Zolitūdes traģēdijas lietā jau sodīta pirmā persona (Papildināts 21:23), Mixnews.lv

Zolitūdes traģēdijas lietā jau sodīta pirmā persona (Papildināts 21:23)

фото

Kriminālziņas | 2014. gada 10. martā plkst. 21:23

Papildināta visa ziņa

Saistībā ar Zolitūdes traģēdiju policija atklājusi viltotus ar būvniecību saistītus dokumentus un vainīgais sodu jau saņēmis, ziņo LETA.

Sodītais ir amatpersona privātā struktūrā, taču prokuratūra neatklāj viņa vārdu un pārstāvēto uzņēmumu, sacīja prokuratūras preses pārstāve Aiga Šēnberga. Tāpat netiek atklāts, kādus dokumentus amatpersona viltoja.

Viņa gan pastāstīja, ka saskaņā ar "Lursoft" datubāzes ziņām persona, kura viltoja dokumentus kāda uzņēmuma interesēs, ir uzņēmuma vienīgais dibinātājs un, viltojot dokumentus, faktiski rīkojās savās personiskajās interesēs, lai nemaksātu par sertificētā būvdarbu vadītāja pakalpojumiem.

Uzņēmuma saimnieciskā darbība tika apturēta, pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienesta pagājušā gada 21.jūnijā pieņemtu lēmumu. Šogad 24.februārī tika pieņemts lēmums par uzņēmuma saimnieciskās darbības izbeigšanu. Šo apstākļu dēļ netika lemts jautājums par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskai personai - konkrētajam uzņēmumam, norādīja Šēnberga.

Izmeklēšanā Valsts policija ir atklājusi, ka vairākiem dokumentiem, kas saistīti ar Priedaines ielas lielveikala būvniecības procesu, ir viltoti paraksti. Šobrīd parakstu viltotājs ir noskaidrots, un prokuratūra viņam jau piemērojusi sodu.

Dokumentu viltošanas fakts atklājās pēc tam, kad izmeklētāju grupa strādāja ar kratīšanās izņemtajiem dokumentiem un daži no tiem radīja aizdomas par iespējamu viltojumu, tādējādi apstiprinot bažas par būvniecības procesā bieži sastopamo formālo attieksmi.

Turpmākās izmeklēšanas darbības un veiktās ekspertīzes šīs aizdomas pastiprināja - uz dokumentiem bija viltots paraksts. Savā nodarījumā atzinās arī pati aizdomās turētā persona - 1952.gadā dzimis vīrietis.

Latvijas Televīzijas raidījuma "Panorāma" rīcībā esošā informācija liecina, ka minētie darbi varētu būt saistīti ar ēkas metāla siju montēšanu. Persona, kuras paraksts viltots, iespējams, bijis Andrejs Kuļešovs, kurš ir viens no septiņiem būvinženieriem, kuru sertifikātus pēc traģēdijas apturēja Latvijas Būvinženieru savienība, tomēr vēlāk viņa sertifikāta darbība tikusi atjaunota. Arī Būvinženieru savienībā Kuļešovs apgalvojis, ka viņa paraksts ar projektu saistītajos dokumentos ticis viltots.

Kā atklāj izmeklēšanas rīcībā esošie pierādījumi, minētie dokumentu viltojumi ir veikti 2011.gadā un ir saistīti ar objekta būvniecības pirmo kārtu. Lai nenovilcinātu šo izmeklēšanu un ņemot vērā, ka konkrētā nodarījuma formālais sastāvs pēc Krimināllikuma ir kvalificējams kā mazāk smags, tika pieņemts lēmums par šī nodarījuma izdalīšanu no kopējās Zolitūdes lietas izmeklēšanas.

17.februārī kriminālprocess par dokumentu viltošanu tika nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai. 27.februārī jau pieņemts prokurora priekšraksts par sodu 1920 eiro apmērā. Persona piespriesto sodu jau ir samaksājusi.

Par dokumentu viltošanu saņemtais sods neizslēdz iespēju šo personu saukt pie kriminālatbildības arī par citu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu saistībā ar Zolitūdes traģēdiju, ja izmeklēšanas gaitā tiks noskaidrots, ka šī persona tādus izdarījusi.

Pirmā persona šobrīd jau ir saņēmusi sodu par dokumentu viltošanu, bet izmeklēšana pamatprocesā turpinās. Policija noskaidros katras šī objekta projektēšanā, būvniecībā vai apsaimniekošanā iesaistītās personas iespējamo atbildības pakāpi saistībā ar smagajām sekām - ēkas sabrukšanu un cilvēku bojāeju.

Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas kriminālprocess ir apjomīgs un darbietilpīgs - vairāk nekā 47 izmeklētāju grupa strādā pie vairākiem desmitiem tūkstošu dokumentu, kas jau šobrīd apvienoti vairāk nekā 30 sējumos.

Izmeklēšanas gaitā joprojām rūpīgi tiek izskatītas versijas gan par iespējamām kļūdām ēkas projektā, gan par iespējamiem pārkāpumiem ēkas pirmās un otrās kārtas būvdarbu procesā. Tiek vērtēta arī būvdarbus uzraugošo institūciju un apsaimniekotāju amatpersonu rīcība gan saistībā ar ēkas projektu un būvniecību, gan ekspluatāciju, informēja VP.

Vēl 20.februārī VP priekšnieks Ints Ķuzis Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" paziņoja, ka traģēdijas krimināllietā aizdomās turētie varētu būt zināmi rudenī. Ķuzis joprojām neizslēdza, ka no krimināllietas tiks izdalīti atsevišķi kriminālprocesi.

Policija aprīlī cer pabeigt darbu lielveikala gruvešos, un tad varēs lemt par ēkas nodošanu apsaimniekotājiem.

Komentāri