Pētījums: Mazāk izglītoti darbinieki biežāk gatavi piesavināties darba devēja mantu , Mixnews.lv

Pētījums: Mazāk izglītoti darbinieki biežāk gatavi piesavināties darba devēja mantu

фото

Kriminālziņas | 2013. gada 22. janvārī plkst. 12:01

Nonākot finansiālās grūtībās, uzņēmuma resursus piesavinātos vairāk nekā puse aptaujāto ar pamatizglītību, teju 34% iedzīvotāju ar vidējo vai vidējo speciālo izglītību un 27,3% ar augstāko izglītību, liecina pētījumu centra SKDS un apsardzes kompānijas "Grifs AG" veiktā pētījuma rezultāti.

Ekonomiskās situācijas pasliktināšanās biežāk pamudinātu vīriešus negodīgai rīcībai, nevis sievietes ‒ darba devēja mantu piesavinātos 36,6% vīriešu un 26,4% sieviešu, secināts pētījumā.

Savukārt, salīdzinot rādītājus starp iedzīvotājiem pēc nodarbošanās veida, nonākot ekonomiski sarežģītā situācijā, visnelojālākie pret darba devēju būtu iedzīvotāji, kas veic fizisku darbu, (44,2%) un bezdarbnieki (gandrīz 40%).

Savukārt salīdzinoši godīgāki ir pensionāri un jaunās māmiņas bērna kopšanas atvaļinājumā, no kuriem tikai piektā daļa izšķirtos par darba devēja mantas piesavināšanos.

"Grifs AG" valdes loceklis Ainars Bundulis atzina, ka pētījuma rezultāti liecina, ka iedzīvotāji nav gatavi jauniem ekonomiskiem triecieniem.

"Cilvēkus var iedalīt cīnītājos un pa straumi peldētājos. Pētījuma rezultāti liecina, ka ir gana daudz iedzīvotāju, kuri drīzāk piesavinātos darba devēja mantu, nevis finansiālo stabilitāti censtos nodrošināt citiem godīgākiem līdzekļiem. Līdz ar to var uzskatīt, ka mūsu sabiedrībā ir gana daudz pa straumei peldētāju. Šī tendence parāda, ka iedzīvotāji nav gatavi jauniem ekonomiskiem triecieniem, un valdības virsuzdevumam ir jābūt tautas labklājībai," sacīja Bundulis.

Viņš arī uzsvēra, ka neatkarīgi no organizācijas izmēra sistemātiska resursu piesavināšanās, piemēram, pildspalvu, papīra nešana uz mājām, studiju darbu un citu materiālu printēšana darbavietā, uzņēmumam var radīt ļoti lielus zaudējumus. "Manta un naudas piesavināšanās ir tikai viena no formām, kā darbinieki kaitē uzņēmumam. Darba kavēšana un nelietderīga darba laika pavadīšana, paviršība un neiedziļināšanās rada darba devējam vēl lielākus zaudējumus. Pasaules prakse liecina, ka tieši darbinieki rada uzņēmumam 70% no visiem zaudējumiem," pavēstīja "Grifs AG" vadītājs.

Bundulis norādīja, ka nereti darbinieki neapzinās savas rīcības sekas, tāpēc ļoti būtiski darba devējam izskaidrot katram darbiniekam, kāda ir viņa loma uzņēmumā un kā viņš palīdz sasniegt tā mērķus.

"Grifs AG" pieredze liecina, ka piedāvājot iztrūkumu novēršanas pakalpojumu, uzņēmuma darbībā neiesaistītu jeb neitrālu cilvēku kontrole nes daudz labākus rezultātus nekā uzņēmuma vadības vai darbinieku veiktās pārbaudes.

"Turklāt, piesaistot cilvēkus no malas, vadītājs nezaudē savu darbinieku pozitīvu vērtējumu, bet saglabā kontroli pār uzņēmumā notiekošo," paskaidroja "Grifs AG" vadītājs un piebilda, ka iztrūkumus novērtē Mobilās kontroles grupas pārbaudēs.

SKDS un "Grifs AG" aptaujā piedalījās 1005 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Foto: no vietnes arcadiapolice.blogspot.com

Komentāri