De facto: Pirms trim gadiem politiķi nevēlējās ierobežot spaisu , Mixnews.lv

De facto: Pirms trim gadiem politiķi nevēlējās ierobežot spaisu

фото

Kriminālziņas | 2014. gada 13. aprīlī plkst. 23:22

Jau 2011.gadā Saeimas Juridiskajā komisijā politiķiem bija iespēja uzsākt cīņu pret psihoaktīvo vietu izplatību, tomēr tika palaista garām lieliska iespēja sērgu ierobežot tās sākuma posmā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".

2011.gada 18.janvārī Saeimas Juridiskās komisijas sēdē savus argumentus par psihoaktīvo vielu izplatību izklāstīja Iekšlietu ministrijas pārstāvis Jānis Bekmanis, taču viņa teiktais tolaik neatrada dzirdīgas ausis.

"Aizvien lielāku popularitāti, īpaši jauniešu vidū, guva, tā saucamās sintētiskās narkotikas, kuras tiek izgudrotas un rodas ļoti ātri. No varas puses jābūt ne tikai kvalitatīvai, bet arī pietiekami ātrai reakcijai. Katra kavēšanās diena rada aizvien jaunus un jaunus lietotājus. Tad visādiem līdzekļiem, tostarp arī ar šiem likuma grozījumiem, tas ir jānovērš," 2011.gada janvārī sacīja Iekšlietu ministrijas pārstāvis Jānis Bekmanis.

Tolaik Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja Ilma Čepāne norādīja: "Lai nodotu šo kompetenci ministru kabinetam, ir jābūt ārkārtīgi būtiskiem argumentiem, ļoti būtiskiem argumentiem. Es sapratu, ka jūs galvenokārt miniet, ka te ir tie ātrumi un popularitāte šīm narkotikām, bet tas ir daudziem noziegumiem."

Tagad, trīs gadus vēlāk, šie argumenti ir pietiekami, lai deputāti aizdomātos un sāktu rīkoties. 2011.gadā pret likuma grozījumiem, kas ierobežotu legālo narkotiku izplatību, balsoja 75 deputāti, arī tie, kas tagad ar putām uz lūpām cīnās par spaisa ierobežošanu. Tolaik par [spaisa ierobežošanu] bija tikai divi – Valentīns Grigorjevs ("Saskaņas Centrs") un Māris Kučinskis ("Par Labu Latviju"). Starp tiem, kas balsoja pret, ir gan valsts prezidents Andris Bērziņš, veselības ministre Ingrīda Circene, "Saskaņas centra", "Vienotības", ZZS deputāti.

Ilma Čepāne tagad atzina, ka toreiz deputāti nav sapratuši bīstamību un spaisa izplatība nav bijusi tik milzīga, lai pieņemtu likumprojektu. Savukārt Valērijs Agešins atrunājās, ka "tagad ir sarežģīti spriest no pozīcijām, kā būtu, ja būtu".

Trešdien stājās spēkā kriminālatbildība par psihoaktīvo vielu tirdzniecību,un šobrīd vairs nedarbojas neviena legālo narkotiku bodīte, taču, kā eksperimentā noskaidroja "De facto" augu maisījumus var iegādāties uz ielas.

Komentāri