Vai pašdziestošās cigaretes glābj dzīvības?, Mixnews.lv

Vai pašdziestošās cigaretes glābj dzīvības?

фото

Kriminālziņas | 2013. gada 14. janvārī plkst. 11:22

"Cik cilvēku dzīvības gada laikā izglābušas pašdziestošās cigaretes?" - atbildes uz šo jautājumu nav, skaidro Latvijas radio.

Pērn Latvijā bijis pēdējā desmitgadē mazākais ugunsgrēkos bojāgājušo skaits. Ugunsdzēsēji labo statistiku skaidro ar citiem apstākļiem, nevis pašdziestošajām cigaretēm, kuras ir obligātas visās Eiropas Savienības valstīs. Briseles diktēta pāreja uz pašdziestošajām cigaretēm notika pirms vairāk nekā gada, lai samazinātu ugunsgrēku skaitu. Ierobežotas papīra degšanas īpašības un iestrādāts šķēršļu joslas apdzēš šīs cigaretes, ja tās netiek aktīvi smēķētas. Pētījumi rāda, ka pašdziestošās cigaretes spēj samazināt nāves gadījumus par vairākiem desmitiem procentu.

Taču to, kā prognozes uz papīra piepildās dzīvē, neviens nespēj pateikt. Ugunsdzēsēji lēš, ka aizmigšana ar kūpošu cigareti zobos vainojama trešdaļā nāvju ugunsnelaimēs. Parasti šādi mirušie lietojuši arī alkoholu.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Oskars Āboliņš Latvijas radio stāstījis, ka tik maz ugunsgrēkos nav miruši pēdējos 10 gadus. Āboliņš to skaidro ar to, ka cilvēki kļūst gudrāki. Bez nopietna pētījuma neesot iespējams novērtēt pašdziestošo cigarešu ietekmi uz ugunsgrēku statistiku.

Ugunsgrēku iemeslus nosaka Valsts policija, taču statistikas ailēs par nepareizu apiešanos ar uguni cigarešu klātbūtne netiek pieminēta. To zina tikai katrs izmeklētājs. Taču skaidrs, ka pašdziestošās cigaretes Latvijā spēj izglābt krietni mazāk dzīvības, jo daudzi smēķē kontrabandas ražojumus.

Kaut arī nelegālais tabakas tirgus pāris gados ir samazinājies no aptuveni 50% līdz 30%, tas aizvien ir augstākais rādītājs Eiropas Savienībā, stāsta "British American Tobacco" pārstāve Marita Jansone.

Ugunsdzēsēji pieļauj, ka ticams skaidrojums ugunsgrēkos bojāgājušo skaita kritumam ir tas, ka cilvēku valstī kļuvis mazāk.

Foto: no vietnes travelnews.lv

Komentāri