KNAB rosina saukt pie kriminālatbildības 18 personas par kukuļošanu RD Satiksmes departamentā, Mixnews.lv

KNAB rosina saukt pie kriminālatbildības 18 personas par kukuļošanu RD Satiksmes departamentā

фото

Kriminālziņas | 2014. gada 15. janvārī plkst. 11:28

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai 2012.gada februārī uzsāktā kriminālprocesa materiālus saistībā ar iespējamo Rīgas domes Satiksmes departamenta Kontroles dienesta amatpersonu kukuļošanu, ierosinot kriminālvajāšanas uzsākšanu pret piecām amatpersonām un 13 privātpersonām, aģentūru LETA informēja KNAB pārstāve Inta Šaboha.

Izmeklēšanas gaitā iegūto pierādījumu kopums dod pamatu KNAB izmeklētājam uzskatīt, ka Kontroles dienesta amatpersonas ilgstošā laika periodā rīkojās pretēji dienesta interesēm un pieņēma prettiesiskus mantiskus labumus - kukuļus - no autopārvadātāju pārstāvjiem, lai kukuļdevēju interesēs pienācīgi neveiktu kontroles pienākumus, nekonstatētu pārkāpumus, nepiemērotu sodus par pārkāpumiem vai par tiem piemērotu mazākus sodus.

Kontroles dienesta amatpersonas pieņēmušas kukuļus kopsummā par 3757,32 eiro jeb 2646 latiem.

Līdztekus pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka viena amatpersona ļaunprātīgi izmantojusi dienesta stāvokli, rīkojusies pretēji dienesta interesēm un samazinājusi līgumsodu apmērus atsevišķu autopārvadātāju interesēs, tādējādi radot zaudējumus pašvaldībai 6049,2 eiro jeb 4260 latu apmērā.

KNAB izmeklētājs rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret 18 personām par kukuļņemšanu, kukuļa piesavināšanos, starpniecību kukuļošanā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un kukuļdošanu.

KNAB norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dišlere aģentūrai LETA sacīja, ka departaments nav saņēmis informāciju no KNAB par konkrēto kriminālprocesu un iesaistītajām amatpersonām, pret kurām ierosināta kriminālvajāšana, līdz ar to plašāki komentāri netiek sniegti.

"Detalizētāku informāciju sniegsim, kad būsim saņēmuši pilnvērtīgu informāciju no tiesībsargājošajām iestādēm," norādīja Dišlere.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) aģentūrai LETA sacīja, ka četras no minētajām amatpersonām, uz kurām krita aizdomas par iespējamiem pārkāpumiem, Satiksmes departamentā vairs nestrādā. Vienai personai KNAB 2013.gada martā atcēlusi aizliegumu ieņemt noteiktu amatu.

"Kontroles dienests ir reformēts, lai tā darbība būtu maksimāli caurskatāma. Es ceru, ka tiesībsargājošo institūciju darbības šajā lietā būs rezultatīvas un vainīgie saņems sodu," piebilda Ušakovs.

Dišlere savukārt atkārtoja, ka Satiksmes departamentam nav informācijas, kuri četri cilvēki atbrīvoti no amatiem departamentā. "Mēs varam tikai nojaust, bet konkrēti nezinām," sacīja departamenta pārstāve.

Jau ziņots, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 2012.gada februārī sāka kriminālprocesu pret Rīgas pašvaldības amatpersonām par kukuļņemšanu saistībā ar pārvadājumu kontroles neveikšanu. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecināja, ka Rīgas domes Satiksmes departamenta Kontroles dienesta amatpersonas regulāri ilgākā laika posmā pieņēmušas kukuļus no autopārvadātājiem par to, lai amatpersonas pienācīgi neveiktu pārvadājumu kontroles funkcijas - nefiksētu pārkāpumus un par tiem nepiemērotu sodus vai piemērotu mazākus sodus kukuļdevēju interesēs.

Kriminālprocesā iegūtie pierādījumi bijuši pietiekami, lai KNAB izmeklētājs atzītu piecas esošās un bijušās Kontroles dienesta amatpersonas par aizdomās turētajām ar kukuļošanu saistītu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā. Satiksmes departamenta kontroles dienests veic mikroautobusu, taksometru un kravas pārvadātāju kontroli Rīgā.

Kā ziņots, Latvijas Televīzija, atsaucoties uz neoficiālu informāciju, 2012.gada februārī ziņoja, ka Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersona par labvēlīgu lēmumu pieņemšanu saistībā ar pasažieru pārvadājumiem Rīgas pilsētā pieprasījusi kukuli, proti, veikt regulārus maksājumus kādai arodbiedrībai. Pretī solīts labvēlīgs lēmums "Rīgas satiksmes" konkursā par mikroautobusu pakalpojumu nodrošināšanu. No katra maksājuma seši lati tikuši noformēti kā Latvijas Apvienoto biedru arodbiedrības (LABA) biedra nauda, savukārt pārējā summa - kā atbalsts arodbiedrības kultūras un izklaides pasākumiem.

Tika ziņots, ka kopumā kukuļos samaksāti vismaz 150 000 latu. Ikmēneša maksājumi veikti no 2010.gada rudens līdz 2012.gada beigām. No astoņām firmām, kas tobrīd darbojās tirgū, visticamāk, aptuveni puse prasītos kukuļus arī devusi. Savukārt pret tiem uzņēmumiem, kuri atteikušies maksāt minēto iemaksu, Satiksmes departaments piemērojis dažādas sankcijas neadekvātu sodu veidā, piemēram, sodot šoferus par smēķēšanu, pārāk lielu pasažieru skaitu u.c., ziņoja LTV. Gadu mijā kukuļotāji esot "uzmesti" - 25 miljonus latu vērtais līgums par mikroautobusu iepirkumu noslēgts ar pilnsabiedrību "Rīgas mikroautobusu satiksme", kas saistīta ar e-talona ieviesēju, "Rīgas satiksmes" labi atalgoto darbinieku un partijas "Gods kalpot Rīgai!" biedru Aleksandru Brandavu.

Foto: reitingi.lv

Komentāri