Arī Talsu rajona tiesa ierosina lietu saistībā ar Zolitūdes traģēdiju, Mixnews.lv

Arī Talsu rajona tiesa ierosina lietu saistībā ar Zolitūdes traģēdiju

фото

Kriminālziņas | 2014. gada 8. februārī plkst. 12:52

Talsu rajona tiesā 31.janvārī ierosināta vēl viena lieta par vairāku miljonu eiro piedziņu saistībā ar pērn novembrī Zolitūdē notikušo traģēdiju, aģentūru LETA informēja tiesā.

Atbildētājiem ir dotas 30 dienas paskaidrojumu sniegšanai.

Arī Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā ierosināta lieta prasībā par vairāku miljonu eiro piedziņu saistībā ar pērn novembrī Zolitūdē notikušo traģēdiju. Arī Rīgas rajona tiesā 29.janvārī ierosināta lieta pēc traģēdijā cietušo pieteikumiem. Prasībā ir septiņi atbildētāji - SIA "Maxima Latvija", SIA "Re&Re", SIA "Homburg Zolitude", SIA "Tineo", Rīgas dome, arhitektu firma "Kubs" un SIA "HND Grupa".

Prasības pieteikumi par kopējo summu 350 miljoni eiro tika iesniegti Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā, Rīgas rajona tiesā, Zemgales priekšpilsētas tiesā un Talsu rajona tiesā, aģentūru LETA iepriekš informēja biedrībā "Esi atbildīgs!". Centra rajona tiesa pieteikumu atstāja bez virzības trūkumu novēršanai, bet pieteikuma iesniedzēji nolēma nenovērst trūkumus, lai pieteikums tiktu citam tiesnesim.

Prasība pret Rīgas domi tiek celta tādā apmērā, kā tas noteikts Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu likuma 14.panta trešajā daļā, proti, 28 457 eiro apmērā, jo ar prasību vēlas sodīt nevis nodokļu maksātājus, bet gan konkrētas juridiskas personas.

Tika norādīts, ka gadījumā, ja pilnībā tiks apmierinātas šīs prasības un par labu prasītājiem tiks piedzīta visa summa, tad 90% no šīs summas jeb 315 miljonus eiro prasītāji ziedos labdarībai Latvijas bērniem, ugunsdzēsējiem, policistiem, mediķiem, skolotājiem, pensionāriem un arī citiem, kuri rūpējas par drošu, taisnīgu un godīgu Latviju.

Turklāt šīs nav pēdējās prasības. "Mēs turpināsim celt citu prasību pēc citas, lai kaut vai šādā veidā apgrūtinātu atbildētāju ikdienu un kaut vai šādā veidā atgādinātu viņiem par viņu lomu Zolitūdes traģēdijā," norādīts "Esi atbildīgs!" paziņojumā.

Rīgas apgabaltiesa mēneša sākumā noraidīja pieteikumu par prasības nodrošinājumu - četru atbildētāju kustamas un nekustamas mantas apķīlāšanu - Zolitūdes traģēdijā cietušo prasības lietā par 100 miljonu latu (142,3 miljonu eiro) piedziņu no "Maxima" lielveikala būvētājiem, attīstītājiem un Rīgas domes. Prasītāji bija lūguši apķīlāt tirgotāja SIA "Maxima Latvija", būvuzņēmuma "Re&Re", sagruvušās ēkas īpašnieka SIA "Tineo" un ēkas attīstītāja SIA "Homburg Zolitūde" mantu. Pieteikums nebija vērsts pret Rīgas domi.

Prasītāju pārstāvis zvērināts advokāts Aldis Gobzems informēja, ka pirmā no prasībām iesniegta trīs cietušo privātpersonu vārdā, lūdzot piedzīt 50 miljonus latu (71,14 miljonus eiro) par labu vienam, 40 miljonus latu (56,91 miljonu eiro) par labu otram, kā arī desmit miljonus latu (14,23 miljonus eiro) par labu trešajam cietušajam.

Uz norādi, ka policijas veiktā izmeklēšana Zolitūdes traģēdijas lietā nav noslēgusies un vainīgie nav notiesāti, Gobzems atbildēja, ka krimināllietā tiek noskaidrota konkrēta fizisko personu atbildība, bet šajā gadījumā tiek runāts par juridisko personu atbildību.

"Līdzšinējā tiesu prakse ir apliecinājusi, ka faktiski nevis mums ir jāpierāda, ka viņi kaut ko nav izdarījuši, bet viņiem jāpierāda, ka viņi visu izdarījuši pareizi. Civiltiesībās šādas lietas kontekstā ir pavisam apgriezts pretējs pierādīšanas pienākums. Ja krimināllietā notiesās konkrētu personu, tad attiecīgās juridiskās personas varēs pret to vērsties ar regresa prasību," norādīja advokāts.

Advokāts argumentē, ka ikvienam ir tiesības uz taisnīgu kompensāciju tiesību aizskāruma gadījumā. Likums nosaka, ja cilvēks gājis bojā, tā tuviniekiem ir tiesības saņemt kompensāciju. Likums ir paredzējis tiesības uz analogu kompensāciju ne tikai nāves, bet arī sakropļojuma vai citādu fizisku vai emocionālu sāpju gadījumā.

Jau ziņots, ka pērn 21.novembrī, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Komentāri