Latvija lūgs starptautisku palīdzību plašā ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā, Mixnews.lv

Latvija lūgs starptautisku palīdzību plašā ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā

фото

Kriminālziņas | 2018. gada 23. jūlijā plkst. 17:05

Valdība pirmdien ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu atbalstīt starptautiskas palīdzības lūgšanu plašā ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā.

To, ka Latvija lūgs starptautisku palīdzību kūdras un meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā, pirmdien pēc Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdes paziņoja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V).

Kozlovskis norādīja, ka pamatā tiks lūgts gaisa atbalsts ugunsgrēka dzēšanai, proti, trīs helikopteri, jo līdz šim izmantotajiem Nacionālo bruņoto spēku un Lietuvas armijas helikopteriem nepieciešama apkope.

Lūgts precizēt, kādām valstīm tieši Latvija prasīs palīdzību, ministrs uzsvēra, ka visām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Dalībvalstis izvērtēs Latvijas lūgumu un tad sniegs atbildi par to, kāda veida un cik lielu palīdzību tās ir gatavas sniegt. Patlaban nav zināms, cik ātri dalībvalstis varētu atsaukties Latvijas lūgumam.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons norādīja, ka purva un meža degšana var turpināties vēl nedēļu vai pat ilgāk. VUGD jau patlaban uzturot kontaktus ar tuvākajiem kaimiņiem - Lietuvu un Igauniju par to, kādus tehniskos un, pēc nepieciešamības, arī cilvēkresursus tās ir gatavas sniegt Latvijai.

Arī Kozlovskis teica, ka palīdzību varētu sniegt Latvijai ģeogrāfiski tuvākās ES valstis, taču jāņem vērā, ka patlaban arī citviet Eiropā valstis cīnās ar meža ugunsgrēkiem.

Valsts policija (VP) pašlaik nesaskata ļaunprātīgas dedzināšanas pazīmes kūdras ugunsgrēkā, kas izcēlies Valdgales pagastā, pirmdien pēc Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdes norādīja VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Viņš uzsvēra, ka policijā ir ierosināts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 186.panta par mantas iznīcināšanu un bojāšanu aiz neuzmanības. Grišins norādīja, ka sākotnējā izmeklēšana nav atklājusi ļaunprātīgas dedzināšanas pazīmes.

Latvijas dienesti sadarbībā ar Lietuvas bruņoto spēku helikopteri plašo ugunsgrēku dzēš jau sesto dienu, apliecināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Ugunsgrēks kūdras purvā izcēlās otrdienas pievakarē. Vēlāk liesmas izplatījās arī mežā.

Valsts meža dienests pagaidām nesniedz informāciju par to, cik lielas platības izdegušas, taču Eiropas Savienības programmas "Copernicus" Ārkārtas situāciju pārvaldības pakalpojuma dati liecina, ka līdz svētdienai ugunsgrēkā izdegusi 1010,5 hektāru liela platība, kas ir par 170 hektāriem vairāk nekā diennakti iepriekš.

No satelītiem iegūtā informācija liecina, ka izdeguši 267 hektāri meža, 311,7 hektāri krūmāju un zālāju, kā arī 431,8 hektāri kūdras purva. Visvairāk - par simts hektāriem - pēdējā diennaktī pieaugusi izdegusī meža platība.

Iepriekš stiprā piedūmojuma dēļ tika evakuēts blakus esošajā Ventspils novada Puzes pagastā esošais Stiklu ciems, taču sestdien jau liela daļa tā iedzīvotāju atgriezās mājās pret parakstu, ka paši uzņemas atbildību par savu drošību, pastāstīja Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks (ZZS).

Evakuētie Stiklu internātskolas audzēkņi gan joprojām mitinās citviet un viņi tik drīz neatgriezīsies ciemā.

Foto: twitter.com/Latvijas_armija

Komentāri