Par finanšu tirgus noziegumiem turpmāk draudēs vismaz četru gadu cietumsods, Mixnews.lv

Par finanšu tirgus noziegumiem turpmāk draudēs vismaz četru gadu cietumsods

фото

Kriminālziņas | 2014. gada 4. februārī plkst. 19:55

Turpmāk par īpaši nopietniem finanšu tirgus noziegumiem dalībvalstu tiesu sistēmās būs jāparedz vismaz četri gadi ieslodzījumā, to nosaka otrdien Eiropas Parlamentā (EP) pieņemtā direktīva.

Direktīva izstrādāta ar mērķi atjaunot uzticēšanos Eiropas Savienības (ES) finanšu tirgiem un uzlabot ieguldītāju aizsardzību, aģentūru LETA informēja EP Informācijas biroja Latvijā preses sekretāre Marta Rībele.

"Ar šodienas balsojumu mēs palīdzam visu dalībvalstu tiesu sistēmām stingrāk vērsties pret ļaunprātībām finanšu tirgos. Šis ir pirmais likums, kas pieprasa visā ES paredzēt kriminālsodu par tirgus ļaunprātīgu izmantošanu. Var gadīties, ka nesenais "Libor" manipulāciju skandāls nebūs pēdējais - apsūdzības par manipulācijām pašlaik izskan arī naftas, gāzes un ārvalstu valūtas maiņas tirgos," norādīja deputāte.

Arlēna Makkartija, kas atbildīga par parlamenta nostājas sagatavošanu. Jaunos tiesību aktus deputāti pieņēma ar 618 balsīm "par", 20 "pret" un 43 "atturoties".

"Noziedzniekiem, kas iedzīvojas no tirgus manipulācijām vai darījumiem, kuros izmantota iekšējā informācija, nevajadzētu ļaut tikt cauri vienīgi ar administratīvo sodu. Esmu gandarīta, ka mans priekšlikums šādos gadījumos paredzēt vismaz četrus gadus cietumsoda, palicis direktīvas galīgajā redakcijā.

Rādot iedzīvotājiem, ka finanšu tirgus noziegumi saņem bargu un taisnīgu sodu, mēs atgūsim sabiedrības uzticēšanos finanšu tirgiem. Jaunie noteikumi arī palīdzēs atbildīgajām iestādēm efektīvāk izmeklēt un tiesāt šādus noziegumus, jo prasa veikt personāla apmācību un nodrošināt pietiekamus resursus, kā arī ļauj paplašināt jurisdikciju, ja tas nepieciešams, lai cīnītos ar pārrobežu noziegumiem," norādīja otra par direktīvu atbildīgā EP deputāte Emīne Bozkurta.

Jaunie tiesību akti paredz stingrākus kriminālsodus, cita starpā ieslodzījumu par nopietniem tirgus izmantošanas gadījumiem, piemēram, nelikumīgu informācijas atklāšanu, darījumiem, kuros ļaunprātīgi izmantota iekšēja informācija, kā arī minēto noziegumu kūdīšanu, atbalstīšanu vai līdzdalību tajos.

Lai nodrošinātu minēto sodu piemērošanu visas ES mērogā, katrai dalībvalstij tās tiesību aktos būs jāparedz prasība tiesnešiem notiesāt maksimālā soda saņēmējus ar ne mazāk kā četriem gadiem cietumā par nopietnākajiem iekšējās informācijas ļaunprātīgas izmantošanas vai tirgus manipulācijas gadījumiem un ne mazāk kā divus gadus par informācijas neatļautu atklāšanu.

Jaunie noteikumi saskaņo nodarījumu definīcijas un par tiem piespriežamos sodus.

Tirgus manipulācijas, par kurām jāpiespriež vismaz četri gadi cietumsoda, ietver darījumus vai rīkojumus, kas sniedz nepareizas vai maldinošas norādes par finanšu instrumenta piedāv

Komentāri