Advokāte: Nav saprotams, par ko ASV apsūdz Latvijas datorspeciālistu Čalovski, Mixnews.lv

Advokāte: Nav saprotams, par ko ASV apsūdz Latvijas datorspeciālistu Čalovski (1)

фото

Kriminālziņas | 2013. gada 25. janvārī plkst. 19:53

Pagaidām nav saprotams, par ko īsti ASV tiesībsargājošās iestādes apsūdz Imantā dzīvojošo datorspeciālistu Denisu Čalovski, šodien preses konferencē pastāstīja viņa advokāte Ilona Bulgakova.

Aizstāve skaidroja, ka 2012.gada 4.decembrī Čalovska dzīvesvietā notikusī kratīšana viņu pamatīgi pārsteigusi. 1985.gadā dzimušais vīrietis bijis šokā, ieraugot, ka kāds izsit viņa dzīvokļa logu un iemet pa to granātai līdzīgu priekšmetu. Šī likumsargu iebrukuma rezultātā sadedzināta istabā esošā gultasveļa, salauzts galds, sabojāta signalizācija utt.

"Faktiski tika nodarīts nevajadzīgs kaitējums, kuru varēja arī nenodarīt," uzskata advokāte.

Aizturētais Latvijas pilsonis Imantas dzīvoklī mitinājies kopā ar saviem vecākiem, taču kratīšanas brīdī mājās bijis viens. Tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji no dzīvokļa izņēmuši Čalovska datoru, viņa vecāku datoru, kā arī cietos diskus un citus priekšmetus. Pats aizdomās turētais aizvests prom, bet dzīvoklis tikmēr atstāts neaizslēgts un neapsargāts, turklāt par Čalovska aizturēšanas faktu viņa tuviniekiem nav paziņots, preses konferencē klāstīja Bulgakova.

Advokāte pauda sašutumu par to, ka kratīšanā aktīvas darbības veikuši arī ASV izmeklēšanas iestāžu pārstāvji, lai gan Latvijas normatīvie akti paredz, ka gadījumā, ja tiek saņemts tiesiskās palīdzības lūgums no ārvalsts, tas jāizpilda Latvijas tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem, savukārt palīdzības prasītāji faktiski drīkst tikai būt klāt šajās darbībās, bet ne aktīvi tajās piedalīties. Bez tam Bulgakova ir sašutusi par to, ka sākotnēji Čalovskim nav bijusi iespēja sazināties ar advokātu.

Apsūdzības dokumentus aizturētais vīrietis saņēmis tikai 6.decembrī, kad tiesa lēmusi par viņa apcietināšanu, savukārt lēmums par apcietinājuma piemērošanu šajā gadījumā nav bijis pārsūdzams, skaidroja advokāte. Viņa uzsvēra, ka Latvijas un ASV gadījumā šī procedūra ievērojami atšķiras daudzos kriminālprocesuālos jautājumos. Pirmkārt, konkrēto apsūdzību pieņēma ASV zvērināto tiesa, nevis prokuratūra, kā tas būtu Latvijas gadījumā.

Kā ziņoja portāls Mixnews, ASV Federālā prokuratūra izvirzījusi apsūdzības kibernoziegumos trim ārzemniekiem, tostarp Latvijas pilsonim Denisam Čalovskim, kuri ar vīrusu inficējuši datorus Eiropā un Savienotajās Valstīs, nozogot miljoniem latu vērtas summas.

ASV varasiestādes par smagiem kibernoziegumiem kopā ar Čalovski apsūdz arī Krievijas pilsoni Ņikitu Kuzminu un Rumānijas iedzīvotāju Mihaju Paunesku. Čalovskis šo līdzapsūdzēto vārdus nekad agrāk nebija dzirdējis, preses konferencē apgalvoja viņa advokāte.

Aizstāve uzsvēra, ka neticami izklausās arī apsūdzībā paustais, ka 27 gadu vecumā pie saviem vecākiem dzīvojošais datorspeciālists, kuram pat nepieder neviens nekustamais īpašums, ar noziedzīgajām darbībām būtu nopelnījis 50 miljonus dolāru (26,4 miljonus latu).

Saskaņā ar ASV krimināltiesību normām, par vienu no apsūdzības pantiem Čalovskim draud 30 gadu cietumsods, taču Savienotajās Valstīs tiesa galīgo sodu mēdz noteikt, saskaitot sodus, kas piespriesti par dažādos apsūdzības pantos paredzētiem nodarījumiem, un līdz ar to Čalovskim ASV var draudēt pat 67 gadu cietumsods, lai gan vienā no advokātes rīcībā nonākušajiem dokumentiem šis maksimālā cietumsoda termiņš minēts vēl lielāks - 82 gadi.

Foto: dev.by, securitylab.ru, kvazar.net

Komentāri 1
Komentpirms 5 gadiem
Mums jābūt lepniem, ka mums ir tik augstas klases specialists, kā Čalovskis.