Čalovskim par smagiem kibernoziegumiem ASV var draudēt 30 gadu cietumsods, Mixnews.lv

Čalovskim par smagiem kibernoziegumiem ASV var draudēt 30 gadu cietumsods (1)

фото

Kriminālziņas | 2013. gada 25. janvārī plkst. 11:01

Ja smagos kibernoziegumos apsūdzētais Imantas iedzīvotājs, bijušais Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) students Deniss Čalovskis tiks izdots ASV, tur viņam var draudēt pat 30 gadu cietumsods, aģentūrai LETA pastāstīja Čalovska advokāte Ilona Bulgakova.

Aizstāve uzsvēra, ka jautājums par Čalovska izdošanas pieļaujamību ASV vēl nav izlemts, nemaz nerunājot par viņa vainu.

1985.gadā dzimušais Čalovskis pēc ASV tiesībsargājošo iestāžu lūguma īstenotas speciālas operācijas laikā tika aizturēts savā dzīvesvietā Imantā pagājušā gada 4.decembrī. Lai jauno vīrieti pārsteigtu nesagatavotu, likumsargi viņa dzīvesvietā iekļuva, pa trosēm nolaižoties no daudzstāvu mājas jumta. Vēlāk tiesa Čalovskim kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, kurā viņš atrodas joprojām, pastāstīja advokāte.

Uz jautājumu, par kāda tieši nozieguma izdarīšanu Čalovskis tiek turēts aizdomās, Bulgakova precīzi atbildēt nevarēja. Viņa norādīja, ka nav skaidrs ne tas, kam Čalovskis nodarījis kaitējumu, ne tas, cik liels šis kaitējums bijis. "Šobrīd aizstāvības rīcībā ir nekonkrēta informācija un nekonkrētas apsūdzības," skaidroja advokāte.

Lai gan ziņu aģentūra AP vēstīja, ka ASV tiesībsargājošo iestāžu skatījumā Čalovskis par datorvīrusa "Gozi Virus" koda pilnveidošanu kā atlīdzību saņēmis 50 miljonus ASV dolāru (aptuveni 26,4 miljonus latu), Bulgakova aģentūrai LETA sacīja, ka tas ir maz ticams. Advokāte uzsvēra, ka Čalovskis, tāpat kā liela daļa iedzīvotāju, mitinās parastā Rīgas mikrorajona dzīvoklī un nekas neliecina, ka viņš būtu nopelnījis milzu naudu.

"Jebkurā gadījumā manā rīcībā nav informācijas, ka klients būtu negodīgā ceļā pelnījis naudu. Līdz aizturēšanai viņš bija oficiāli nodarbināts saskaņā ar darba līgumu," aģentūrai LETA skaidroja Čalovska advokāte. Bulgakova atklāja, ka jaunā vīrieša darbs bijis saistīts ar datoru pakalpojumu sniegšanu, taču nekonkretizēja, kurā tieši uzņēmumā vai iestādē viņš strādājis.

Kā ziņots, jautājumu par Čalovska izdošanas pieļaujamību ASV Latvijas Augstākā tiesa paredzējusi izskatīt 30.janvārī plkst.15, aģentūru LETA informēja tiesas preses sekretāre Baiba Kataja. Lai gan prokuratūra lēmumu par Čalovska izdošanu bija pieņēmusi jau iepriekš, tas tika pārsūdzēts.

Krimināllietu izmeklē ASV tiesībsargājošās iestādes, tāpēc Latvijas prokuratūra nav tiesīga atklāt apsūdzības būtību, aģentūrai LETA šonedēļ skaidroja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga.

lat.mixnews.lv jau ziņoja, ka ASV federālie prokurori trešdien izvirzīja apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš pazīstamas arī ar iesauku "Miami". Viņš no 2004. līdz 2008.gadam studējis informācijas tehnoloģiju zinātni RTU, taču pēc tam atskaitīts, aģentūrai LETA pastāstīja augstskolas pārstāvis Krišjānis Ozols.

ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa "Gozi Virus" radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Internetā publiski pieejamā informācija liecina, ka "Gozi Virus" ticis radīts, lai piekļūtu datiem par svešiem banku kontiem un pēc tam iztukšotu tos. Ar minēto vīrusu dators var tikt inficēts, atverot šķietami nekaitīgu "PDF" formāta failu.

Atsaucoties uz ASV tiesā nonākušajiem dokumentiem, aģentūra "Reuters" šonedēļ vēstīja, ka ar minētā datorvīrusa palīdzību no banku kontiem visā pasaulē izzagti vairāki miljoni ASV dolāru.

Komentāri 1
rogovpirms 6 gadiem
http://arstechnica.com/security/2013/01/how-the-feds-put-a-bullet-in-a-bulletproof-web-host/