Aiztur naudas atmazgātāju grupējumu, kura dalībnieces piekopušas greznu dzīvesveidu, Mixnews.lv

Aiztur naudas atmazgātāju grupējumu, kura dalībnieces piekopušas greznu dzīvesveidu

фото

Kriminālziņas | 2013. gada 15. martā plkst. 14:38

Finanšu policijas pārvalde (FPP) aizturējusi vērienīgu PVN izkrāpēju un naudas atmazgāšanas grupējumu, kura dalībnieces piekopušas greznu dzīvesveidu, proti, izmantojušas luksusa preces un augstas klases automašīnas, ziņo LETA.

Kā informēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Sabiedrisko attiecību daļā, šogad februārī FPP sāka kriminālprocesu pret organizētu noziedzīgo grupējumu, kas Rīgas teritorijā laikā 2012.gada janvāra, turpinot arī 2013.gadā, izvairījās no nodokļu nomaksas lielā apmērā un legalizēja noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus.

Grupējums darbojās celtniecības, augļu un dārzeņu vairumtirdzniecības nozarē, kā arī nodarbojās ar saimniecības preču pirkšanu un pārdošanu, tādējādi nenomaksāta PVN veidā nodarot zaudējumus valsts budžetam teju divu miljonu latu apmērā.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas shēmā iesaistīti vairāk nekā 20 reāli strādājoši uzņēmumi un 32 uzņēmumi ar fiktīva uzņēmuma pazīmēm. Pastāv aizdomas, ka shēmā iesaistīto reāli strādājošo uzņēmumu patiesais skaits varētu būt pat trīsreiz lielāks, taču pārējo reāli strādājošo uzņēmumu iespējamā līdzdalība noziegumā vēl tiks vērtēta izmeklēšanas gaitā.

Grupējumu veidoja septiņas personas - trīs organizatori un četri atbalstītāji. Divas no trim organizatoriem ir 1960. un 1970.gadā dzimušas sievietes, kuru greznais dzīvesveids - ikdienā izmantotās luksusa preces, dārgi mobilie tālruņi, augstas klases automašīnas - liecināja par dzīvesveida neatbilstību oficiālajiem ienākumiem.

Četrām personām - vienam atbalstītājam un trim organizatoriem - šobrīd piemērots aizdomās turamās personas statuss. Viena no organizatorēm atrodas apcietinājumā, bet pārējām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Izmeklētāji noskaidrojuši, ka grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas "klienti" savās pievienotās vērtības nodokļa atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru.

Lai legalizētu noziedzīgi iegūtos līdzekļus un tie nonāktu noziedzīgās darbības organizatoru un shēmas "klientu" rīcībā, naudas līdzekļi par faktiski nenotikušajiem darījumiem tika pārskaitīti uz shēmā iesaistīto uzņēmumu norēķinu kontiem ne tikai Latvijas, Lietuvas, Čehijas un Austrijas, bet pat Vjetnamas un Apvienoto Arābu Emirātu kredītiestādēs, bet vēlāk izņemti skaidrā naudā un nodoti shēmas "klientu" rīcībā.

Sāktā kriminālprocesa gaitā FPP 12.martā veica 37 kratīšanas Rīgā un tās apkārtnē, tajā skaitā 12 uzņēmumu juridiskajās adresēs, 14 ar noziedzīgo nodarījumu saistīto personu dzīves vietās un 11 automašīnās. Kratīšanu laikā tika izņemti 53 082 eiro (37 306 lati), uzņēmumu grāmatvedības dokumenti, kodu kalkulatori, zīmogi, bankas kartes, datori, datu nesēji, mobilie telefoni un citi svarīgi lietiskie pierādījumi.

Kratīšanu laikā likumsargiem izrādīta arī pretdarbība, jo viens no grupējama dalībniekiem mēģināja aizbēgt ar, iespējams, noziedzīgas izcelsmes skaidru naudu. Persona gan tika aizturēta un nauda atņemta. Tāpat notika arī mēģinājumi iznīcināt lietiskos pierādījumus, tos apēdot. Lai slēptu datu uzglabāšanas ierīces, noziedzīgā grupējuma dalībnieki bija ierīkojuši speciālu slēptuvi griestos, taču FPP darbinieki to atrada un izņēma paslēptās datu uzglabāšanas ierīces.

Foto: widetop.ru, sanktpeterburg.bezformata.ru, kp.ru

Komentāri