Pērn no nelikumīgas aprites izņemti vairāk nekā 100 000 litru alkohola, Mixnews.lv

Pērn no nelikumīgas aprites izņemti vairāk nekā 100 000 litru alkohola

фото

Kriminālziņas | 2014. gada 29. janvārī plkst. 19:12

Tiesībsargājošās iestādes - Valsts ieņēmumu dienests, Valsts policija un Valsts robežsardze - pagājušajā gadā no nelikumīgas aprites izņēmušas aptuveni 310 850 litru degvielas un aptuveni 114 600 litru dažādu alkoholisku dzērienu, liecina Finanšu ministrija sniegtā informācija Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai.

No nelikumīgas aprites izņemtās degvielas lielākā daļa bijusi dīzeļdegviela. Vislielākais degvielas daudzums ir izņemts iekšzemē - Valsts policijas īstenoto kontroles pasākumu ietvaros ir izņemts 251 100 litru degvielas jeb 81% no kopējā izņemtās degvielas daudzuma.

Dīzeļdegviela veido vislielāko naftas produktu īpatsvaru no kopējā izņemtās degvielas daudzuma. VID informācija par degvielas mazumtirdzniecību liecina, ka pagājušā gadā turpinās iepriekšējā gadā novērotā tendence - palielinās dīzeļdegvielas un autogāzes realizācijas daudzums, savukārt benzīna realizācijas daudzums samazinās.

Pagājušā gadā ir saglabājusies tendence ievest valstī degvielu no trešajām valstīm ar komerciāliem transportlīdzekļiem, izmantojot normatīvajos aktos noteiktos atbrīvojumus no muitas maksājumiem, lai vēlāk nelikumīgi to realizētu iekšējā tirgū.

Šim nolūkam tiek izveidoti uzņēmumi, kuri nomā vai patapina privātpersonām piederošu ar nestandarta vai papildu degvielas tvertnēm aprīkotu autotransportu, lai valstī ievestu degvielu, uzrādot dažādu uzņēmumu apstiprinātas ceļazīmes, galvenokārt par pasta pakalpojumiem.

Šādiem uzņēmumiem veikti auditi, kā rezultātā dažiem no tiem apturēta saimnieciskā darbība. Arvien jauni uzņēmumi, lai apietu akcīzes preču ievešanas ierobežojumus, dibināti ne tikai Latgales reģionā, bet arī Rīgā.

Vislielākais alkoholisko dzērienu daudzums ir izņemts iekšzemē - Valsts policija pagājušajā gadā kopumā atsavinājusi vairāk nekā 80 000 litru alkohola. No visa izņemtā alkohola lielāko daļu veido brāga, kandža un spirta/ūdens šķīdumi.

Kā norāda tiesībsargi, alkoholisko dzērienu legālās aprites kopējais daudzums palielinās. Vislielākais palielinājums ir alkoholisko kokteiļu, raudzēto dzērienu un degvīna grupās - pavisam par 596 400 litriem. Ievērojams realizācijas daudzuma samazinājums konstatēts visu veidu vīniem - pavisam par 537 300 litru.

Degvīns ir uzskatāms par augsta riska alkoholisko dzērienu, kura aizvietošana ar viltojumiem un nerūpnieciskiem aizstājējiem līdz šim bijusi visintensīvākā. Kopš 2009.gada, kad degvīna realizācijas daudzuma samazinājums bija vislielākais, šī tendence katru gadu ir samazinājusies, bet 2013.gadā pirmo reizi pēdējo piecu gadu laikā ir konstatēta pozitīva tendence.

Degvīna legālā patēriņa daudzuma stabilizēšanās kombinācijā ar alkoholisko dzērienu legālo realizācijas daudzuma kopējo palielinājumu 20013.gadā liecina par alkoholisko dzērienu legālā tirgus atveseļošanos.

Palielinoties nodokļiem alkoholiskajiem dzērieniem Krievijā, ir samazinājies Krievijas mazumtirdzniecības tīklos legāli iegādātā un kontrabandas ceļā valstī ievestā alkohola daudzums.

Pagājušā gadā piefiksēti gadījumi, kad, valstī legāli ievedot stipro alkoholu, muitas dienestiem tika iesniegti nepatiesas ziņas saturoši dokumenti saistībā ar preču daudzumu, kā rezultātā netika nomaksāti nodokļi pilnā apmērā un daļa no ievestā alkohola daudzuma realizēta iekšējā tirgū nelegāli.

Komentāri