Zolitūdes traģēdija: Izmeklēšanas eksperiments varētu notikt marta otrajā pusē, Mixnews.lv

Zolitūdes traģēdija: Izmeklēšanas eksperiments varētu notikt marta otrajā pusē

фото

Kriminālziņas | 2014. gada 15. janvārī plkst. 13:51

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā izmeklēšanas eksperiments sagruvušajā "Maxima" lielveikalā varētu notikt marta otrajā pusē, savukārt ekspertīzes pirmie secinājumi varētu būt vasarā, trešdien Saeimas Pieprasījumu komisijā atzina Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins.

Viņš pastāstīja, ka patlaban nolīgtā būvfirma veic sagruvušā lielveikala konstrukciju nostiprināšanu, lai policisti kopā ar ekspertiem varētu pilnvērtīgi turpināt vākt pierādījumus.

Izmeklēšanas eksperimentā speciālisti pētīs lielveikala nesalūzušo kopņu slodzi un tāpat tiks pētīta nepārlūzušo betona plākšņu izturība.

"Lielveikalā ir palikušas pāris kopnes, kas ir analoģiskas tām kopnēm un konstrukcijām, kas sabruka. Lielveikala projektēšanas laikā tām nebija paredzēta noslogošana. Līdz ar to tiks radīta droša vide, lai eksperti varētu salikt zinātnisko tehniku un imitēt un mērīt to slodzi, pie kuras kopnes pārlūzīs. Pēc tam notiks pārējās darbības, piemēram, nesabojāto konstrukciju noņemšana. Ir palikušas arī veselas betona plāksnes, jo daļa no tām traģēdijas brīdī pārlūza. Speciālisti ar šīm plāksnēm eksperimentēs un pētīs ugunsizturību un mitrumizturību," norādīja Grišins.

Policija jau iepriekš paziņojusi, ka būs nepieciešama ārvalstu laboratoriju piesaistīšana. Šonedēļ izmeklētāji bija devušies uz Poliju, lai pētītu poļu kolēģu pieredzi līdzīgas traģēdijas iemeslu šķetināšanā.

Policija arī cer iegādāties modernu tehnoloģiju, ar kuras palīdzību tiek radīta notikuma vietas apskate 3D versijā. Iespējams, šādas tehnoloģijas izmantošana atvieglos lietas izmeklēšanu un iztiesāšanu. "Nākotnē lūgsim atbalstu šo tehnoloģiju iegādei, proti, notikuma vietas apskate 3D versijā, kur ar speciālu aparatūru tiek fiksēta notikuma vieta, lai pēc tam datorā gan eksperti, gan iztiesāšanas stadijā pētītu objektu. Ar šādu aparatūru iespējams izmērīt attālumus un citus parametrus. Iespējams, tas atvieglos izmeklēšanu un iztiesāšanu, lai cilvēki varētu paskatīties, kas tad dabā bija pēc tās traģēdijas un kā visa notikuma vieta izskatījās," norādīja Grišins.

Policija no savas puses darot visu iespējamo, lai pēc iespējas saprātīgā laikā atšķetinātu traģēdijas iemeslus. Nekas netiek aizkavēts, taču ekspertīžu veikšana, kas ir zinātnes jautājums, ir pietiekami laikietilpīga un arī veikala konstrukciju nostiprināšana prasīs laiku. Policija joprojām izmeklē visas iepriekš izvirzītās versijas.

"Pēc optimistiska skatījuma eksperiments varētu būt marta otrajā pusē. Attiecīgi eksperti pētīs un varbūt pirmie provizoriskie secinājumi par parametriem, ķīmiskiem sastāviem metālam, betonam un visam pārējam varētu būt vasarā. Eksperti uzskata, ka ātrāk fiziski tas nav iespējams, jo tas ir zinātniskais darbs," norādīja Grišins.

Grišins arī neizslēdz, ka krimināllietas izmeklēšanas gaitā varētu tikt izdalīti atsevišķi kriminālprocesi, piemēram, par cilvēku neevakuēšanu brīdī, kad skanējusi signalizācija, amatpersonu iespējamo nolaidību vai kādiem citiem iespējamiem noziegumiem.

Aizdomās turēto šobrīd nav un arī aptuveno iespējamo aizdomās turēto skaitu Kriminālpolicijas priekšnieks atturējās minēt. Traģēdija ir vairāku faktoru kopums, kur vairāki cilvēki pielikuši savu roku un tikai izmeklēšana noteiks, kurš faktors bija noteicošais.

Tāpat šobrīd esot naivi cerēt, ka lielveikala būvniecībā iesaistītās personas sadarbosies ar izmeklēšanu. "Šīs personas zemapziņā nojauš, ka statuss kriminālprocesā tām var mainīties, līdz ar to ir naivi cerēt, ka viņas sadarbosies ar izmeklēšanu sev par sliktu un palīdzēs policijai iegūt pierādījumus. Daudzas personas ir jau noalgojušas advokātus," norādīja Grišins.

Kā ziņots, deputāti uz trešdienas Pieprasījumu komisijas sēdi uzaicināja Valsts policijas (VP) vadību, lai uzklausītu informāciju par Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas gaitu.

Deputāti vēlējās uzzināt, kā virzās izmeklēšana un kas līdz šim ir izdarīts. "Secinājumus izdarīs tiesa, bet mēs vienkārši vēlamies, lai viss ritētu uz priekšu," aģentūrai LETA iepriekš sacīja Pieprasījumu komisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (RP).

Jau ziņots, ka VP Zolitūdes traģēdijas krimināllietā izņēmusi vairākus desmitus tūkstošu dokumentu un vairāk nekā 80 informācijas nesējus. Sagruvušā lielveikala teritorijas ārējā daļa ir attīrīta no būvgružiem. Policijas darbinieki turpinās apsargāt traģēdijas vietu līdz brīdim, kad notikuma vietā būs pabeigtas visas nepieciešamās procesuālās darbības un ēka nodota īpašnieka rīcībā.

Izmeklēšanas procesā ļoti svarīgi ir iekļūt šobrīd nedrošajā ēkā, lai izņemtu vēl trūkstošos lietiskos pierādījumus, kā arī veiktu eksperimentu, kas būs ekspertīzes sastāvdaļa. Lai to paveiktu, nepieciešama konstrukciju nostiprināšana, jo pašlaik atrašanās ēkā ir bīstama dzīvībai. Kad konstrukcijas būs nostiprinātas, darbu notikuma vietā varēs sākt arī būveksperti.

Kopumā policija ekspertīžu veikšanā piesaista 11 ekspertu grupas no Latvijas. Nepieciešamības gadījumā ekspertīžu veikšanas procesā tiks izmantotas ārvalstu laboratorijas un to speciālisti. Tāpat norit sadarbība ar Polijas kolēģiem pieredzes apmaiņā pēc līdzīgas traģēdijas, lai analizētu izmeklēšanas procesu, veiktās ekspertīzes un to rezultātu izmantošanu dažādās izmeklēšanas stadijās.

Kriminālprocesa gaitā izmeklēšanas grupas vadītāja pakļautībā darbojas 46 izmeklētāji, papildus tikuši piesaistīti vairāk nekā 40 policijas darbinieku atsevišķu kriminālprocesuālo darbību veikšanai - cietušo personu apzināšanai, dokumentu izpētei un procesuālai noformēšanai.

Izmeklēšanā joprojām rūpīgi tiek izskatītas versijas gan par iespējamām kļūdām ēkas projektā, gan par iespējamiem pārkāpumiem ēkas pirmās un otrās kārtas būvdarbu procesā. Tiek vērtēta arī būvdarbus uzraugošo institūciju un apsaimniekotāju amatpersonu rīcība gan saistībā ar ēkas projektu un būvniecību, gan ekspluatāciju.

Jau ziņots, ka pērn 21.novembrī Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, sabrūkot lielveikalam "Maxima", gāja bojā 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Valsts policija sākusi kriminālprocesu par būvniecības noteikumu pārkāpšanu. Par šādu noziegumu maksimālais sods ir brīvības atņemšana līdz četriem gadiem. Policija norādījusi, ka likumdevējam par šādu noziegumu nav iespējas labot sodu bardzības ziņā.

Komentāri