekļaut otrdien, 26.novembrī, Rīgas domes darba kārtībā jautājumu par "Maxima" traģēdijas cēloņiem un uzaicināt uz domes sēdi Rīgas pilsētas būvvaldes vadītāju Ingusu Vircavu, Rīgas pilsētas būvinspekcijas un būvfirmas "Re&Re" pārstāvjus, kā arī projekta būvuzraugu, lai sniegtu informāciju par to, vai būvniecības procesā ievēroti visi normatīvi.

Pl.11:24 Divi glābēji, kuri cieta otrajā nogruvumā lielveikalā Maxima, joprojām ir ļoti smagā stāvoklī, radio Baltkom pastāstīja Neatliekamās palīdzības dienesta vadītājs Armands Ploriņš.

Pl.11:19 Tiesībsargs Juris Jansons radio Baltkom saka, ka Tiesībsarga birojs pievērsīs uzmanību situācijai apsardzē, kas sargā sabiedriskas ēkas.

Pl.10:58 Zolitūdē notikušās traģēdijas tirdzniecības centra ēkas paliekas netiks pilnībā demontētas līdz brīdim, kamēr netiks savākti visi nepieciešamie pierādījumi krimināllietas izskatīšanai. Pierādījumu vākšana tika sākta uzreiz pēc traģēdijas. Ēka netiks nojaukta, kamēr visi pierādījumi netiks atrasti.

Pl.10:26 Šobrīd visu ārstniecības iestāžu pieprasījumu pēc asinīm Valsts asinsdonoru centrs (VADC) var nodrošināt pilnībā, tomēr, ņemot vērā asiņu ierobežoto derīguma termiņu, centrs aicina donorus nākt pēc nedēļas vai divām, lai palīdzētu sagatavot asins krājumus garajām Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienām.

Pl.10:24 Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) pirmdien pie sevis sasaucis Zolitūdes traģēdijās izmeklēšanā iesaistītos dienestus, aģentūrai LETA pastāstīja premjera preses sekretārs Mārtiņš Panke.

Uz tikšanos aicināti izmeklētāji, policijas un prokuratūras pārstāvji, kas ziņos par izmeklēšanas statusu, par to, ko patlaban dara, kas ir izdarīts un par plāniem - ko darīs.

Tikšanās notiks pl.12:00 Ministru kabinetā.

Pl.09:48 Zolitūdes traģēdijā cietušā bērna veselības stāvoklis pakāpeniski uzlabojas. Piecgadīgajam puisītim vēl vismaz nedēļu būs jāpaliek slimnīcā. "Bērnam ir smadzeņu satricinājums. Šajā gadījumā galvenais ir miers," sacīja speciāliste.

Negadījumā ir cietusi arī bērna mamma, kura patlaban ārstējas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, un piebilda, ka tieši tāpēc bērnam būtu labāk palikt ārstēties slimnīcā, kur viņš saņem arī psiholoģisku palīdzību.

фото

Pl.09:22 Labklājības ministrijā (LM) no pirmdienas sāk darboties konsultatīvais tālrunis 67021555, uz kuru zvanot Zolitūdes traģēdijā cietušie un bojā gājušo tuvinieki var konsultēties par iespējām saņemt sociālās un medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus, kā arī tehniskos palīglīdzekļus. Tālrunis strādās katru darba dienu no pl.8.30 līdz 17.

Pl.09:02 Vairumam Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā ievietoto Zolitūdes traģēdijā cietušo cilvēku veselības stāvoklis ir stabils, tomēr par divu pacientu dzīvībām ārsti vēl cīnās.

Pl.08:22 Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās glābējiem atlicis pārbaudīt pēdējo aptuveni 20 kvadrātmetru teritoriju, lai pārliecinātos, vai tajās neatrodas vēl kāda cilvēka mirstīgās atliekas, Latvijas Radio sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP).

Ministrs pieļāva iespēju, ka glābšanas darbus izdosies pabeigt šīs dienas laikā, ja nenotiks vēl kāds nekontrolēts nogruvums. Pašlaik glābšanas darbi notiek no ēkas otras puses, kur svētdien ar speciālu tehniku tika izgrauzts caurums, jo ēkas priekšpusē situācija joprojām ir draudīga, - sijas ir nedrošas, uz tām atrodas betona bluķi, tas apdraud glābējus.

Pl.08:15 Pirmdien pl.10 visā Latvijā būs klusuma brīdis, lai pieminētu Zolitūdes traģēdijā bojāgājušos. Valsts karogi pacelti sēru noformējumā.

Kā ziņots, līdz šim Zolitūdes veikala "Maxima" drupās atrastas 54 cilvēku mirstīgās atliekas. Pēdējais līķis no gruvešiem tika iznests sestdien ap plkst.18. Amatpersonas paudušas cerību, ka vēl vairāk upuru atrasti netiks, turklāt arī teorētiski šāda iespēja ir sarukusi līdz minimumam.

21.novembrī, iebrūkot lielveikala "Maxima" griestiem, Zolitūdē bojā gāja vismaz 54 cilvēki, tostarp trīs ugunsdzēsēji, bet vēl vairāki desmiti guva smagus savainojumus.

Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas. Lai pieminētu šīs traģēdijas upurus, šodien plkst.10 visā Latvijā paredzēts klusuma brīdis.

Komentāri