Iespējams, kūlas dedzināšanas rezultātā nodegusi dzīvojamā māja, Mixnews.lv

Iespējams, kūlas dedzināšanas rezultātā nodegusi dzīvojamā māja

фото

Kriminālziņas | 2014. gada 12. martā plkst. 10:15

Otrdien Aglonas novada Kastuļinas pagastā, iespējams, tieši kūlas dedzināšanas rezultātā nodegusi apdzīvota dzīvojamā māja un saimniecības ēka, kuras degšanas platība bijusi 100 kvadrātmetri, aģentūru LETA

Kā informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD), uguns liesmas kūlas dedzināšanas rezultātā bija pārņēmušas arī mežu, kas dega pushektāra platībā.

Savukārt Līvānos, Meža ielā, kūlas dedzināšanas rezultātā nodega šķūnis, kurā atradās malka un kokmateriāli. Šķūņa degšanas platība bija 80 kvadrātmetri. Blakus šķūnim arī atradās dzīvojamā māja, kuru ugunsdzēsējiem no liesmām izdevās pasargāt. Sausā zāle degusi 300 kvadrātmetru platībā.

Daugavpils novada Demenes pagastā tika reģistrēti divi kūlas ugunsgrēki. Vienā no tiem sausā zāle degusi 35 hektāru platībā, tāpat liesmas pārņēmušas celtniecības vagoniņu trīs kvadrātmetru platībā un divas dārza mājas 20 kvadrātmetru platībā. No liesmām ugunsdzēsējiem izdevies izglābt neapsaimniekotu ēku, kuru liesmas skāra tikai viena kvadrātmetra platībā.

Savukārt otrā gadījumā kūla degusi 5000 kvadrātmetru platībā, kā arī šķūnis četru kvadrātmetru platībā.

Rēzeknes novada Vērēmu pagastā ugunsdzēsēji likvidējuši 19 hektāru lielu kūlas ugunsgrēku, kura rezultātā nodega arī dārza mājiņa 16 kvadrātmetru platībā. Krustpils novada Krustpils pagastā dega sausā zāle hektāra platībā, no tās aizdegusies arī pirts siena un nodegusi sausā tualete. Jelgavas novada Valgundes pagastā, kur liesmas apņēmušas piecus hektārus sausās zāles, ugunsdzēsējiem no liesmām izdevās nosargāt šķūni ar siena ruļļiem.

VUGD norāda, ka kūlas dedzināšanas rezultātā izceļas arī plaši mežu ugunsgrēki. Rēzeknes novada Sakstagala pagastā sausā zāle degusi divu hektāru platībā, bet mežs desmit hektāru platībā.

Kopumā aizvadītajā diennaktī VUGD saņēmis 171 izsaukumu. Dzēsts 141 ugunsgrēks, no kuriem 104 bijuši kūlas ugunsgrēki. VUGD veicis arī 18 glābšanas darbus, bet 12 izsaukumi bijuši maldinoši.

VUGD atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta un administratīvi sodāma. Tā apdraud cilvēku īpašumus, veselību un dzīvību. Kūlas dedzināšanas rezultātā izdeg lauki, nodeg ēkas un cieš vai pat iet bojā cilvēki. Kūlas dedzināšana nodara būtisku kaitējumu dabai un tās bioloģiskajai daudzveidībai.

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 179.panta 4.daļu par kūlas dedzināšanu piemēro naudas sodu fiziskajām personām no 280 līdz 700 eiro apmērā. Savukārt atbilstoši LAPK 51.panta 2.daļai par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 140 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām - no 700 līdz 2900 eiro.

Vienlaicīgi VUGD informē, ka atbilstoši ugunsdrošības noteikumiem zemes īpašniekiem jāveic nepieciešamie pasākumi, lai objekta teritorijā nenotiktu kūlas dedzināšana. Par šīs prasības pārkāpšanu VUGD atbilstoši LAPK 179.panta 1.daļai piemēro naudas sodu fiziskajām personām no 30 līdz 280 eiro apmērā, bet juridiskajām personām - no 280 līdz 1400 eiro.

Komentāri